Fagforbundet har store forventninger til nye statsråder
– Det er bra for Norge og Fagforbundets medlemmer at vi i ei svært krevende tid får inn flere svært erfarne statsråder i regjeringa. Dette er et sterkt lag, sier Mette Nord.

Lederen av Fagforbundet er svært positiv til utnevningen av åtte nye statsråder i Støre regjeringen. Hun legger vekt på at det er viktig med erfarne statsråder i ei tid hvor det er både økonomisk og sikkerhetspolitisk uro.
– Jeg har stor tillit til at Jens Stoltenberg som ny finansminister kan bidra til å trygge norsk økonomi og at vanlige arbeidsfolk får økt kjøpekraft i tida framover.
Kjenner kommunene godt
Mette Nord har også store forventninger til den nye kommunalministeren, som blir øverste «sjef» for alle Fagforbundets medlemmer som jobber i kommunene og fylkeskommunene.
– Kjersti Stenseng har svært god innsikt i kommunenes utfordringer og det vi i Fagforbundet er opptatt av. Våre medlemmer i helsevesenet, barnehager og skoler opplever at bemanningen er så knapp at jobben blir krevende og fører til at de ikke kan gi et godt nok tilbud til brukerne. Vi vet at den nye kommunalministeren kjenner godt til dette, sier Nord.
Bedre økonomi og mer heltid
Hun viser til en fersk medlemsundersøkelse som viser noe av det viktigste for Fagforbundets er styrket økonomi for kommuner og sykehus, i tillegg til styrket bemanning.
– Dessuten vet den nye statsråden at vi står i en situasjon med mangel på arbeidskraft, og at dette blir en hovedutfordring for velferdstjenestene framover. Da mener vi at en av de aller viktigste løsningene er å sikre våre medlemmer heltidsstillinger, og vi vet at dette er noe Kjersti Stenseng er enig med oss i.
Mette Nord legger vekt på at det er viktig at kommunene får større handlingsrom til å løse de store oppgavene de har, og at arbeidet med tillitsreformen må videreføres. Dessuten understreker hun betydningen av at regjeringa sørger for å videreføre og styrke partsarbeidet på alle nivåer og sektorer.
Store forventninger
Lederen av Fagforbundet har også store forventninger til den nye barne- og familieministeren, Lene Vågslid.
– Sps Kjersti Toppe gjorde et solid og godt arbeid med barnevernet. Hun jobbet for å avkommersialisere av barnevernet, og for at det skal være riktige folk på riktig sted og for en generell kompetanseheving for de ansatte i tjenestene. Jeg er trygg på at dette arbeidet blir videreført av Aps Lene Vågslid.
Kontakter
Kjell-Erik KallsetKommunikasjonssjef
Tel:+47 952 28 158kjell-erik.kallset@fagforbundet.noOm Fagforbundet
Fagforbundet er LOs største forbund, med over 400 000 medlemmer. Vår hovedoppgave er å sikre medlemmene gode og trygge lønns- og arbeidsvilkår. Som landets største arbeidstakerorganisasjon har vi også tyngde og politisk gjennomslagskraft til å styrke og videreutvikle velferdsstaten
Følg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
Fagforbundet er glad for at postkassa består28.4.2025 13:42:37 CEST | Pressemelding
Det er bra at Arbeiderpartiregjeringa vil beholde postlevering til postkassa én dag i uka, men de må ikke glemme dørterskeltjenesten, mener Fagforbundet.
LO Kommune krever økt kjøpekraft til medlemmene24.4.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
– Kommuneansatte opplever økte krav og press i sin arbeidshverdag. LO Kommune krever at de også sikres økt kjøpekraft i årets oppgjør, sier Mette Nord.
Et solid kvalitetsløft for barnevernet4.4.2025 12:35:50 CEST | Pressemelding
– Det er mange dyktige og erfarne ansatte i barnevernet, som nå får verdsatt sin kompetanse, heller enn å bli avskiltet, sier Mette Nord, leder i Fagforbundet.
Fagforbundet vil sikre postnettet for å ha et godt posttilbud og nasjonal beredskap12.3.2025 12:46:04 CET | Pressemelding
Postnettet må bestå for å sikre et godt posttilbud og nasjonal beredskap, sier Fagforbundets landsstyre i en uttalelse som kommenterer det regjeringsoppnevnte Postutvalget.
Fagforbundet oppfordrer til en internasjonal handelsboikott av Israel, inntil landet respekterer folkeretten.12.3.2025 12:40:22 CET | Pressemelding
Norge har tatt viktig skritt for Palestina, – men det haster med flere!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom