Tollerne tilbake på TV 2
5.2.2025 11:12:04 CET | Tolletaten | Pressemelding
Mandag 10. februar returnerer tollerne på TV-skjermen med nye historier fra arbeidshverdagen på grensen.

Halvparten av den norske befolkningen har sett en eller flere episoder av arbeidsdokumentaren TOLL, som tar seerne med på innsiden av Tolletatens arbeidshverdag på grensen. Serien følger norske tollere på jobb ulike steder i landet, og gir et innblikk i hva som skjuler seg i varestrømmene som går ut og inn av landet.
- Også i denne sesongen vil seerne bli kjent med nye utfordringer, oppgaver og trusler som følger med etatens samfunnsoppdrag. Mengden av varer som krysser grensen er enorm, det oppstår stadig nye trender og moduser, og organiserte kriminelle forsøker hele tiden å finne nye måter å smugle varer inn på. Samtidig jobber våre dyktige ansatte 24/7 for å avdekke og håndtere disse truslene, sier Kim Gulbrandsen, kommunikasjonsdirektør i Tolletaten.
Populære tollere
TOLL ble først lansert våren 2020, og ble på kort tid en seersuksess i TV 2 sine flater. Trygve Rønningen, programdirektør i TV 2, er fornøyd med at tollerne er tilbake på skjermen.
- TOLL er en viktig programserie for oss i TV 2, og vi er glade for at den endelig er tilbake etter en pause på to år. Innblikket seerne våre får i denne serien handler ikke bare om beslag av smått og stort på grenseovergangene våre - det gir et innblikk i hva vi som samfunn står overfor av trusler utenfra. Serien trekker stadig nye seere, og gjennom årene har de fire sesongene opp mot en million seere i snitt. Det sier mye om hvor populært dette innholdet er, sier Rønningen.
Reisende med forklaringsproblemer
Spennet av reisende og problemstillinger tollerne møter i løpet av arbeidsdagen er stort, også i ny sesong av TOLL. Et strengere sanksjonsregime, store mengder valuta, kjente og nye narkotiske stoffer, piller i ulike varianter, et bredt utvalg voldsprodukter, falske forbrukervarer og næringsaktører som forsøker å unndra seg toll og avgifter er bare noe av kontrollhverdagen til tollerne.
Tilbakemeldingene fra publikum viser at mange har latt seg overraske over omfanget av oppgaver og utfordringer tollerne må håndtere.
- Gjennom serien får vi vist mange små glimt fra rollen vår som samfunnsbeskytter. Det gjelder ikke bare kampen mot narkotika, men å sikre at de varene som kommer inn i landet vårt ikke truer folks liv og helse, norsk natur, miljø, sikkerhet og næringslivets konkurransevilkår. Det er mye vi skal ha kontroll på. Vi vil rette en stor takk til alle ansatte som stiller opp og legger til rette for at det er mulig å dokumentere og dele fra arbeidshverdagen. Uten dem hadde det fortsatt vært et mysterium for mange hva Tolletaten driver med, og hva som faktisk går ut og inn av landet vårt. Både av lovlige og ulovlige varer, sier Elisabeth Nedresæter, prosjektansvarlig for serien i Tolletaten.
TOLL sesong 5 har premiere på TV 2 Play mandag 10. februar.
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktPressevaktTolletaten
Tel:22860800pressevakt@toll.noElisabeth NedresæterProsjektlederTolletaten
Tel:+47 996 22 100elisabeth.nedresaeter@toll.noBilder



















Lenker
Om oss
Tolletaten er ein etat under Finansdepartementet. Vi er organisert i seks divisjonar. Det var 1529 tilsette i etaten per 31. desember 2019. Øystein Børmer er tolldirektør.
Om TV-serien Toll
TV-serien TOLL er en arbeidsreality som gir seerne et usminket innblikk i Tolletatens arbeidshverdag. TV-serien produseres av Novemberfilm på oppdrag av TV 2, og hadde premiere 1. april 2020. Serien ble en suksess allerede fra dag én, og i overkant av 700.000 har i snitt sett de første fire sesongene. Halvparten av nordmenn oppgir at de har sett en eller flere episoder av serien.
De fire første sesongene er tilgjengelig på TV 2 Play.
I serien følger vi tollere og fagmiljøer ved ulike lokasjoner i Norge, inkludert:
- Oslo Lufthavn
- Svinesund
- Ørje
- Magnormoen
- Torp, Sandefjord
- Kristiansand
- Larvik
- Postseksjonen, Alnabru
Følg pressemeldinger fra Tolletaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tolletaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tolletaten
Stort kokainbeslag i Trysil17.9.2026 10:54:57 CEST | Pressemelding
Tollerne i Trysil har beslaglagt 22 kilo kokain gjemt i et konstruert hulrom i en utenlandsk personbil. Kokainbeslaget er blant de største Tolletaten har gjort i området noensinne.
Beslagstrenden fortsetter – går mot nytt rekordår i hasjbeslag18.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Tolletaten har beslaglagt store mengder hasj og narkotiske piller, viser Tolletatens halvårige beslagsstatistikk. Også mengden beslag av peptider og vape skiller seg ut.
Bøtesatsene øker fra 1. juli: – Sjekk kvoten før du reiser hjem1.7.2026 10:03:44 CEST | Pressemelding
Fra i dag, 1. juli blir det dyrere å bli tatt med for mye alkohol, tobakk, kjøtt eller andre varer over verdigrensen. Tolletaten minner reisende om å sjekke kvoten – og fortolle varene i Kvoteappen før de går på grønt.
Tolletaten advarer: Markant økning i beslag av utseendefremmende legemidler24.6.2026 08:11:58 CEST | Pressemelding
Tolletaten har sett en stor økning i antall personer som bestiller ulovlige peptider på nett. Særlig peptider som dopingmidler, slankemidler og såkalt «barbiedop», med formål om å gjøre deg brunere, utpeker seg.
Norsk virksomhet misbrukt til smugling av narkotiske piller for 30 millioner kroner5.6.2026 10:19:48 CEST | Pressemelding
– Dette er nok et alvorlig eksempel på hvordan norske bedrifter ufrivillig blir innblandet i organisert kriminalitet, sier Ketil Vike Arnesen, avdelingsdirektør i Tolletatens etterretningsdivisjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom