Norgespremiere fra Jo Strømgren med Bach som bakteppe
Dansen og musikken spiller hovedrollene når Jo Strømgren Kompani tar med seg den nye forestillingen The Cello til Operaen 26. februar–2. mars.

Jo Strømgren Kompani har turnert i over 60 land med sin helt særegne blanding av dans og teater, med en distinkt og ofte svært fysisk humor kombinert med mørkere, politiske undertoner.
Nå er de tilbake på Operaens Scene 2 med norgespremieren på et renspikket danseverk: The Cello er satt til musikk fra Bachs cellosuiter, med seks dansere på scenen. Denne gangen er utgangspunktet abstrakt og uten noen spesifikk tematikk eller fortelling.
– Jeg håper denne forestillingen kan være et lite åpent rom i en tankefull tid, sier koreograf Jo Strømgren.
En av Norges fremste eksportartikler
Jo Strømgren har utmerket seg i inn- og utland som koreograf, regissør, scenograf og dramatiker. Han har har én fot i frifeltet, én hos institusjonene, og har arbeidet sjangeroverskridende med teater og dans, men også med film, opera og dukketeater. Siden 2013 er han tilknyttet Nasjonalballetten som huskoreograf – og parallelt har han sitt eget kompani, Jo Strømgren Kompani.
Strømgrens siste verk for Nasjonalballetten var hovedsceneverket Stigma, skapt høsten 2024. 6. mars har han dessuten verdenspremiere på et nytt verk skapt for stjernedanseren Natalia Osipova, som er principal dancer ved The Royal Ballet. Verket vises som del av forestillingen Osipova/Linbury ved The Royal Ballet and Opera's Linbury Theatre i London.
The Cello er en co-produksjon mellom Jo Strømgren Kompani og Silesian-Moravian National Ballet. En første versjon hadde premiere i Ostrava i mai 2024.
Nøkkelord
Kontakter
Kommunikasjonsrådgiver Oda Tømte, oda.tomte@operaen.no, 97148917
Oda TømteKommunikasjonsrådgiver (ballett)
Tel:+47 97148917oda.tomte@operaen.noBilder


Lenker
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Svarte komponister i sentrum når Lawrence Brownlee gjester Operaen19.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Tenorstjernen Lawrence Brownlee gjester Operaen søndag 22. juni med et program som kombinerer kjente operanumre og musikk av afroamerikanske komponister.
Operaen inviterer til klassisk Pride-vorspiel på Hovedscenen18.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
På Oslo Prides åpningsdag inviterer Nasjonaloperaen og Oslo Pride til konserten «For en stemme!» på Hovedscenen. Konserten er en feiring av stemmen som uttrykksform og av skeiv kunstnerisk arv.
Stjernekoreograf legger verdenspremiere til Operaen i juni17.6.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Dansekompaniet Nagelhus Schia Productions er tilbake i Operaen for fjerde gang! Til Scene 2 tar de med seg tre verker av koreografen Damien Jalet i forestillingen Thrice, 21. og 22. juni.
Unge operatalenter plasserer Mozart i vår digitale tidsalder3.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Mozarts klassiske forviklingskomedie får nytt liv på Scene 2, når morgendagens operastemmer viser en leken og mediekritisk versjon av Così fan tutte.
Verdens største Kylián-mønstring åpner i Operaen denne uka26.5.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Mellom 29. mai og 14. juni gjør Nasjonalballetten noe enestående i den internasjonale ballettverdenen – sammen med verdens største nålevende koreograf. Festivalen Wings of Time feirer kunsten til Jiří Kylián gjennom en parade av hans balletter, hans installasjoner, filmer og fotokunst.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom