Regnskap Norge

Finanstilsynet og Regnskap Norge: Felles innsats mot økonomisk kriminalitet

Del

Kriminelle som skor seg på hvitvasking og skatteunndragelse går tøffere tider i møte. Regnskap Norge og Finanstilsynet retter felles innsats mot dem som tjener grovt på samfunnets bekostning.

To menn ser i kamera
– I kampen mot økonomisk kriminalitet har regnskapsbransjen en nøkkelrolle gjennom innsikten de har i store og små selskaper i det brede næringsliv, men Finanstilsynet vil også øke innsatsen for å avdekke enkeltaktørers roller som tilretteleggere for kriminelle handlinger.Per Mathis Kongsrud, direktør for Finanstilsynet (t.v.) og Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge. Foto: Regnskap Norge Regnskap Norge

– Målet med samarbeidet er å styrke kampen mot hvitvasking, skatteunndragelse og annen økonomisk mislighet. Sammen er vi en del av totalforsvaret mot økonomisk kriminalitet, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.

– Finanstilsynet sitter med inngående kunnskap om trusler og risikoområder. Dette er verdifull informasjon for statsautoriserte regnskapsførere å få innsikt og som gjør oss bedre i stand til å ivareta samfunnsoppdraget om bekjempelse av økonomisk kriminalitet. Dette handler blant annet om å bidra til riktig innbetaling av skatter og avgifter – som er viktig for finansiering av velferdsstaten, sier Rune Aale-Hansen adm. direktør i Regnskap Norge.

En nøkkelrolle

I statsbudsjett 2025 ble det vedtatt å styrke Finanstilsynet sitt arbeid mot økonomisk kriminalitet med 20 årsverk lokalisert på Hamar.  

– I statsbudsjettet for 2025 er det vedtatt en kraftig satsing på arbeidet for å bekjempe økonomisk kriminalitet. Dette innebærer blant annet økte ressurser til Finanstilsynet. Samtidig er det viktig for oss å samarbeide enda tettere med andre relevante myndigheter, politiet, og bransjeorganisasjoner som Regnskap Norge, sier Per Mathis Kongsrud, direktør for Finanstilsynet:  

– I kampen mot økonomisk kriminalitet har regnskapsbransjen en nøkkelrolle gjennom innsikten de har i store og små selskaper i det brede næringsliv, men Finanstilsynet vil også øke innsatsen for å avdekke enkeltaktørers roller som tilretteleggere for kriminelle handlinger.  Vi har en klar felles interesse av å luke ut useriøse og kriminelle aktører fra en viktig bransje som regnskapsbransjen er. 

Store mørketall

Nytt lovverk stiller enda større krav til kvalitet og etterrettelighet hos statsautoriserte regnskapsførere. 

– Økonomisk kriminalitet øker i omfang. Mørketallene er store, men vi vet det er snakk om milliarder som undras i skatter og avgifter. De kriminelle finner stadig nye områder og metoder for å utføre misligheter på. Selv om regnskapsføreren har god innsikt og jevnlig utfører såkalt kundekontroll, er det liten tvil om at samarbeidet med Finanstilsynet vil forsterke både innsikt og innsats, sier Regnskap Norge-sjefen: 

– For oss som bransjeorganisasjon handler dette også om å luke ut useriøse aktører. Det finnes noen få profesjonelle tilretteleggere som hjelpe kriminelle med å jukse med regnskaper og etterlevelse av lover og regler. Disse skal frem i lyset og avskiltes. 

Kontakter

Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge

Regnskap Norge: Stabilt høyt konkursnivå28.1.2025 08:36:07 CET | Pressemelding

SSB har i dag lagt frem tall som viser at antall konkurser holdt seg stabilt høyt gjennom 2024. Konkurstallene er 13,5 prosent høyere enn i 2019, året før pandemien. – Uroligheter i verden rundt oss, inkludert toll-trusler fra Trump, påvirker norsk økonomi. Derfor trenger næringslivet forutsigbare og stabile rammebetingelser. Det betyr også økt innsats for å redusere administrative byrder for næringslivet, sier adm. direktør Rune Aale-Hansen i Regnskap Norge,

Bra! Regjeringen med syvmillssteg i forenklingsarbeidet20.1.2025 07:00:00 CET | Pressemelding

– Regjeringen varslet før helgen utredning av digitalt krav til bokføring og bruk av e-faktura. Beregninger fra Regnskap Norge viser at dette vil spare næringslivet for opp mot 14 milliarder kroner i effektivisering. Dette er et syvmilssteg fra regjeringen som sliter med egen målsetning med å forenkle regelverk og administrative byrder for næringslivet med på 11 milliarder kroner i inneværende stortingsperiode, sier Rune Aale-Hansen, administrerende direktør i Regnskap Norge.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye