Gode isforhold i fjellet i vinterferien
14.2.2025 12:02:39 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
Det er gode isforhold mange steder i vinterferien, men NVE ber likevel alle som skal ut på isen om å være oppmerksom på svakere is på de største lavlandsvannene, og i områder med strømmende vann, som innløp, utløp, trange sund og rundt nes.

– Vinterferien starter i flere fylker, og mange drar til fjells. Forholdene har ligget til rette for isdannelse på vannene og over tregrensen er det stort sett farbar is i hele landet, unntatt de største vannene i Rogaland, sier isvarsler Aron Widforss i NVE.
En kald periode har styrket isen. Også neste uke forventes det kaldt og til stor del klart vær i hele landet, noe som er bra for tilveksten av is. I vinterferien ventes gode isforhold i lavlandet på Østlandet, selv om de største lavlandsvannene fortsatt er isfrie. Fra Sørlandet til Trøndelag har isdekket også vokset, men der må man opp noen hundre meter over havet for å finne farbar is. Isdekket vil være best på de minste vannene, og mest variabelt på de største.
I Nord-Norge har uvær svekket isdekket noe, men vannene regnes fortsatt som farbare over 400 meter over havet i Nordland, 50 meter i Troms og fra havnivå i Finnmark.
Ha ispigger rundt halsen og kasteline tilgjengelig
De aller fleste farbare vannene er snødekte, men det er ikke alltid man reflekterer over at man faktisk beveger seg over et vann på tur med ski eller snøskuter. Selv om isen på vannene på fjellet generelt er tykk, så varierer dette på hvert enkelt vann. Strømmende vann kan smelte isen fra undersiden, noe som kan være vanskelig å oppdage. Unngå derfor særlig strømme områder, som innløp, utløp, trange sund og nes.
– Beveger man seg på islagte vann er det viktig å være flere sammen og sikre seg godt. Vi anbefaler som et minimum å ha ispigger rundt halsen og kasteline tilgjengelig. Vi anbefaler også isstav eller borr for å sjekke bæreevnen. Det hindrer de fleste plumpinger, sier Widforss.
Kraftverksreguleringer kan også føre til at isen svekkes, og det er ikke alltid kun ved inntak at isen blir svak. Grunnet varierende dybdeforhold kan isen plutselig svekkes også midt på vannet når en kraftverksdam tappes ned. Dette er noe som regulantene er klare over og slike svekkede områder er ofte kartlagte. De vises som røde felter på kartet på Varsom-appen og iskart.no.
Svekket is kan være skjult av snø
På Østlandet har de aller fleste vannene fått et farbart isdekke, men det er fortsatt områder med store variasjoner. Dette gjelder spesielt de aller største vannene i lavlandet, som er under islegging, hvor man kan finne store områder med tynn is. Snødekket is gjør det vanskelig å identifisere svekkede områder.
Lite snø i fjellet og mildvær gjennom vinteren har gjort at mange bekker og elver fremdeles er åpne. Dette er også noe å være observant på i forbindelse med vinterferdsel. Ikke alle snøbroer er like sterke og bærer godt, så vær forsiktig når du krysser.
Detaljert isvarsel for de ulike regionene finner du her: Isvarsling | Varsom.no
Du finner isobservasjoner på Varsom-appen og iskart.no, hvor du oppfordres til å sende inn egne observasjoner. Du kan også lære mer om is på Isskolen på Varsom.no.
Kontakter
Aron WidforssIsvarsler
Tel:45 73 23 53arwi@nve.noKjetil MelvoldIsvarsler
Tel:90 55 94 74kjme@nve.noÅnund KvambekkIsvarsler
Tel:99 60 90 36aask@nve.noOm oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE avslår søknad om Bjønntjønn kraftverk og pumpestasjon i Nissedal24.9.2026 09:57:10 CEST | Pressemelding
NVE avslår søknaden frå Juvåna Fallrettighetslag SA om løyve til å bygge Bjønntjønn kraftverk og pumpestasjon i Nissedal kommune i Telemark. Kraftverket ville ført til tap av myr og gje negative konsekvensar for registrerte naturverdiar. Samstundes ville inngrepa også gje ulemper for landskap i eit mykje brukt friluftslivsområde.
Vindkraftsøknader i Finnmark leveres 31.januar21.9.2026 14:26:32 CEST | Pressemelding
Kraftselskapene som jobber med vindkraftprosjekter i Finnmark, har samlet bedt om at fristen for innsending av søknader utsettes til 31.januar. Selskapenes hovedbegrunnelse er at enkelte konsekvensutredninger ikke blir ferdige i tide. NVE har valgt å akseptere en utsettelse som skissert i forespørselen.
Vindkraftkommuner får utbetalt 332 millioner kroner18.9.2026 08:18:26 CEST | Pressemelding
Vindkraftprodusenter må hvert år betale en produksjonsavgift, som NVE fordeler til vertskommunene. Dette sikrer at kommuner som stiller areal til rådighet for vindkraft får noe av kraftinntektene. Årets utbetaling til norske vindkraftkommuner er på rett under 332 millioner kroner.
Nå kan man søke om konsesjon til store vannkraftprosjekter digitalt10.9.2026 12:05:00 CEST | Pressemelding
Fra nå av skal også søknader om større vannkraftsaker sendes inn digitalt. Kraftprodusentene får en oversikt over sine konsesjoner og kan foreslå en prioritering av sine saker. Med den nye løsningen på plass, vil NVE få digital støtte til å gjennomføre en tidlig kvalitetssikring, slik at saken er kan sendes ut på høring med en gang etter at den er tatt til behandling. Dette vil bidra til kortere samlet ledetid.
NVE har startet boreprosjekt på ustabilt fjellparti i Kåfjord8.9.2026 08:50:22 CEST | Pressemelding
Siden begynnelsen av august har NVE boret i det ustabile fjellpartiet Indre Nordnes i Kåfjord kommune. Målet er å få mer kunnskap om hva som skjer inne i fjellet og styrke overvåkingen av området.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom