Kasakhstan tilbyr flerspråklig informasjonssystem for turistens sikkerhet
11.2.2025 16:34:19 CET | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
ASTANA - Utenlandske reisende som ankommer Kasakhstan vil nå motta et spesielt kort med en QR-kode som lenker til SafeTravel.kz et flerspråklig nettsted, rapporterte Innenriksdepartementet den 5. februar.
Initiativet har som mål å forbedre turistens sikkerhet og bekvemmelighet. De første QR-kodede kortene har allerede blitt utdelt til utenlandske turister på den internasjonale flyplassen i Astana.
Nettstedet gir nødvendig informasjon og anbefalinger for turistenes trygge opphold i Kasakhstan, samt lenker for å laste ned nyttige mobilapplikasjoner.
SafeTravel.kz tilbyr en app for umiddelbar kommunikasjon med politiet, blant annet via SOS-funksjonen. Den inkluderer også et memo om etterlevelse av migrasjonslovgivningen. I tillegg inneholder den bykart koblet til populære apper, offisielle drosjetjenester, mobiloperatører, veiledning for ulike hendelser og kontakter for andre nødetater, som ambulanse, brannvesen og enhetlig redningstjeneste.
Systemet har som mål ikke bare å beskytte og sikre turister, men også å øke tilliten til Kasakhstan som et lovende reisemål for både turisme og investeringer.
AV SANIYA SAKENOVA I EDITOR’S PICKS

Kasakhstan tilbyr flerspråklig informasjonssystem for turistens sikkerhet
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kondolansetelegram etter bortgangen til Kong Harald V av Norge31.8.2026 06:05:09 CEST | Pressemelding
President Kassym-Jomart Tokayev sendte et kondolansetelegram til Kong Haakon VIII i forbindelse med bortgangen til hans far, Kong Harald V.
262 utenlandske IT-spesialister får digital nomad-status i Kasakhstan26.8.2026 17:30:32 CEST | Pressemelding
ASTANA – Til sammen 262 utenlandske IT-spesialister har fått digital nomad-status i Kasakhstan gjennom programmene Digital Nomad Residency og Digital Nomad Visa, viser oppdaterte tall fra Astana Hub.
Adilet-partiet leder etter Kasakhstans første valg til Kurultai med 71,17 prosent24.8.2026 11:26:47 CEST | Pressemelding
ASTANA – Partiet Adilet fikk 71,17 prosent av stemmene i Kasakhstans første valg til Kurultai, ifølge foreløpige resultater fra landets sentrale valgkommisjon. Valgkommisjonen la fram de foreløpige resultatene mandag 24. august, etter valget søndag.
Kasakhstan viderefører balansert utenrikspolitikk21.8.2026 10:13:56 CEST | Pressemelding
ALMATY – Kasakhstans reviderte utenrikspolitiske konsept for 2020–2030 viderefører landets balanserte og pragmatiske utenrikspolitikk. Samtidig er dokumentet tilpasset den nye konstitusjonelle modellen, endrede geopolitiske forhold og et sterkere fokus på å beskytte interessene til kasakhstanske borgere og selskaper i utlandet, ifølge analytikere. Endringene ble undertegnet av president Kassym-Jomart Tokayev og trådte i kraft 14. august. De innebærer ikke en ny utenrikspolitisk doktrine, men skal tilpasse dagens kurs til et mer komplisert internasjonalt landskap og endringer i landets institusjoner.
777 utenlandske observatører skal følge Kasakhstans første Kurultai-valg19.8.2026 19:48:38 CEST | Pressemelding
ASTANA – 777 utenlandske valgobservatører fra 42 land og 13 internasjonale organisasjoner er akkreditert til å følge valget til Kurultai i Kasakhstan. Det opplyste sekretær Mukhtar Yerman i Kasakhstans sentrale valgkommisjon tirsdag, 18. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom