Norsk prosjekt med internasjonalt gjennombrudd i nyfødtmedisin
Et stort norsk forsknings- og bistandsprogram kan vise til hele 75 prosent reduksjon i mødredødelighet og 40 prosent reduksjon i nyfødtdødelighet i Tanzania. Prosjektet er et unikt eksempel på hvordan innovasjon kan oppskaleres gjennom offentlig-privat samarbeid i bistand.

Nyfødte tilsvarende 20 skoleklasser er reddet gjennom samarbeidet mellom Norge og Tanzania.
Programmet har fokusert på simuleringstrening og øving på jobb for helsearbeidere i Tanzania. Resultatene er over all forventning.
Safer Births Bundle of Care-programmet er blant annet drevet frem av forskere ved Universitetet i Stavanger og Stavanger universitetssjukehus, samt Laerdal Global Health. Det har mottatt støtte av Norad og Global Financing Facility i Verdensbanken.
Årlig fødes 140 millioner barn. Opp mot 10 prosent trenger pustehjelp. Går det for lang tid fra fødsel til pustehjelp gis, kan barnet få langvarige skader eller dø. Forskerne snakker om «The Golden Minute».
Internasjonale retningslinjer endres
Nå endres de internasjonale retningslinjene for behandling av nyfødte som trenger pustehjelp og kvinner som blør etter fødsel.
Resultatene er nylig publisert i et av verdens viktigste og mest anerkjente forskningstidskrift, New England Journal of Medicine.
Teknologi utviklet i Norge
Safer Births Bundle of Care-programmet er en kombinasjon av simuleringstrening med naturtro dukker og modeller i så realistiske situasjoner som mulig, debriefing og gode mentorsystemer. Kombinasjonen av teknologi og simuleringsdukker gjør treningen mer effektiv.
Programmet ble i 2021 innført i fem regioner i Tanzania.
Helsepersonellet har lært å ta i bruk enkle verktøy, utviklet i Norge, for å hjelpe barn til å puste. De har også trent hyppig på behandling av nyfødte og på å stanse blødning hos mødre etter fødsel.
Hjerteratemålerne Moyo og NeoBeat måler hjerterytme henholdsvis før og etter fødsel. De er utviklet av Laerdal Global Health i Stavanger i samarbeid med forskere ved Stavanger universitetssjukehus og biomedisinsk data-analyse-lab ved Universitetet i Stavanger.
– Verdifullt også ved norske sykehus
– Vi jobber nå med å utvikle løsninger basert på kunstig intelligens som skal hjelpe helsearbeidere i reelle pasientsituasjoner med raske tilbakemeldinger og beslutningstøtte. Slike løsninger vil være verdifulle også ved norske sykehus, forteller overlege ved Stavanger universitetssjukehus og professor ved Universitetet i Stavanger, Hege Langli Ersdal, som har ledet studien.
Forskningen er utført i Norge og Tanzania og har resultert i et fødselsprogram som nå er innført på 150 sykehus i Tanzania.
–Til tross for at dette fødselsprogrammet ble utviklet for lavressursland, er det vel så aktuelt i høyressursland. De nye hjertefrekvensmålerne for nyfødte er enkle i bruk og svært nyttige også for vestlige sykehus, sier Ersdal.
Hun trekker også fram hyppige simuleringstreninger og debriefing rett etterpå, som sykehus i høyressursland har tatt i bruk.
Bistand i praksis
At norske forskere, teknologi og bistandsmidler har bidratt inn i prosjektet er ekstra gledelig.
–Alle kvinner fortjener en trygg fødsel, og hvert nyfødt barn har rett til liv. Norge er stolt av å støtte det banebrytende arbeidet for å redusere dødeligheten blant mødre og nyfødte i Tanzania. Arbeidet er helt i tråd med vårt mål om å styrke helsesystemer i utviklingsland og at det er myndighetene selv som sitter i førersetet, sier utviklingsminister Åsmund Aukrust.
Han mener resultatene fra Tanzania med all tydelighet viser at bistand, riktige investeringer, innovasjon og samarbeid på tvers av sektorer og landegrenser kan skape store endringer og redde mange liv.
Simulering ga økt selvtillit
En forklaring på de gode resultatene er at helsearbeidere rapporterte at jevnlige simuleringstreninger ga dem økt selvtillit, trygghet og kompetanse i håndtering av blødning.
Resultatene påvirker nå WHO sine nye retningslinjer for hvordan trene og håndtere kvinner som blør etter fødsel, samt nyfødte som trenger pustehjelp.
–Vi forventet ikke en så stor reduksjon i mødredødeligheten. Det er ingen andre studier som har vist noe lignende. Det viser at det er mulig å innføre simuleringstreninger som raskt fører til kjempestore positive endringer, forteller statistikkprofessor Jan Terje Kvaløy ved Universitetet i Stavanger. Sammen med Ingvild Dalen ved Stavanger universitetssjukehus har han analysert effekten av nyfødtprogrammet.
Kontakter
Elin NybergSenior kommunikasjonsrådgiverAvdeling for kommunikasjon og samfunnskontakt, Universitetet i Stavanger
Tel:+ 47 971 10 920elin.nyberg@uis.noInger Johanne StenbergLeder for medie- og samfunnskontaktLaerdal Medical
Tel:+47 905 95 829inger.johanne.stenberg@laerdal.comNina Bull JørgensenSeniorrådgiverNorad
Tel:+47 99705615Nina.Bull.Jorgensen@norad.noBilder

Lenker
Om oss
Universitetet i Stavanger har en innovativ og internasjonal profil og er en drivkraft i kunnskapsutviklinga og endringsprosesser i samfunnet. Samfunnsoppdraget vårt er å utfordre det velkjente, utforske det ukjente.
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Stavanger (UiS)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Stavanger (UiS) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Stavanger (UiS)
Endelig kan du studere museumspedagogikk!5.3.2025 13:57:57 CET | Pressemelding
Yrkestittelen «museumspedagog» har eksistert i kultursektoren i flere tiår. En egen og helhetlig utdanning har feltet likevel ikke hatt i Norge, før nå. Fra høsten 2025 blir det mulig å utdanne seg innen læring og formidling på museer, vitensentre, minnesteder og nasjonalparksentre. Studiet er det eneste av sitt slag i Norden.
Framgang for skandinavisk barnehageforskning27.2.2025 15:05:08 CET | Pressemelding
Den ferske NB-ECEC-rapporten viser stabilitet både når det gjelder tema, metode og kvalitet innen barnehageforskningen i Norge, Sverige og Danmark i 2022 og 2023.
Barndomsminner skal vekke leselysten14.2.2025 10:27:45 CET | Pressemelding
Kan minner fra foreldres barndomslesing få fart på lesingen blant småbarnsforeldre? Det håper to forskere ved Nasjonalt lesesenter. Nå inviterer de hele landet til å dele sine leseminner.
Trenger du en kommentar til en dagsaktuell hendelse?12.2.2025 10:53:30 CET | Pressemelding
Digital mobbing. Skoleskyting. Energisatsinger. Norsk politikk og økonomi. Universitetet i Stavanger har mange forskere som kan uttale seg.
Satser stort på forskning om uteskole7.2.2025 11:26:15 CET | Pressemelding
Uteskole kan gi bedre læring, helse, motorikk, sosial forståelse samt virke stressregulerende. Nå skal forskningsprosjektet «Naturen som læringsarena» finne ut mer om hva god uteskole er, og hvordan undervisningen utenfor klasserommet kan bli best mulig.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom