Disse kunst og kultur-arrangementene i Akershus får støtte
22 kunst- og kulturarrangementer i Akershus mottar til sammen 4,2 millioner kroner i støtte fra fylkeskommunen. Målet er at innbyggerne i Akershus skal ha et godt tilbud innen kunst og kultur.
![Hølen: Vadmelsbanden i forestillingen "KRÅKA" under Sånanatt i 2023.](/data/images/public/17848875/18412568/13052ccf-38f1-40a4-a23c-cc887cdd65cc-w_720.jpg)
Aktørene som mottar tilskudd gjennom fylkeskommunens tilskuddsordning til profesjonell kunst og kultur, tilbyr alt fra festivaler innen ulike musikksjangere, til utstillinger, konserter og forestillinger innen teater, foto og kunsthåndverk.
– Det kom inn mange gode søknader. De aktørene vi har valgt å støtte, har vi stor tro på at legger til rette for gode aktiviteter og arrangementer innen kunst- og kultur, som treffer et bredt publikum, sier Lars Gustav Monsen (FrP), fylkesråd for kultur, tannhelse og frivillighet.
22 aktiviteter og arrangementer mottar støtte
Det kom inn totalt 82 søknader innen fristen 1. desember 2024, med en samlet søknadssum på 18 143 581 kroner. Etter en gjennomgang er det totalt fordelt 4 225 500 kroner til 22 tiltak i tilskuddsordningen «Tilskudd til profesjonell kunst og kultur» i Akershus.
Se hvilke kunst- og kulturarrangementer som får støtte
Tilskudd til Profesjonell kunst og kultur 2025: Flerårig støtte - 2025-2027
Tilskudd til Profesjonell kunst og kultur 2025: Engangsbevilgninger
Kunst- og kulturarrangementer med regional verdi
Ordningens retningslinjer vektlegger regional verdi i Akershus, som vil si at tiltaket har samarbeidspartnere, deltakelse eller interesse i et større geografisk område i Akershus. I tillegg har kunstnerisk kvalitet og egenart, publikumsutvikling og relevans for tiltakenes målgruppe vært avgjørende. Videre er det også i vurderingen vektlagt hvordan tiltaket jobber for å nå sitt publikumspotensial, hensyn til bærekraft og annen relevant finansiering.
– Fylkesrådet ønsker å støtte større og mer langsiktige kunst- og kulturprosjekter med regional verdi, fortsetter Monsen.
Fem kunst- og kulturarrangementer fikk innvilget alt fra 80 000 til 600 000 kroner per år fram til og med 2027, med forbehold om fremtidige budsjettvedtak, mens de resterende 17 fikk en engangsbevilgning for 2025.
Søk regionalt utviklingstilskudd for kunst og kultur
I 2024 blefylkeskommunens søkbare ordninger for kunst og kultur slått sammen til to større tilskuddsordninger, og «Tilskudd til profesjonell kunst og kultur» er én av disse.
Den andre tilskuddsordningen «Regionalt utviklingstilskudd for kunst og kultur» skal stimulere til samarbeids- og utviklingsprosjekter innen kunst- og kulturfeltet i Akershus, innenfor et eller flere av følgende satsningsområder: arenaer for samarbeid og utvikling, bransjeutvikling innen kulturnæring og formidling og deltakelse. Søknadsfristen er 1. mars 2025.
– Intensjonen med denne tilskuddsordningen er å stimulere til at kulturlivet i regionen skal kunne møte fremtidens utfordringer og muligheter i fellesskap, sier Anders Fristad Rudolph, seksjonsleder kulturutvikling, frivillighet og friluftsliv.
Følg pressemeldinger fra Akershus fylkeskommune
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Akershus fylkeskommune på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Akershus fylkeskommune
Fylkesrådet i Akershus vil ikke ha turistskatt17.1.2025 12:19:41 CET | Pressemelding
Fylkesrådet i Akershus støtter ikke regjeringens forslag om å innføre en turistskatt, såkalt besøksbidrag, på overnatting - slik regjeringen ønsker.
Lars Gustav Monsen (FrP) blir ny fylkesråd for kultur, tannhelse og frivillighet19.12.2024 10:28:58 CET | Pressemelding
Lars Gustav Monsen (FrP) blir ny fylkesråd for kultur, tannhelse og frivillighet i Akershus fylkeskommune. Monsen tiltrer etter at Ole Jacob Johansen (FrP) trakk seg i november.
Deler ut 20 millioner til næringsutvikling i Akershus17.12.2024 13:14:49 CET | Pressemelding
Det er ikke småsummer fylkeskommunen sender til næringslivet i førjulstiden. 15 utvalgte bedrifter og virksomheter får til sammen 20 millioner kroner i tilskudd til næringsutvikling og innovasjon.
45 millioner til ekstra kollektivtilbud12.12.2024 07:15:37 CET | Pressemelding
Til sammen 45 millioner kroner skal brukes til ekstra kollektivtilbud i Akershus i forbindelse med stengningen av Ring 1 i Oslo.
Ole Jacob Johansen (FrP), fylkesråd for kultur, tannhelse og frivillighet fratrer med umiddelbar virkning28.11.2024 13:40:35 CET | Pressemelding
Fylkesråd Johansen har bedt om å få fratre sin stilling som fylkesråd for kultur, tannhelse og frivillighet i Akershus fylkeskommune. Dette skjer etter siste dagers oppmerksomhet rundt et innlegg publisert på hans private Facebook-side. Fylkesrådsleder Anette Marie Solli (H) har akseptert ønsket og innvilget fratredelsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom