Anna Rogstad: Skolepionér, stemmerettsforkjemper og stortingskvinne
14.2.2025 09:30:13 CET | Kilden kjønnsforskning.no | Pressemelding
Det lærerinnen Anna Rogstad savnet av skolebøker skrev hun selv. I tillegg var hun engasjert i elevenes sosiale kår, kvinnesak, fagforeningsarbeid og politikk, ifølge historiker Willy Aagre.

Tekst: Susanne Dietrichson/Kilden kjønnsforskning.no
Anna Rogstad (1854–1938) er mest kjent som den første kvinnen på Stortinget i 1911. Men hun var også kvinnesakskvinne, pedagog, lærebokforfatter, fagforeningsleder, og stemmerettsforkjemper.
– Anna Rogstad var 29 år gammel da kvinnebevegelsen og parlamentarismen fikk sitt gjennombrudd i Norge, begge deler påvirket henne sterkt, sier skolehistoriker Willy Aagre.
Han har skrevet biografien Anna Rogstad – Kampen for en mer praktisk skole, som kom ut i 2024.
Rogstad gjorde seg bemerket på mange samfunnsområder og Aagre er opptatt av at kulturen og det historiske tidspunktet hun levde i, bidro til å forme henne som menneske og samfunnsaktør.
– Mange av de ledende kvinnesakskvinnene i Rogstads samtid var, i likhet med henne selv, lærerinner. Som Anna Sethne, Anne Holsen og Ragna Nielsen, for å nevne noen, forteller han.
Aagre påpeker at det var få kvinner i Norge som hadde tilsvarende utdanning og kunnskapsnivå som disse lærerinnene, som de ble kalt den gangen, rundt 1900. I tillegg hadde de et sterkt fellesskap av sterke kvinner rundt seg.
– Det gjorde at de ble spurt om å påta seg mange ulike roller og verv. Rett og slett fordi de utdanningsmessig lå langt foran andre kvinner i Norge i samtiden, som ikke like enkelt kunne mestret oppgavene disse påtok seg.
Handlekraftig kvinne
Boka om Anna Rogstad er den tredje biografien om kvinnelige pedagoger fra Aagres hånd. Han har tidligere skrevet om Anna Sethne og Margrethe Munthe.
– Jeg er særlig imponert av hvor handlekraftig hun var, sier Aagre.
Anna Rogstad underviste både gutter og jenter på ulike trinn. Hun var opptatt av gode læremidler. Det hun savnet av undervisningsmateriale, lagde hun selv. Hun dro på flere studieturer, blant annet til Finland i 1886. Der hadde kvinner og menn adgang til én og samme lærerutdanning.
– Dette inspirert Rogstad til det som skulle bli en viktig kampsak, nemlig felles utdanning for kvinnelige og mannlige lærere, forteller Aagre.
– Hun behersket også tysk, og dro på tre måneders studietur for å følgje en som var spesialist i morsmålundervisning i Sveits i 1889. Året etter ga hun ut lærebok i emnet.
Rogstad var leder for Kristiania lærerinneforening i 32 år.
– Hun drev folkeopplysning gjennom foreningen, og fikk universitets- og skolefolk i ulike emner til å komme og holde foredrag for de mange medlemmene, sier han.
Følg pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kilden kjønnsforskning.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Ny forskning viser at gutter er mer positive til karakterkonkurranse30.3.2026 10:26:02 CEST | Pressemelding
Selv om gutter i snitt får lavere karakterer enn jenter, er de mer positive til karakterbasert opptak til videregående skole. – Kjønnsforskjellen overrasket oss, sier forsker.
Inger Vagle har kjempet for flere jenter i elektrikerfaget24.3.2026 13:30:44 CET | Pressemelding
I flere prestisjeutdanninger har kvinneandelen passert 20 prosent, og vel så det. I yrkesfagene ligger den fortsatt mellom én og tre. Professor Inger Vagle mener det sier noe om hvor likestillingspolitikken retter innsatsen.
Danskene mener det er for mye snakk om likestilling12.3.2026 13:08:55 CET | Pressemelding
En ny studie viser at dobbelt så mange dansker lider av «likestillingstretthet» sammenlignet med nordmenn. Én forklaring er at staten tradisjonelt har spilt en mer aktiv rolle i likestillingspolitikken i Norge.
Teknologi i idretten skaper nye forskjeller mellom kvinner og menn3.3.2026 15:57:49 CET | Pressemelding
– Man tenker at teknologi skal gjøre idretten mer rettferdig, men det oppstår nye fallgruver, sier medieforsker Egil Trasti Rogstad.
Minoritetsgutter dropper ut av yrkesfag. – Kan skyldes diskriminering2.3.2026 10:43:41 CET | Pressemelding
Hvis du er gutt med innvandrerforeldre, er sjansen mindre for et vellykket yrkesfaglig utdanningsløp enn for gutter med majoritetsbakgrunn.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom