Setter dyrevelferden først i en bransje under press
Til tross for store utfordringer i svinenæringen, viser noen bønder at det er mulig å drive grisehold med dyrevelferd i fokus. Bjerke Gård i Revetal har nå fått Dyrevernmerket – Norges matmerke for bedre dyrevelferd. Dette betyr mer plass, tilgang til uteområder, myke liggeplasser og et liv der grisene får utfolde seg.

Mens debatten om dyrevelferd i svinenæringen pågår, velger noen bønder å gå i en ny retning. Med Bjerke Gård på laget vokser antallet produsenter som kan garantere at grisene har hatt et liv med vesentlig bedre velferd enn minstekravene i norsk regelverk.
Fra innegris til frilandsgris
Tidligere drev Bjerke Gård med tradisjonell griseproduksjon, men de gamle bygningene gjorde det vanskelig å ivareta dyrevelferden.
– Vi startet med tradisjonell drift, men etter hvert så vi at grisene hadde det bedre ute. Vi fikk mye hjelp av Grøstad i starten, men etter at NorgesGruppen sa opp avtalen deres, begynte vi for oss selv. Det var et naturlig valg for oss, sier bonde Geir Einar Flathen.
For å bli sertifisert må bøndene oppfylle krav som sikrer grisene bedre plass, halm og andre materialer til å utforske, tilgang til uteområder og mulighet til å utfolde seg mer naturlig. Alle kravene kontrolleres av en uavhengig inspektør.
– Vi er veldig stolte av å ha fått Dyrevernmerket. Det betyr mye for oss at vi kan dokumentere at dyrene våre har det godt. Samtidig håper vi at dette kan hjelpe forbrukere med å ta gode valg i butikken. Dyrevernmerket er et kvalitetsstempel, både for oss og for forbrukerne, sier Flathen.
Forbrukermakt i praksis
Flere forbrukere etterspør produkter fra griser som har hatt et godt liv. Dette motiverer flere bønder til å satse på dyrevelferd.
– Ved å vise frem alternative driftsformer synliggjør vi at det er mulig å produsere mat med bedre dyrevelferd. Frem til nå har det vært vanskelig for forbrukere å vite hvordan grisen egentlig har hatt det. Dyrevernmerket gir en tydelig garanti, sier fagleder i Dyrevernalliansen, Helle Haukvik.
Om Dyrevernmerket
Dyrevernmerket er en merkeordning som garanterer dyrene et liv verdt å leve. Merket stiller krav som går langt utover minstekravene i norsk regelverk og sikrer at dyrene får et betydelig bedre liv.
• Kriteriene er utarbeidet av veterinærer, biologer og sivilagronomer i Dyrevernalliansen, med innspill fra bønder og forskere.
• Kravene kontrolleres av en uavhengig inspektør.
• Dyrevernmerket finnes for kylling, storfe, verpehøns og gris – og gir forbrukerne en tydelig garanti for bedre dyrevelferd.
Nøkkelord
Kontakter
Kaja Ringnes EfskindKommunikasjonsrådgiver
Tel:98613340kaja@dyrevern.noHelle HaukvikVeterinær og fagleder i Dyrevernalliansen
Tel:95944651helle@dyrevern.noBilder


Dyrevernalliansen hjelper dyrene som trenger det aller mest i intensivt landbruk, fiskeoppdrett, pelsindustrien og dyreforsøk.
Følg pressemeldinger fra Dyrevernalliansen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Dyrevernalliansen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Dyrevernalliansen
Først i Norge: Melk fra kuer som får beholde kalvene sine29.1.2025 11:15:45 CET | Pressemelding
Nå lanseres Norges første dyrevernmerkede drikkemelk fra kuer som får beholde kalvene sine. Dette markerer et viktig skritt for dyrevelferden i norsk melkeproduksjon – og for første gang er slik melk å få kjøpt i dagligvarebutikker.
Gjennombrudd: Oljefondet stiller krav til dyrevelferd21.1.2025 12:42:48 CET | Pressemelding
Oljefondet forventer nå at selskapene de investerer i følger internasjonale retningslinjer for dyrevelferd. Dette er et viktig gjennombrudd, og Dyrevernalliansen ser det som et stort skritt i riktig retning.
Dyrevelferdsmeldingen er et gedigent mageplask20.12.2024 11:20:07 CET | Pressemelding
Dyrevernalliansen kritiserer manglende tiltak i den fremlagte dyrevelferdsmeldingen. Tross store forventninger, kommer det ingen løsninger på de alvorlige velferdsproblemene i landbruket, oppdrettsnæringen og forsøksdyrindustrien.
Dusør utloves etter hensynsløs mishandling av katten Navi – kastet ut av bil1.11.2024 11:05:38 CET | Pressemelding
Dyrevernalliansen utlover en dusør på kr 20.000 for tips som kan føre til oppklaring av en sjokkerende dyremishandlingssak i Oslo, der en katt ble tatt med i en bil og så kastet ut på motorveien, hvor den ble påkjørt av flere biler.
Dusør utloves etter dyremishandling i Spydeberg20.8.2024 13:53:40 CEST | Pressemelding
Dyrevernalliansen utlover en dusør på kr 20.000 for tips som kan føre til oppklaring av en dyremishandlingssak i Spydeberg. Den hensynsløse handlingen der en katt ble skutt med luftgevær har rystet lokalsamfunnet, spesielt familien som eier katten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom