Solid 2024 for OBOS-banken
6.2.2025 16:52:15 CET | OBOS | Pressemelding
Omsetningen for 2024 bikket én milliard og resultatet endte på 648 millioner kroner. – Nå peker mange piler i riktig retning, sier banksjef Tore Weldingh.

OBOS-banken rapporterer sum driftsinntekter på 1.060 millioner kroner i 2024 (836 millioner kroner i 2023). Resultat før skatt i fjor endte på 648 millioner kroner, som er 30,6 prosent høyere enn 2023-resultatet på 496 millioner.
– Egenkapitalavkastningen er bedre. Underliggende resultatutvikling er veldig god. Utlånsveksten er høyere. Innskuddsdekningen er bedret, og dermed er det selvsagt høyere innskuddsvekst. Kapitaldekningen er god. Og kostnader i prosent av inntekter er markant lavere. Nå peker mange piler i riktig retning, og utsiktene er gode, sier adm. direktør Tore Weldingh i OBOS-banken.
Dette er banksjef Weldinghs første kvartal som sjef.
– Stadig flere av OBOS’ over 600.000 medlemmer benytter seg av fordelene det er å være bankkunde hos oss. Og vi skal jobbe godt med å få inn enda flere i 2025, sier Weldingh.
Flatt i fjerde
OBOS-banken omsatte for 255 millioner kroner i fjerde kvartal, som er på linje med tilsvarende tall fra samme kvartal i 2023 (250 millioner).
Resultatet før skatt i fjerde kvartal var 149 millioner, mot 148 millioner i fjerde kvartal 2023.
– Vi har startet 2025 med å styrke båndene internt med OBOS Eiendomsforvaltning og OBOS Prosjekt gjennom prosjektet «fra grønn uke til grønn hverdag». Det samarbeidet der vil være gull verdt for norske borettslag som ønsker å gjennomføre rehabilitering og energieffektivisering, sier Weldingh og legger til:
– Vi ser også positivt på utviklingen i boligmarkedet og den nye kapitalkravsforordningen (CRR3), som vil gi likere konkurransevilkår og dermed økt konkurransekraft i bankmarkedet.
Sum utlån i bankkonsernet ved kvartalsslutt var 62,90 milliarder kroner.
Vedlagt dokument: Delårsrapport 4. kvartal 2024.
Nøkkelord
Kontakter
Tore WeldinghAdministrerende direktør i OBOS-bankenOBOS-banken
Tel:99693860tore.weldingh@obos.noDokumenter
Om OBOS
OBOS BBL er en medlemsorganisasjon med over 600.000 medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
Selger Sandaker Senter21.4.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
OBOS Eiendom spisser porteføljen og selger nok et kjøpesenter. Men de gjenværende fem senterne i porteføljen blir – og skal satses på, lover Nils Morten Bøhler.
Pangstart på 2026 for OBOS-kjøpesentrene13.4.2026 09:51:47 CEST | Pressemelding
Takket være en knallsterk mars måned omsatte OBOS’ seks kjøpesentre for 6,3 prosent mer i førstekvartal i år.
OBOS-prisene opp 1,9 prosent i mars1.4.2026 10:56:27 CEST | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo og på landsbasis gikk opp med 1,9 prosent fra februar til mars.
Seks tips: Slik blir du økonomisk beredt31.3.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Forsvinner strøm og internett forsvinner også betalingsevnen til mange nordmenn. Her er OBOS-bankens seks råd for å være økonomisk forberedt i en krise.
OBOS Prosjekt girer kraftig opp27.3.2026 10:51:49 CET | Pressemelding
Etterslepet i norske borettslag øker. På vei inn i generalforsamlingssesongen styrker OBOS Prosjekt staben med 18 nye ansikter. – Vi skal være der med en gang kunden trenger, lover Helge Skaftnes.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom