Skatteetaten: Stadig mer avanserte svindelforsøk på e-post og SMS
9.3.2025 14:00:00 CET | Skatteetaten | Pressemelding
Hvert år når skattemeldingen blir sendt ut til hele den voksne befolkningen i Norge, øker omfanget av svindelforsøk via e-post og SMS. Skatteetaten advarer mot å klikke på lenker eller gi fra seg bankopplysninger.

— Vi sender aldri lenker uoppfordret via e-post eller SMS og ber aldri om bankopplysninger. Hvis du får e-poster eller SMS med «Skatteetaten» som avsender, som ber deg klikke på lenker for å betale, få tilbake penger eller registrere din skatteinformasjon, er det garantert svindelforsøk, sier leder for sikkerhet og beredskap i Skatteetaten Ragna Fossen.
Svindlerne endrer også sin tilnærming. Nytt av året, er blant annet falske meldinger om at politiet ønsker kontakt med spørsmål om skatten din. Da brukes både politi og Skatteetaten i samme melding for å lure deg inn i en dialog som ender med en eller annen form for svindel.
Ikke klikk - logg deg alltid inn
Også e-poster og SMS-er som ber deg klikke for å sjekke kontonummer for tilbakebetaling av skatt, eller for å endre opplysninger i skattemeldingen er svindel, selv om lenkene i teksten ser ut til å lede til Skatteetaten.no eller altinn.no.
— For å være trygg, logg deg alltid inn selv via skatteetaten.no eller altinn.no, ikke via lenker, sier Ragna Fossen.
Hun forteller at e-poster eller tekstmeldinger med svindelforsøk har en utforming der logoer og farger gjerne er helt like offentlige etater som de gir seg ut for å være fra.
— Utformingen er ofte ganske lik, med Skatteetatens logo og farger, men folk må merke seng at vi aldri sender lenker uoppfordret som de skal klikke deg inn på, eller be om innlogging direkte. Vi etterspør heller ikke bank- eller kredittkortopplysninger i disse kanalene, sier Fossen.
Også QR-koder brukes av svindlere
E-post eller meldinger med QR-koder blir stadig mer vanlig. Slike koder er lette å skanne. Da er det viktig å forstå at du kan bli ledet til nettsider som samler sensitive opplysninger om deg eller sprer skadelig programvare.
— Du vil heller ikke få tilsendt QR-koder for å betale restskatt eller andre avgifter. Av og til sier svindlerne at du må handle raskt for å unngå bot eller gebyr. Dette er bare tøys ment for å få deg til å handle uten å tenke deg om, påpeker Fossen.
Ber om at avsender blir sperret
For Skatteetaten er bekjempelse av slik svindel et kontinuerlig arbeid. Som regel blir leverandører bedt om sperre domener og adresser som brukes for å sende slike meldinger med falsk avsender.
For eksempler på phishing se: https://www.skatteetaten.no/presse/phishing-og-svindel/
Hvis du har mistanke om at du er i ferd med å bli svindlet, har finansnæringen laget en nettside med mange gode tips: https://www.svindel.no/
Tips for å ikke bli lurt:
- Se nøye på SMS og e-poster du får. Ta en kritisk vurdering av e-posten og sjekk avsender, og tenk over om dette kan være riktig. Sunn skepsis er aldri feil.
- Sammenlign e-postadressen med tidligere ekte e-poster. Se spesielt etter falsk avsenderadresse, dårlig språk og stavefeil. De kriminelle blir stadig flinkere til å produsere falske e-poster og SMS.
- Vær særlig oppmerksom hvis du i en SMS eller e-post blir bedt om å oppgi sensitive opplysninger som kontonummer eller sikkerhetskoder.
- Ikke åpne vedlegg fra ukjente, klikk ikke på lenker ukritisk og skriv selv inn internettadresser i nettleseren.
- Spesielt på mobil kan det være fristende å klikke på en lenke i farten, ikke gjør det.

Nøkkelord
Kontakter
Christer GiljePressesjef
Tel:945 01 000presse@skatteetaten.noBilder


Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Skatteetatens anmeldelser: Flere og strengere dommer19.3.2026 08:04:06 CET | Pressemelding
Skatteetatens anmeldelser førte i 2025 til flere og strengere dommer. Gjennomsnittsstraffen var på over 12 måneder i fengsel og i den strengeste dommen fikk hovedmannen seks år i fengsel i en omfattende tilretteleggersak.
Skattemeldingen er på vei. Skatteetaten advarer mot svindel11.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
I takt med utsendingen av skattemeldingen for 2025 øker også svindelforsøkene. Skatteetaten advarer mot falske e‑poster og SMS-er som ber deg om å trykke på lenker.
I dag går de første skattemeldingene ut - 2,7 millioner ligger an til å få penger til gode9.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Fra i dag og frem til 30. mars sendes skattemeldingen ut til 5,3 millioner lønnsmottakere, pensjonister og enkeltpersonforetak. Selv om den er forhåndsutfylt, er den ikke ferdig.
Kontrollerte skisteder i Norge og Sverige26.2.2026 08:05:05 CET | Pressemelding
Skatteetaten og det svenske Skatteverket har gjennomført kontroller hos virksomheter på skistedene Trysil og Sälen. Kontrollene ble gjennomført for å få mer informasjon om virksomhetene rundt store skisteder, og i hvilken grad det skjer regelverksbrudd.
Skatteetaten styrker arbeidet med kontroll av fradrag10.2.2026 08:02:53 CET | Pressemelding
De siste årene har Skatteetaten sett en økning i antall personer som endrer fradrag i skattemeldingene sine. Skatteetaten styrker nå kontrollarbeidet på dette området for å undersøke om fradragene er riktige.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom