Medietilsynet får tilsynsansvar for DSA
28.2.2025 14:14:55 CET | Medietilsynet | Pressemelding
Regjeringen har besluttet at Medietilsynet, Forbrukertilsynet, Datatilsynet og Nkom får ansvaret for å håndheve EU-forordningen Digital Services Act (DSA) når regelverket blir en del av norsk rett. Nkom blir norsk DSA-koordinator.

Med DSA innføres en rekke nye forpliktelser for sosiale medier, søkemotorer, meldingstjenester og andre internettjenester. Målet er å styrke vernet av brukernes rettigheter på internett, og å motvirke samfunnsrisikoer på de aller største internettplattformene. DSA er allerede innført i EU-landene. Før regelverket kan bli en del av norsk rett, må det innlemmes i EØS-avtalen og behandles av Stortinget.
DSA adresserer flere utfordringer
- Sosiale medier er blitt en viktig del av innholdsinfrastrukturen i Norge, men har så langt vært lite regulert. Vi ser frem til å bruke DSA som virkemiddel for å i større grad kunne verne norske brukere og samfunnsinteresser, særlig på de globale innholdsplattformene der risikoen er stor, sier Mari Velsand, direktør i Medietilsynet.
DSA adresserer sentrale utfordringer knyttet til skadelig innhold for barn og unge, desinformasjon og valgmanipulasjon, vern av redaksjonelt innhold, og det å sikre en åpen, informert og trygg offentlig samtale. Regjeringen har besluttet at oppfølgingsansvaret for DSA skal fordeles mellom fire norske tilsynsmyndigheter, Nkom, Datatilsynet, Forbrukertilsynet og Medietilsynet. Nkom blir norsk DSA-koordinator, og får dermed hovedansvaret for DSA i Norge.
Medietilsynet er godt i gang med planlegging
- Medietilsynet har ønsket å bli DSA-koordinator, fordi vårt samfunnsoppdrag og kompetanse treffer de største utfordringene samfunnet står overfor når det gjelder sosiale medier. Nå gratulerer vi våre gode kollegaer i Nkom med denne rollen, og ser fram til et godt og viktig samarbeid fremover. Vi er klare til å bidra med viktige tilsynsoppgaver på våre ansvarsområder, sier Mari Velsand.
Medietilsynet forventer å få ansvar for bestemmelser i DSA som er relevante for ytrings-, informasjons- og pressefrihet, og beskyttelse av barn og unge mot skadelig innhold og skadelig design.
- Vi er allerede godt i gang med å planlegge de nye oppgavene, blant annet når det gjelder tilsyn med sosiale mediers beskyttelsestiltak overfor barn og unge og tiltak mot spredning av desinformasjon og begrensning av redaksjonelt innhold, sier Velsand.
Regjeringen har varslet at det kommer et lovutkast på høring før sommeren.
-------
Regjeringens beslutning: Gjør det tryggere å bruke internett - regjeringen.no
Om DSA på Medietilsynets nettsider: https://www.medietilsynet.no/regelverk/internasjonale-reguleringer-for-digitale-tjenester/dsa/
DSA er tilgjengelig i EUs rettsjournal: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:32022R2065&from=EN
Nøkkelord
Kontakter
Mari Velsanddirektør i Medietilsynet
Tel:+47 913 28 448mari.velsand@medietilsynet.noBengt-Eigil RuudkommunikasjonsrådgiverKommunikasjon og rådgivning
Tel:+4790667828bengt-eigil.ruud@medietilsynet.noOm Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder barn og unge i bruk av digitale medier, fører tilsyn med aldersgrenser for film, forvalter støtteordninger, fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kultur- og likestillingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Medietilsynet: Design i sosiale medier legger til rette for overdreven bruk blant unge26.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Funksjoner og design i sosiale medier og andre digitale tjenester bidrar til hyppig og kontinuerlig bruk, en opplevelse av avhengighet og søvnmangel blant de unge, viser en ny rapport fra Medietilsynet.
Presseinvitasjon: Ny rapport fra Medietilsynet om unges bruksmønstre i sosiale medier25.2.2026 08:30:24 CET | Presseinvitasjon
Torsdag 26. februar presenterer Medietilsynet sin nye rapport "Fanget i feeden 1" på et arrangement i Oslo. Pressen er velkommen til å følge hele eller deler av arrangementet. Presentasjonen av rapporten blir strømmet.
Deler ut drøyt fem millioner kroner til medieforskning9.2.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
Medietilsynet har fordelt 5,3 millioner kroner til forskning på medier og dataspill. Støtten til medieforskning blir fordelt på åtte forskningsprosjekter og seks mastergradsstudenter. Ett av prosjektene får støtte fra regjeringens handlingsplan mot spilleproblemer.
Medietilsynet må behandle søknad om tilskott på nytt6.2.2026 16:42:00 CET | Pressemelding
Medieklagenemnda har vedtatt å oppheve Medietilsynets vedtak om avslag på søknad frå iNyheter AS om produksjonstilskott i 2024.
Gode rutiner med politiattest i produksjonsselskapa3.2.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
Produksjonsselskapa har gode rutinar for å hente inn politiattest for medarbeidarar som skal jobbe med barn. Det er Medietilsynets konklusjon etter at dei har ført tilsyn med forholda hos eit breitt utval av aktørar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom