Forsterket innsats for Ventetidsløftet
Helse Midt-Norge RHF intensiverer arbeidet med å redusere ventetider og fristbrudd i tråd med målene i Ventetidsløftet. Helseforetakene i regionen fikk 26. februar beskjed om å øke aktiviteten umiddelbart for å nå ventetidsmålene.

– Vi har ikke vært gode nok så langt når det gjelder å nå målene i Ventetidsløftet. Det er bakgrunnen for at vi nå forsterker innsatsen for at køene skal tas ned, sier styreleder Odd Inge Mjøen i Helse Midt-Norge RHF.
De tre sykehusforetakene i Midt-Norge, St. Olavs hospital HF, Møre og Romsdal HF og Nord-Trøndelag HF, fikk oppdraget under et felles foretaksmøte onsdag formiddag.
Helseforetakene skal utarbeide handlingsplaner innen 5. mars for å øke poliklinisk kapasitet og håndtere nyhenviste pasienter, spesielt der ventelistene er lange. Helseforetakene må levere ukentlige rapporter om status for ventetider, antall ventende og aktivitet for å sikre at målene nås.
Ventetid på nivå med 2019
Målet for ventetider i juni 2025 er en ventetid på nivå med ventetiden i juni 2019. Det tilsvarer en ventetid lik eller lavere enn 58 dager samlet sett for alle fagområder, og for de enkelte fagområdene:
- 59 dager innen somatikk
- 44 dager innen psykisk helsevern voksne
- 45 dager innen psykisk helsevern barn og unge
- 32 dager innen tverrfaglig spesialisert rusbehandling
Involvere ansatte og tillitsvalgte
Helse- og omsorgsdepartementet har etablert ukentlige møter med de regionale helseforetakene for å følge opp arbeidet. Helse Midt-Norge RHF har avsatt totalt 25 millioner kroner som tilleggsfinansiering for å bidra til å øke kapasiteten og redusere ventetidene.
Ansatte og tillitsvalgte vil bli aktivt involvert i arbeidet med å forbedre arbeidsflyt og organisering av oppgaver for å sikre effektivitet og måloppnåelse.
– Skal vi lykkes med å utnytte all tilgjengelig kapasitet, må vi samarbeide på tvers av helseforetak i regionen, sier Mjøen. Han peker på at det kan være aktuelt å overføre pasienter til andre overføre pasienter til andre helseforetak eller private leverandører slik at den samlede kapasiteten i regionen kan utnyttes fullt ut.
– Ved utgangen av januar lå Helse Midt-Norge samlet sett bak egne planer for å nå målene, men det er store variasjoner på tvers av helseforetak og fagområder. Vi har tro på at vi skal klare disse målene, avslutter Mjøen.
Kontakter
Eiliv FlakneDirektør for kommunikasjon og samfunnskontaktHelse Midt -Norge RHF
Har ansvar for mediekontakt og tilrettelegging for media i saker som angår Helse Midt-Norge RHF.
468 86 618 (medievakt)
Medievakt Helse Midt-Norge RHFMedievaktKommunikasjonsavdelingen
Medievakta hos Helse Midt-Norge RHF tar seg av alle henvendelser fra media.
Bilder

Følg pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Midt-Norge RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Krevende økonomisk situasjon i Helse Midt-Norge4.9.2025 12:02:07 CEST | Pressemelding
Den økonomiske situasjonen i Helse Midt-Norge er fortsatt krevende. Det viser virksomhetsrapporten for juni og juli 2025, som ble behandlet i styremøtet i Helse Midt-Norge RHF i dag.
Arbeidsgruppe skal gjennomgå hjertebehandling i Midt-Norge2.9.2025 12:34:44 CEST | Pressemelding
Arbeidsgruppen som skal gjennomgå kvaliteten av behandling av STEMI-hjerteinfarkt i Trøndelag og Møre og Romsdal vil bestå av fagledernettverket innenfor kardiologi i Helse Midt-Norge.
Helse Midt-Norge RHF i beredskap2.9.2025 07:43:06 CEST | Pressemelding
Helse Midt-Norge RHF er i beredskap etter raset som rammet E6 og toglinjen ved Nesvatnet i Levanger, lørdag 30. august.
Skal gjennomgå hjertebehandlingen i Midt-Norge9.7.2025 12:15:58 CEST | Pressemelding
Helse Midt-Norge RHF vil nedsette en egen arbeidsgruppe som innen utgangen av 2025 skal vurdere kvaliteten på behandlingen av hjerteinfarkt i regionen.
Ny nasjonal samarbeidsavtale med Røde Kors og Norsk Folkehjelp26.6.2025 20:16:23 CEST | Pressemelding
De regionale helseforetakene er blitt enige med Norges Røde Kors og Norsk Folkehjelp om en ny samarbeidsavtale. Avtalen legger til rette for godt samarbeid om helseberedskap.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom