Medietilsynet får tilsynsansvar for DSA
Regjeringen har besluttet at Medietilsynet, Forbrukertilsynet, Datatilsynet og Nkom får ansvaret for å håndheve EU-forordningen Digital Services Act (DSA) når regelverket blir en del av norsk rett. Nkom blir norsk DSA-koordinator.

Med DSA innføres en rekke nye forpliktelser for sosiale medier, søkemotorer, meldingstjenester og andre internettjenester. Målet er å styrke vernet av brukernes rettigheter på internett, og å motvirke samfunnsrisikoer på de aller største internettplattformene. DSA er allerede innført i EU-landene. Før regelverket kan bli en del av norsk rett, må det innlemmes i EØS-avtalen og behandles av Stortinget.
DSA adresserer flere utfordringer
- Sosiale medier er blitt en viktig del av innholdsinfrastrukturen i Norge, men har så langt vært lite regulert. Vi ser frem til å bruke DSA som virkemiddel for å i større grad kunne verne norske brukere og samfunnsinteresser, særlig på de globale innholdsplattformene der risikoen er stor, sier Mari Velsand, direktør i Medietilsynet.
DSA adresserer sentrale utfordringer knyttet til skadelig innhold for barn og unge, desinformasjon og valgmanipulasjon, vern av redaksjonelt innhold, og det å sikre en åpen, informert og trygg offentlig samtale. Regjeringen har besluttet at oppfølgingsansvaret for DSA skal fordeles mellom fire norske tilsynsmyndigheter, Nkom, Datatilsynet, Forbrukertilsynet og Medietilsynet. Nkom blir norsk DSA-koordinator, og får dermed hovedansvaret for DSA i Norge.
Medietilsynet er godt i gang med planlegging
- Medietilsynet har ønsket å bli DSA-koordinator, fordi vårt samfunnsoppdrag og kompetanse treffer de største utfordringene samfunnet står overfor når det gjelder sosiale medier. Nå gratulerer vi våre gode kollegaer i Nkom med denne rollen, og ser fram til et godt og viktig samarbeid fremover. Vi er klare til å bidra med viktige tilsynsoppgaver på våre ansvarsområder, sier Mari Velsand.
Medietilsynet forventer å få ansvar for bestemmelser i DSA som er relevante for ytrings-, informasjons- og pressefrihet, og beskyttelse av barn og unge mot skadelig innhold og skadelig design.
- Vi er allerede godt i gang med å planlegge de nye oppgavene, blant annet når det gjelder tilsyn med sosiale mediers beskyttelsestiltak overfor barn og unge og tiltak mot spredning av desinformasjon og begrensning av redaksjonelt innhold, sier Velsand.
Regjeringen har varslet at det kommer et lovutkast på høring før sommeren.
-------
Regjeringens beslutning: Gjør det tryggere å bruke internett - regjeringen.no
Om DSA på Medietilsynets nettsider: https://www.medietilsynet.no/regelverk/internasjonale-reguleringer-for-digitale-tjenester/dsa/
DSA er tilgjengelig i EUs rettsjournal: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:32022R2065&from=EN
Nøkkelord
Kontakter
Mari Velsanddirektør i Medietilsynet
Tel:+47 913 28 448mari.velsand@medietilsynet.noBengt-Eigil RuudkommunikasjonsrådgiverKommunikasjon og rådgivning
Tel:+4790667828bengt-eigil.ruud@medietilsynet.noOm Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder barn og unge i bruk av digitale medier, fører tilsyn med aldersgrenser for film, forvalter støtteordninger, fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kultur- og likestillingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Hard kamp om innovasjonsstøtte til media20.10.2025 13:47:25 CEST | Pressemelding
Medietilsynet skal fordele nær 24 millionar kroner i innovasjonsstøtte i år. Da søknadsfristen gjekk ut før helga, hadde 87 søknadar kome inn, med ønske om til saman meir enn det dobbelte – nær 60 millionar kroner.
Unge gamarar frå heile landet nominert til Ibelinprisen15.10.2025 14:53:33 CEST | Pressemelding
Femten ungdomar i alderen 12-18 år er med i kampen om Ibelinprisen, som om ein månad skal delast ut for første gong. Dei nominerte er frå fritidsklubbar i heile landet.
Kampen mot desinformasjon blir styrkt i statsbudsjettet15.10.2025 14:11:50 CEST | Pressemelding
Regjeringa vil styrke innsatsen på teknologisk motstandskraft og kritisk medieforståing. I statsbudsjettet blir det foreslått ei styrking av Medietilsynet med åtte millionar kroner i tillegg til fem millionar til skiping av eit nytt forskingssenter på det offentlege ordskiftet.
Sámi aviissat ožžot lagabui 44,4 miljovnna ruvnnudoarjaga10.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Mediabearráigeahčču lea juohkán doarjaga aviissaide mat oainnusmahttet sámi čállingiela. Dat vihtta aviissa Ávvir, Ságat, Snåsningen, Meråkerposten ja NordSalten Avis ožžot oktiibuot 44.385.000 ruvnnu doarjaga 2025:s.
Samiske aviser får nær 44,4 millionar kroner i støtte10.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynet har fordelt støtte til aviser som gjer dei samiske skriftspråka synlege. Dei fem avisene Ávvir, Ságat, Snåsningen, Meråkerposten og NordSalten Avis får til saman 44 385 000 kroner i støtte i 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom