Kronikk: Uten ytringsfrihet undergraver vi akademia
Vi må ta vare på våre ansatte og støtte dem, slik at ytringsrommet ikke innsnevres. Det innebærer også at vi som ledere selv må tåle kritikk, skriver Ragnhild Hennum i denne kronikken.

Tekst: Ragnhild Hennum, professor ved UiO
Denne teksten er en kronikk. Innholdet i teksten uttrykker forfatternes egen mening.
«Den akademiske ytringsfriheten er begrunnet i vårt behov for sannhets- og kunnskapssøken. Som samfunn er vi avhengig av kontinuerlig å søke ny viten og dermed også utfordre etablerte sannheter. Fri forskning og åpen diskusjon og kritikk er forutsetninger for vitenskapelige fremskritt – og for at de skal utnyttes til felles beste. Friheten går hånd i hånd med et ansvar for saklighet, etikk og faglige standarder i de akademiske fagene. Den er likevel alltid en frihet til å utfordre de samme standarder.»
Sitatet over er hentet fra avsnittet «Erklæring om akademisk ytringsfrihet» som man kan lese i NOU 2022:2 «Akademisk ytringsfrihet. God ytringskultur må bygges nedenfra, hver dag».
Akademisk frihet – herunder ytringsfrihet – er under press. Forskere opplever å bli hetset i sosiale medier for forskningen sin, og det florerer av såkalte «alternative sannheter» som ser bort fra forskning og fakta. Tydeligst ser vi det i USA der ytre høyrekrefter går langt i å angripe universitetene og forskningsbasert kunnskap.
“The professors are the enemy”
Etter å ha meldt seg på som kandidat til det amerikanske senatsvalget i 2021, uttalte visepresident J.D. Vance følgende: “I think if any of us want to do the things that we want to do for our country and for the people who live in it, we have to honestly and aggressively attack the universities in this country”. Vance, som nå er blitt visepresident, siterte deretter tidligere president Richard Nixon: “The professors are the enemy.” Anledningen var en 30 minutters keynote med tittelen “The Universities are the Enemy”, holdt på National Conservatism Conference, 2. november, 2021, og sitatet er hentet fra The Independent.
«Det vi ser i USA er et ekstremt utslag av det vi ser tegn på også hos oss i Norge.»
Etter at Trump og Vance overtok den 20. januar har det blitt utstedt en rekke presidentordrer. Vi har også lest om hvordan det amerikanske føderale forskningsrådet National Science Foundation (NSF) går igjennom prosjekter for å se etter ord, for eksempel, kvinne, svart og mangfold, som bryter med deres fortolkning av en presidentordre.Denne gjennomgangen er et svar på et notat som ble sendt fra the Office of Personnel Management den 29. januar 2025.
Flagging av «kvinne» og «svart»
I listen over ord som kan gjøre at et forskningsprosjekt blir flagget, eller merket som mulig problematisk, finner man ikke ord som mann eller hvit, selv om altså ordene kvinne og svart fører til flagging. Man skal undersøke om disse forskningsprosjektene har fått forskningsmidlene på like vilkår eller om de har fått midlene fordi de representerer mangfold på en eller annen måte. Notatet ble sendt som følge av president Trump sin presidentordre av 22. januar om å få slutt på det presidenten kaller “diversity, equity, and inclusion” (DEI) diskriminering i alle offentlige virksomheter i USA.
Det vi ser i USA er et ekstremt utslag av det vi ser tegn på også hos oss i Norge. Forskningsbasert kunnskap blir mistenkeliggjort. Dette er med på å understreke hvor viktig det er at alle i vår sektor slår ring rundt akademisk frihet og akademisk ytringsfrihet. Vår oppgave er å søke sannhet og kunnskap, og dette er ikke forenlig med alternative fakta eller sensurering av forskningsprosjekter.
Følg pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kilden kjønnsforskning.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Ny milepæl for Kvinnehelseportalen: kontrakt signert med Increo og Bureau15.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Kvinnehelseportalen styrker laget og har signert kontrakt om å lage portalen med design- og teknologibyrået Increo, og Bureau, som er spesialister på merkevarebygging og kommunikasjon.
Porno i norsk presse: dekkes som underholdning og kjendisstoff12.12.2025 13:10:49 CET | Pressemelding
En ny studie viser at norske medier først og fremst behandler pornografi som kuriosa og forbrukerstoff. Dette får store konsekvenser for hvordan kjønn og seksualitet blir fremstilt.
Den prisvinnende forfatteren Mona Eltahawy kommer til Kildens årskonferanse: Setter søkelys på globalt tilbakeslag for kvinners rettigheter19.11.2025 13:22:15 CET | Pressemelding
Kvinner og LHBTIQ+-personers rettigheter utfordres globalt – fra abortinnstramminger i USA til økende motstand mot likestilling internasjonalt. Kilden kjønnsforskning.no inviterer ledende internasjonale stemmer til vår årskonferanse 26. november på Nasjonalmuseet, og spør: Er framskrittene vi har kjempet for i ferd med å reverseres?
Kvinnelige krigsseilere: «Malta-Margit» nektet å mønstre av17.11.2025 10:34:00 CET | Pressemelding
Flere kvinner enn antatt seilte på norske skip under krigen, men mange ble satt i land. – Noen mente det var for farlig. Andre mente det ikke «passet seg», sier historiker Thea Eriksen.
Kvinner har mer klær enn menn, men også strengere krav til hvordan de kler seg3.11.2025 13:15:00 CET | Pressemelding
– Vi fant at forventningspresset knyttet til hvordan kvinner kler seg påvirker størrelsen på garderobene. Samtidig er de mer bevisste rundt eget klesforbruk enn det menn er, forteller forsker Vilde Haugrønning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom