Høyaktuell bok om de viktige polarområdene
I snart 30 år har historiker Harald Dag Jølle arbeidet med polarhistorie og analysert Norges politiske interesser ved klodens islagte ytterpunkter. 11. mars lanseres hans nye bok Ytterst i verden – på jakt etter en polarkultur.

De mektige polarområdene imponerer, fascinerer og skremmer. I denne boka gir Jølle oss ny innsikt i et av verdens mest ekstreme og uforutsigbare områder, og forteller om hvilke spørsmål dagens forskere søker svar på i isen, og hvordan synet på polarnaturen har endret seg.
Han har fulgt polarhelters sledespor til Sørpolen, i Nordvestpassasjen og til nordspissen av Grønland, og reist på tokt med forskerne som merker kval, fanger isbjørn, overvåker fuglefjell og undersøker det djupe Polhavet. Han forteller om folk som har vært her før oss – og spør om vi fortsatt kan snakke om en norsk polarkultur.
Her får du ny innsikt og spennende historier – fortalt fra felt – med perspektivene til en historiker som ikke er fremmed for å få snø i barten.
Harald Dag Jølle (f. 1971) er historiker ved Norsk Polarinstitutt og har skrevet doktorgrad om Nansen ved Universitetet i Tromsø. Han har tidligere gitt ut Nansen oppdageren og Nansen utfordreren.
Ta kontakt for mer informasjon!
Nøkkelord
Kontakter
Ellen IhmeProsjektleder marked og presseGyldendal Litteratur
Ansvar for sakprosa norsk og oversatt
Om Gyldendal
Gyldendal er det ledende konsernet i den norske bokbransjen, og har virksomheter i alle ledd i verdikjeden, fra forlag og innholdsproduksjon til distribusjon, handel, markedsplasser og tjenester. Selskapets hovedmål er å skape og formidle verdier innenfor kultur- og kunnskapsfeltet.
Følg pressemeldinger fra Gyldendal
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Gyldendal på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Gyldendal
Suksessforfatter Thomas Erikson fanger tidsånden i Omgitt av løgnere10.3.2025 15:48:58 CET | Pressemelding
Bli med på en aktuell og forfriskende reise i løgnens og bedragets fascinerende verden når Thomas Erikson åpner døren til en verden av manipulasjon, upålitelighet, svindel og juks. Denne uken lanseres Omgitt av løgnere.
Kritikerprisen 2024 til Kyrre Andreassen og Thea Selliaas Thorsen6.3.2025 15:39:28 CET | Pressemelding
Gyldendal er stolte over å kunne dele at Kyrre Andreassen og Thea Selliaas Thorsen har blitt tildelt Kritikerprisen 2024 for utgivelsene Ikke mennesker jeg kan regne med og Metamorfoser.
Gyldendal gir ut bok med Norges første astronaut!13.2.2025 15:46:47 CET | Pressemelding
Denne våren blir Jannicke Mikkelsen første norske romfarer i verdensrommet. Gyldendal skal samarbeide om å fortelle historien hennes – både for voksne og barn.
Olav Fangel nominert til Tarjei Vesaas debutantpris13.2.2025 11:06:50 CET | Pressemelding
Olav Fangel er nominert til Tarjei Vesaas’ debutantpris 2024 for romanen Embrik i høyere oppløsning.
Når far dreper mor – en rystende dokumentarbok om partnerdrap21.1.2025 15:04:27 CET | Pressemelding
Ingenting kan skje deg er en hudløs skildring, fortalt brutalt ærlig av Josefine Kjærstad om drapet på moren, begått av faren i 2023, og livet til familien etterpå. Boken lanseres 27. januar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom