Kasakhstan tilbyr flerspråklig informasjonssystem for turistens sikkerhet
11.2.2025 16:34:19 CET | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
ASTANA - Utenlandske reisende som ankommer Kasakhstan vil nå motta et spesielt kort med en QR-kode som lenker til SafeTravel.kz et flerspråklig nettsted, rapporterte Innenriksdepartementet den 5. februar.
Initiativet har som mål å forbedre turistens sikkerhet og bekvemmelighet. De første QR-kodede kortene har allerede blitt utdelt til utenlandske turister på den internasjonale flyplassen i Astana.
Nettstedet gir nødvendig informasjon og anbefalinger for turistenes trygge opphold i Kasakhstan, samt lenker for å laste ned nyttige mobilapplikasjoner.
SafeTravel.kz tilbyr en app for umiddelbar kommunikasjon med politiet, blant annet via SOS-funksjonen. Den inkluderer også et memo om etterlevelse av migrasjonslovgivningen. I tillegg inneholder den bykart koblet til populære apper, offisielle drosjetjenester, mobiloperatører, veiledning for ulike hendelser og kontakter for andre nødetater, som ambulanse, brannvesen og enhetlig redningstjeneste.
Systemet har som mål ikke bare å beskytte og sikre turister, men også å øke tilliten til Kasakhstan som et lovende reisemål for både turisme og investeringer.
AV SANIYA SAKENOVA I EDITOR’S PICKS

Kasakhstan tilbyr flerspråklig informasjonssystem for turistens sikkerhet
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Internasjonalt symposium om arven etter Den gylne horde åpnet i Astana med deltakelse fra Republikken Kasakhstans president20.5.2026 10:27:06 CEST | Pressemelding
I dag, 19. mai, fant åpningsseremonien for det internasjonale symposiet «Den gylne horde som modell for steppesivilisasjonen: historie, arkeologi, kultur og identitet» sted i Astana med deltakelse fra Republikken Kasakhstans statsoverhode, Kassym-Jomart Tokajev.
President Tokayev foreslår Turkic AI-nettverk og digital integrasjon på toppmøte for turkiske stater18.5.2026 05:00:00 CEST | Pressemelding
ALMATY – President Kassym-Jomart Tokayev foreslo å opprette et nettverk av sentre for kunstig intelligens, et felles Turkic IT-knutepunkt og en felles digital plattform for turkisk historie og kultur under det uformelle toppmøtet til Organization of Turkic States (OTS) i Turkistan. Under toppmøtet diskuterte medlemslandene hvordan samarbeidet innen teknologi, digitalisering og investeringer kan styrkes i en tid preget av økende global ustabilitet.
Kasakhstan topper Sentral-Asia i indeks for kvinner, fred og sikkerhet15.5.2026 12:30:00 CEST | Pressemelding
ALMATY – Kasakhstan ble rangert som det beste landet i Sentral-Asia i Women, Peace and Security Index 2025/26, og plasserte seg på 72. plass av totalt 181 land med en poengsum på 0,722. Dette fremgår av en rapport publisert av Georgetown Institute for Women, Peace and Security (GIWPS) og Peace Research Institute Oslo (PRIO).
Kasakhstan innfører AI i skolesystemet13.5.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
ASTANA – President Kassym-Jomart Tokayev undertegnet 12. mai et dekret om å innføre kunstig intelligens (AI) i Kasakhstans skolesystem som del av landets satsing på digitalisering og modernisering av utdanningen.
«Tokayev: Miljøinitiativ er blitt moralsk bærebjelke»12.5.2026 08:41:32 CEST | Pressemelding
Under den landsomfattende miljøkampanjen «Taza Qazaqstan» sa president Kassym-Jomart Tokayev at Kasakhstans positive utvikling nå får internasjonal anerkjennelse og overkommer tidligere skepsis, ifølge nyhetsbyrået Qazinform, som siterer presidentpalasset Akorda.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom