Godt rom for reallønnsvekst i 2025
NITO forventer at medlemmene får reallønnsvekst også i år. Det er usikkerhet knyttet til priser og renter, men de fleste NITO-medlemmene bør få god reallønnsvekst også i 2025, sier NITOs president, Kjetil Lein.

I NITOs ferske behovsundersøkelse for 2025 svarer 61 prosent av lederne at det er vanskelig å finne kvalifiserte ingeniører.
- Om norske arbeidsgivere ønsker å tiltrekke seg både erfarne ingeniører og teknologer, samt være et attraktivt alternativ for de unge, må lønn være ett av virkemidlene, sier Kjetil Lein.
Medlemmene forventer reallønnsvekst
I en medlemsundersøkelse fra mars i år svarer NITOs medlemmer at de forventer en lønnsøkning på 6,2 prosent for 2025.
TBU (Teknisk beregningsuvalg) anslår at prisene skal stige 2,5 prosent i år, men det knytter seg stor usikkerhet til prognosen.
Usikkerheten er spesielt knyttet til utviklingen i kronekursen, energiprisene og internasjonal økonomi, med risiko for store endringer i handelspolitikken.
- NITO forventer likevel at medlemmene får god reallønnsvekst også i år, sier presidenten.
Bedre privatøkonomi
Sammen med gode lønnsoppgjør for medlemmene vil dette gi bedret privatøkonomi for de aller fleste av oss.
- NITOs lønnsstatistikk viser at medlemmene hadde god reallønnsvekst i 2024, og det skal fortsatt lønne seg å være NITO-medlem i 2025, avslutter Kjetil Lein.
Nøkkelord
Kontakter
Dordi DigreSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:92408931dordig@nito.noBilder

Om NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 112.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Nok ferie, folk vil ha mer lønn eller mer “fri”.9.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Kvinner og menn, unge og gamle, nordlendinger og sørlendinger, alle er enige om at de mye heller vil ha mer lønn enn mer ferie. Samtidig er de delt på om de ønsker mer lønn eller mer fri i ulike former.
NITO kritisk til kjønnskvoter på ingeniør- og teknologistudier19.6.2025 09:50:09 CEST | Pressemelding
Regjeringen foreslår å erstatte kjønnspoeng med kjønnskvoter på ingeniør- og teknologistudier. Norges største fagforening for ingeniører og teknologer støtter ikke forslaget.
Norges nyeste teknologi, Jens Stoltenberg, og NITO skal på Kongsberg Agenda16.6.2025 09:39:39 CEST | Pressemelding
Dette blir NITOs første år som partner på Kongsberg Agenda, "Norges viktigste teknologifestival".
Karina fra Løten inn i nasjonalt ekspertutvalg11.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
– Vi må engasjere oss for å ta vare på miljøet vårt. Vi har bare én klode å dele.
Harald fra Sunnfjord i det nasjonale ekspertutvalget28.5.2025 15:30:00 CEST | Pressemelding
– Det er viktig at ingeniørene bidrar i det store bildet. Vi sitter med kompetansen og kunnskapen for å få samfunnet grønnere med teknologi og utvikling.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom