1189 ungdommar kjem til UiT for Åpen dag
10.3.2025 15:38:45 CET | UiT Norges arktiske universitet | Pressemelding
Stjernekraft, myteknusing og labeksperiment – slik skal unge frå heile landsdelen få sjå kva høgare utdanning kan by på.

UiT held fram med suksessen Åpen dag, og skal ta imot 1189 nysgjerrige ungdommar 13. mars kl. 09.00–14.00 på UiT i Breivika i Tromsø. Der kan dei velje mellom 44 miniføredrag, 21 aktivitetar og ei lang rekkje stands.
– Vi håpar at ungdommane får med seg kor enormt breitt studietilbod UiT har, og at dei testar ut mest mogleg. Vi vil inspirere dei til å ta høgare utdanning og hjelpe dei å velje sitt framtidige studium, seier prorektor for utdanning, Kathrine Tveiterås.
Miniføredraga spenner frå «Stortingsvalget 2025» til «Kan fysikere løse energikrisa med stjernekraft?», «Marin biodiversitet som kilde til fremtidas kreftmedisin», «Kunstig intelligens og kreativitet: er Netflix’ fremtid mennesker eller maskin?», med mye meir.
Blant aktivitetane kan vi nemne dronekøyring, VR-programmering, ut på havet med skipssimulator, besøk i rettssalen og ein rekkje omvisingar. Filmkunstskolen på UiT i Kabelvåg er òg til stades, og skal vise studentfilmar.
Det fulle og heile programmet finn du her: https://uit.no/skole/apendag/tromso
Vi inviterer pressa til å kome og oppleve det yrande livet og møte unge menneske som prøver å finne deira rolle i framtidas Noreg.
Åpen dag på dei andre studiestadene:
Nøkkelord
Kontakter
Maren Waagard RenlandRådgiver - Seksjon for studentrekruttering, marked og grafiske tjenester, UiT
Tel:77058130Tel:48065715maren.w.renland@uit.noBilder



UiT Norges arktiske universitet
UiT Norges arktiske universitet er et breddeuniversitet med elleve studiesteder over hele Nord-Norge. Vi har 4000 ansatte og 17 000 studenter. Vår visjon er å skape et nasjonalt og internasjonalt kraftsenter for kompetanse, vekst og nyskaping i nordområdene.
Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Åpning av Norges første forskningssenter for fusjonsenergi – FUSENOW6.3.2026 11:30:40 CET | Pressemelding
Torsdag 12. mars er det åpning av forskningssenteret FUSENOW i Tromsø. Senteret er dedikert til forskning på fusjonsenergi – en mulig revolusjonerende energikilde med nærmest ubegrensede ressurser.
Gjer deg klar for Kjønnsbevisstheitsveka!4.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Frå 7. til 14. mars set vi kjønn og mangfald på agendaen med blant anna film, spel og lydvandring.
Fire nye æresdoktorer ved UiT3.3.2026 15:02:44 CET | Pressemelding
Klaus Dodds, Britta Marakatt-Labba, Pernilla Leviner og Elaine Munthe har blitt utnevnt til æresdoktor ved UiT. Munthe har allerede mottatt sin utmerkelse under lærerutdanningskonferansen, mens Dodds, Marakatt-Labba og Leviner vil motta sin utmerkelse under UiTs årsfest i mars.
Skal lede nytt KI-senter i Narvik2.3.2026 15:49:28 CET | Pressemelding
Knut Ivar Foshaug er konstituert som leder for Aker Nscale Innovation Centre Narvik @ UiT – det nye innovasjonssenteret for kunstig intelligens ved UiT i Narvik.
Studiebarometeret: Disse studiene imponerer mest på UiT13.2.2026 08:18:45 CET | Pressemelding
Studentene har talt! UiT har studier med høy kvalitet, de fleste møter opp på campus, og UiT gjør det godt med KI.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom