Vestfold fylkeskommune

Debatt om «Kampen om lillavelgerne» - Ekstraordinær debatt på Vestfoldkveld i Oslo

Del

Onsdag 12. februar inviterer Vestfold fylkeskommune ved fylkesordfører Anne Strømøy til Vestfoldkveld i Oslo. Det er alt 350 påmeldt så det blir fullt hus. Et spennende program er utviklet med en rekke innledninger. Se mer fakta om kvelden her via link.

Med bakgrunn i at Norge fikk ny regjering sist uke blir det også satt opp en ekstraordinær debatt ca. kl. 19.45.

Tid:     Vestfoldkvelden starter med mingling kl. 16.30 – 18.00.
Så spennende faglig program fra kl. 18.00. (Se eget program).
Den ekstraordinære debatten starter ca. kl. 19.45.

Sted:   Trekanten bar/restaurant (Pilestredet 24 i Oslo sentrum)

Servering: Enkel mat (16:30 - 18:00) og mulighet til å kjøpe drikke

Debatt om «Kampen om lillavelgerne» - Ekstraordinær debatt på Vestfoldkveld i Oslo
Debatt om «Kampen om lillavelgerne» - Ekstraordinær debatt på Vestfoldkveld i Oslo

Kampen om lillavelgerne!
Én uke etter at Norge fikk ny regjering – Hva nå?

I panelet har vi invitert

  • Magnus Takvam, politisk kommentator, Altinget.no og tidligere NRK
  • Lene Westgaard-Halle, stortingsrepresentant, Høyre, Vestfold
  • May Britt Lagesen, tidligere stortingsrepresentant Arbeiderpartiet, seniorrådgiver i Geelmuyden Kiese
  • Tor Mikkel Wara, stortingskandidat, Fremskrittspartiet, Oslo
  • Ingeborg Bjørnevik, ordstyrer, rådgiver, Geelmuyden Kiese


Med denne høyaktuelle aktuelle debatten er programmet Vestfoldkveld i Oslo komplett!

– Forrige ukes endringer i regjeringen, og nye statsråder, hatt satt scenen for en valgkamp som kan bli mer uforutsigbar enn på lenge. Vi ser allerede tegn til at dette påvirker de politiske skiftene partienes strategier og dynamikken frem mot valget, og jeg tenker denne ekstraordinære debatten blir en flott og høyaktuell avslutning på en allerede innholdsrik kveld, sier Christian Jahren, prosjektleder for Vestfoldkveld i Oslo.

Vestfoldkveld i Oslo er et samarbeid mellom Vestfold fylkeskommune, LO Vestfold og Telemark, NHO Vestfold og Telemark, Innovasjon Norge Vestfold og Telemark, samt næringsforeningene i Larvik, Sandefjord, Horten, Holmestrand, Tønsberg og Færder. Videre med Geelmuyden Kiese som står bak konseptet «Onsdag på Trekanten» – som går av stabelen på dagen for gruppemøtene på Stortinget.

Onsdag på Trekanten er Oslos nye Tostrupkjeller på onsdager hvor politikk, presse og næringsliv ofte møtes for hyggelig samvær og diskusjoner.

Stor interesse og rekordpåmelding

Vestfoldkveld i Oslo har allerede blitt svært godt mottatt, og interessen for arrangementet er stor. Påmeldingene har strømmet inn, og med noen dager igjen har vi hele 350 påmeldte deltakere.

– Dette bekrefter at Vestfold er en region mange har interesse for, enten de allerede har en tilknytning til fylket eller ønsker å lære mer om mulighetene her. Vi gleder oss til å samle næringsliv, politikere, investorer og andre interesserte til en kveld med inspirasjon, debatt og nettverksbygging, sier fylkesordfører Anne Strømøy.

En kveld for debatt, inspirasjon og nettverksbygging

Vestfoldkveld i Oslo er en unik arena for næringsliv, politikk, samfunn og kultur, med mål om å sette Vestfold på kartet i hovedstaden. Kvelden vil by på spennende debatter, inspirerende innlegg og muligheter for nettverksbygging for både dagens og morgendagens Vestfoldinger.

– Med Vestfoldkveld i Oslo ønsker vi å nå ut til investorer, bedriftseiere og næringslivsledere fra alle bransjer som er nysgjerrige på fylket og hvilke muligheter som ligger her.
Vi er kjent som solfylket, revyfylket, og de fleste vet at Vestfold er hjem til Norges eldste by, Tønsberg.
Derimot vet ikke alle at fylket har verdensledende teknologibedrifter, har blant landets beste jordbruksområder og er landets netthandelshovedstad. Vestfold kan også skilte med egen nasjonalpark, Færder nasjonalpark. Naturen, kompetansen, kulturen, infrastrukturen og andre forutsetninger er altså på plass for alle som vil satse og være med å skape verdier i Vestfold, sier fylkesordfører Anne Strømøy.

Med seg på laget, og som prosjektleder for Vestfoldkveld i Oslo, har fylkesordføreren fått Nøtterøy-mannen Christian Jahren. Han er til daglig leder for Invest in Vestfold, som jobber med å få nasjonale og internasjonale bedrifter til å etablere seg i regionen.

– Vestfold er et attraktivt og spennende fylke med både en befolkning og et næringsliv i rask vekst. Regionen har mye å by på, sterke kompetansemiljøer og bedrifter som utvikler høyteknologiske produkter og løsninger innen flere bransjer, med kort vei ut i verden. Vi er konstant på jakt etter nye aktører og arbeidstakere som kan bidra til å skape nye muligheter sammen med oss. Vestfold er et godt sted å etablere seg, både på kort og lang sikt, sier Christian Jahren, leder for Invest in Vestfold.

Sterke navn og bredt program

Vestfoldkveld i Oslo har et sterkt lag av innledere som vil belyse Vestfolds potensial og vekstmuligheter fra ulike perspektiver.

Blant innlederne finner vi:

  • Horten-mannen Geir Sviggum om:
    Vestfold og verden – fra regionalt potensial til internasjonale muligheter
    Hvordan kan Vestfold tiltrekke seg internasjonale investeringer? Hvordan kan bedrifter i fylket satse globalt og øke sin konkurransekraft? Geir Sviggum gir innsikt i hva som skal til for å sette Vestfold og enda flere Vestfoldbedrifter på verdenskartet.

    Managing Partner hos Wikborg Rein, et av Norges største og mest internasjonale advokatfirmaer, samt en erfaren foredragsholder. Han har ledet firmaets internasjonale virksomhet og er spesielt kjent for sin innsikt i internasjonale rettsforhold. Flere ganger blitt kåret til Årets Internasjonale Advokat.

  • Daniel Kjørberg Siraj om:
    OBOS og Vestfold – boligutvikling, samfunnsengasjement og veien videre
    Hvordan ser OBOS på Vestfolds utvikling, og hvilke muligheter ligger foran oss? Daniel Kjørberg Siraj deler innsikt om selskapets satsinger i regionen, fra boligprosjekter til lokalt engasjement i kultur og idrett. Han vil også gi sine tanker om hva Vestfold kan gjøre for å lykkes enda bedre i årene som kommer.

    Konsernsjef i OBOS, en av Nordens største boligbyggere. Han har bakgrunn som jurist, og har også vært byrådssekretær for nærings- og byutvikling i Oslo Kommune. Under hans ledelse har OBOS fokusert på bærekraftig byutvikling og innovasjon. OBOS har prosjekt og byutviklingsprosjekter i hele Vestfold, og er blant annet sponsor av Slottsfjellfestivalen i Tønsberg.

  • Nøtterøyværingen Thina Saltvedt om:
    Bærekraft i finans – muligheter og utfordringer
    Hvordan påvirker bærekraft finansverdenen, og hvilke muligheter og utfordringer byr omstillingen på? Thina Saltvedt gir innsikt i hvordan økonomi og bærekraft henger sammen.

    Sjefanalytiker for bærekraftig finans i Nordea og en ettertraktet foredragsholder. Hun har en bakgrunn som oljeanalytiker, men har skiftet fokus til bærekraft og grønn økonomi. Thina leder også et ekspertutvalg oppnevnt av regjeringen for klimavennlige investeringer og er styremedlem i miljøorganisasjonen ZERO.

  • Anne Marit Panengstuen om:
    Nortura i Vestfold – fra bonde til bord
    Nortura er en av fylkets største arbeidsgivere, men hva gjør Vestfold unikt? Hvorfor velger Nortura å investere ytterligere i regionen, og hvordan vi sammen bidra til ytterligere lokal verdiskaping og enda flere arbeidsplasser?

    Konsernsjef i Nortura siden 2020. Hun er utdannet ingeniør og bedriftsøkonom, og kom til Nortura fra stillingen som CEO og president i Siemens AS. Pangenstuen er styreleder i Universitetet i Stavanger, samt styremedlem blant annet i NHO Mat & drikke, og Mesta. Med sine over 750 ansatte i Vestfold er Nortura en av de aller største private arbeidsgiverne i fylket.

  • Gisle M. Eckhoff om:
    Datasenterindustrien og Vestfold - verdikjede for vekst

    Vestfold har en strategisk beliggenhet og et sterkt elektronikkmiljø, noe som gir regionen et solid utgangspunkt for videre vekst. Hvorfor valgte CTS Nordics å etablere NordicEPOD i Vestfold, og hvordan kan hele verdikjeden i datasenterindustrien skape nye muligheter for regionen?

    Vice President CTS Nordics. Tidligere var han administrerende direktør for DigiPlex og Executive Vice President for Bulk Data Centers ved Bulk Infrastructure Group. Eckhoff har hatt flere ledende stillinger i USA, Sverige, Storbritannia, Danmark og Norge, med et sterkt fokus på bærekraft og innovasjon. Høsten 2024 åpnet CTS Nordics Europas største og mest moderne EPOD-fabrikk (Nordic EPOD) i Hanekleiva i Holmestrand kommune, med over 400 arbeidsplasser.

  • Konferansier for kvelden er Andebugutten og Vestfoldpatrioten Nils-Ingar «Nilsi» Aadne.
    Nils-Ingar er en av Norges mest profilerte komikere, og blant annet vunnet Komiprisen, og har vært en del av flere populære TV-programmer, inkludert “Senkveld med Thomas og Harald” og “Nytt på Nytt”.

  • Musikalsk innslag fra Marius Roth Christensen. Marius er en klassisk tenor, og en svært mye brukt solist fra Vestfold. Marius er også gitarist og vokalist i rockebandet Seigmen, som er aktuelle med album-trilogien Resonans (2024), Dissonans (2025) og Substans (2026). Marius har hatt en rekke roller i ulike oppsetninger og mottatt flere priser for sitt virke de siste årene.

Hele Vestfoldbenken på Stortinget er invitert, sammen med en rekke statsråder, lokale Vestfoldpolitikere og andre som er viktige for den videre utviklingen av Vestfold.

Med den aktuelle debatten om Kampen om lillavelgerne!
Én uke etter at Norge fikk ny regjering – Hva nå?
er programmet for kvelden høyaktuell.

Vestfold Fylkeskommune

Med et sterkt fundament av samarbeid, innovasjon og effektiv forvaltning, er Vestfold fylkeskommune en samlende regional aktør på en rekke områder. Nylig vedtok fylkeskommunen Vestfoldplanen, som setter de langsiktige målene for fylkets utvikling.
For å sikre en bærekraftig og attraktiv fremtid, skal alle tiltak støtte opp om planens tre hovedmål:

  1. Vestfold skal være et inkluderende fylke med høy samfunnsdeltakelse.
  2. Vestfold skal være et attraktivt fylke som tilrettelegger for høy verdiskaping.
  3. Vestfold skal være et fylke som tar vare på natur, Oslofjorden og klima.

Fakta

Vestfoldbenken

For stortingsperioden 2021–2025 består Vestfoldbenken på Stortinget av følgende representanter:

  1. Maria Aasen-Svensrud (Arbeiderpartiet)
  2. Erlend Larsen (Høyre)
  3. Truls Vasvik (Arbeiderpartiet)
  4. Morten Stordalen (Fremskrittspartiet)
  5. Lene Westgaard-Halle (Høyre)
  6. Kathrine Kleveland (Senterpartiet)
  7. Grete Wold (sosialistisk Venstreparti)

«Onsdag på Trekanten»

Arrangementet går av stabel på den «nye» Tostrupkjelleren i Oslo; Trekanten ved St. Olavsplass. «Onsdag på Trekanten» har ambisjon om å skape et spennende treffsted for politikk, organisasjonsliv, aktørene i trepartssamarbeidet, journalistikk, digitalisering, jus, finans, litteratur og alle med samfunnsinteresse/demokratiet i Oslo. Onsdag 12. februar er Vestfold fylkeskommune og organisasjonslivet i Vestfold ansvarlig for programmet på «Onsdag på Trekanten». Det blir enkel matservering og muligheter for å kjøpe noe godt å drikke i baren.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Kampen om lillavelgeren - ekstraordinær debatt
Kampen om lillavelgeren - ekstraordinær debatt
Last ned bilde
Vestfoldkveld i Oslo - 12. februar
Vestfoldkveld i Oslo - 12. februar
Last ned bilde
Magnus Takvam
Magnus Takvam
Last ned bilde
Lene Westgaard-Halle
Lene Westgaard-Halle
Last ned bilde
May Britt Lagesen
May Britt Lagesen
Last ned bilde
Ingeborg Bjørnevik
Ingeborg Bjørnevik
Last ned bilde
Anne Strømøy
Anne Strømøy
Last ned bilde
Anne Strømøy
Anne Strømøy
Last ned bilde
Anne Strømøy
Anne Strømøy
Last ned bilde
Anne Strømøy
Anne Strømøy
Last ned bilde
Christian Jahren. Foto: Christian Brekke, Vestfold og Telemark fylkeskommune
Christian Jahren. Foto: Christian Brekke, Vestfold og Telemark fylkeskommune
Last ned bilde
Christian Jahren. Foto: Christian Brekke, Vestfold og Telemark fylkeskommune
Christian Jahren. Foto: Christian Brekke, Vestfold og Telemark fylkeskommune
Last ned bilde
Christian Jahren. Foto: Christian Brekke, Vestfold og Telemark fylkeskommune
Christian Jahren. Foto: Christian Brekke, Vestfold og Telemark fylkeskommune
Last ned bilde
Christian Jahren. Foto: Christian Brekke, Vestfold og Telemark fylkeskommune
Christian Jahren. Foto: Christian Brekke, Vestfold og Telemark fylkeskommune
Last ned bilde
Thina Margrethe Saltvedt, Nordea
Thina Margrethe Saltvedt, Nordea
Last ned bilde
Geir Sviggum
Geir Sviggum
Last ned bilde
Geir Sviggum
Geir Sviggum
Last ned bilde
Geir Sviggum
Geir Sviggum
Last ned bilde
Daniel Kjørberg Siraj. Foto: Hans Fredrik Asbjørnsen
Daniel Kjørberg Siraj. Foto: Hans Fredrik Asbjørnsen
Last ned bilde
Anne Marit Panengstuen. Foto: Yvonne Wilhelmsen
Anne Marit Panengstuen. Foto: Yvonne Wilhelmsen
Last ned bilde
Last ned bilde
Nils-Ingar Aadne
Nils-Ingar Aadne
Last ned bilde
Last ned bilde
Trekanten Café, ESPRESSOSPESIALISTEN
Trekanten Café, ESPRESSOSPESIALISTEN
Last ned bilde
Last ned bilde
Last ned bilde
Afterwork
Afterwork
Last ned bilde
Trekanten, Kommunikasjonsforeningen
Trekanten, Kommunikasjonsforeningen
Last ned bilde
Last ned bilde
Last ned bilde
Last ned bilde
Marius Roth Christensen
Marius Roth Christensen
Last ned bilde

Lenker

Om Vestfold fylkeskommune

I Vestfold bor det nærmere 260 000 innbyggere i seks kommuner.

På et fundament av samarbeid, innovasjon og effektiv forvaltning, fungerer Vestfold fylkeskommune som en samlende regional aktør på en rekke områder. Dette påvirker dagens befolkning, og legger også grunnlaget for fremtidige generasjoner på lokalt nivå. 

Sammen jobber vi mot å realisere et bærekraftig Vestfold, med et våre tre prioriterte satsingsområder i sentrum: 

  • Utenforskap
  • Verdiskaping
  • Klima

Hva gjør fylkeskommunen?

I Vestfold fylkeskommune har vi ansvar for en rekke områder som berører mennesker i alle aldre i deres daglige liv. Vår organisasjon består av rundt 2400 ansatte med oppgaver på tvers av ulike områder.  

Blant annet har vi ansvar for de 10 videregående skolene i fylket med over 8000 elever og 1450 ansatte. Vi har ansvar for kollektivtrafikk og fylkesveiene, og skal du til tannlegen er det sannsynlig at det er en av våre 14 tannklinikker du besøker. 

Vår rolle strekker seg også langt inn i samfunnsutvikling, hvor vi engasjerer oss i satsing inn mot klima, næring, samfunn og plan, kultur og kulturarv. Dette er noe av det som illustrerer bredden av vår tverrfaglige utviklingsorganisasjon.

Fylkeshuset i Tønsberg - Høstbilde av fylkeshuset i Tønsberg.

Følg pressemeldinger fra Vestfold fylkeskommune

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Vestfold fylkeskommune på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Vestfold fylkeskommune

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye