Nulltoleranse for dårlige arbeidsvilkår i landbruket
Norske bønder tar sitt arbeidsgiveransvar på alvor. Norges Bondelag ber nå om et mer hensiktsmessig regelverk som gir forutsigbarhet for både bønder og arbeidstakere, og som sikrer norsk matproduksjon.

I dag møter Norges Bondelag og flere andre organisasjoner til et dialogmøte med landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen og arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna for å diskutere utfordringene med rekruttering, innleie og regelverket som gjelder for arbeidskraft i landbruket.
– Bønder ønsker å følge alle regler i norsk arbeidsliv, og vi har nulltoleranse for brudd på regelverket. Samtidig gjør uklare og stadig endrede regler det vanskelig å navigere, særlig for de som leier inn arbeidskraft. Vi ber om en helhetlig forskrift for jordbruket, slik at både bønder og arbeidstakere får klare rammer, sier Bjørn Gimming, leder i Norges Bondelag.
Plikter og behov for bedre løsninger
Norges Bondelag har intensivert arbeidet for trygge arbeidsforhold gjennom kurs, rådgivning og tett samarbeid med myndighetene. Likevel gjør bemanningsreformen rekruttering vanskeligere, spesielt for sesongarbeid og innleid arbeidskraft.
– Landbruket må ha fleksible løsninger for å sikre nok arbeidskraft. Norske Landbrukstjenester (NLT) som drifter avløserlagene er en seriøs aktør som sikrer ansvarlig rekruttering og hele stillinger, og bør ikke regnes som et kommersielt bemanningsforetak. Innleie må fortsatt være mulig der det er nødvendig for norsk matproduksjon, sier Gimming.
Bondelaget ber myndighetene om:
- Unntak fra innleiereglene for landbruket – dagens regler skaper usikkerhet for bønder som trenger arbeidskraft - særlig i sesong.
- Styrking av avløserlagene – avgjørende for å sikre tilgang på nødvendig arbeidskraft i landbruket.
- En helhetlig forskrift for arbeidsvilkår i jordbruket – forutsigbare regler tilpasset næringens behov.
– Dagens uklare regelverk kan bidra til både å svekke rekruttering og seriøsitet i næringen. Derfor ber vi myndighetene sikre tydelige og forutsigbare rammer som gjør det enklere for bønder å være gode arbeidsgivere, avslutter Gimming.
Slik jobber Norges Bondelag for bedre arbeidsforhold i landbruket:
- Over 1 800 produsenter har gjennomført kurs i arbeidsrett i samarbeid med myndigheter og bransjeaktører.
- Arbeidskraftshåndtering er en del av Kvalitetssystem i Landbruket (KSL).
- Tilbyr nettkurs, webinarer og støtte til regnskapsførere i landbruket.
- Publiserer jevnlig fagartikler om regelverksendringer, som nye innkvarteringskrav fra juli 2024.
- Jobber tett med Arbeidstilsynet, UDI, Skatteetaten og politiet for å forhindre arbeidslivskriminalitet.
Kontakter
Bjørn GimmingLeder
Tel:41275230bjorn.gimming@bondelaget.noGuri WormdahlPressesjef
Tel:93434200guri.wormdahl@bondelaget.noKevin Karlsen NordnesKommunikasjonsrådgiver
Tel:48438886kevin.karlsen.nordnes@bondelaget.noOm Norges Bondelag
Norges Bondelag arbeider for å bedre vilkårene for landbruket og synliggjøre landbrukets betydning for samfunnet. Bondelaget er partipolitisk uavhengig og den ledende organisasjonen for næringspolitikk og service i landbruket. Med over 60.000 medlemmer, om lag 500 lokallag, 14 fylkeslag, gode politiske kontakter og høy faglig kompetanse er vi en sterk organisasjon.
Følg pressemeldinger fra Norges Bondelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Bondelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Bondelag
Lokal mat – nasjonal trend24.2.2025 15:51:46 CET | Pressemelding
Trygg, lokal og ren norsk mat er blitt mer viktig for nordmenn. Bare i fjor melder dagligvarehandelen om tidenes høyeste omsetning av lokalmat. - Dette er en tillitserklæring til norske bønder, sier Bodhild Fjelltveit, nestleder i Norges Bondelag.
Flertall for nytt tallgrunnlag3.2.2025 15:01:29 CET | Pressemelding
I dag har Arbeiderpartiet, Senterpartiet, KrF, Venstre og Pasientfokus sikret flertall for et nytt tallgrunnlag for å beregne bondens inntekt. - En viktig og etterlengtet avklaring for norske bønder, sier leder i Norges Bondelag, Bjørn Gimming.
Bondelaget om ny regjering: Mye gjenstår fortsatt30.1.2025 14:21:13 CET | Pressemelding
- Den forrige regjeringen har vist vilje til å satse på norsk landbruk i en krevende tid, sier leder i Norges Bondelag, Bjørn Gimming.
Vis hensyn med rakettene30.12.2024 10:45:56 CET | Pressemelding
Nyttårsaften er en tid for fest og feiring, men også en kveld som kan være utfordrende både for husdyr og ville dyr. Norges Bondelag ber deg ta hensyn til dette om du skal sende opp raketter.
Norske bønder sikrer dyrevelferd i verdensklasse20.12.2024 11:35:56 CET | Pressemelding
– Norske bønder er hjertet i norsk dyrevelferd, og vi forventer at politikerne legger til rette for at vi kan fortsette å levere på toppnivå, sier Bodhild Fjelltveit, 1. nestleder i Norges Bondelag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom