FILM: Tjue år med kamp for kjønnsbalanse og mangfold i akademia
3.2.2025 07:00:00 CET | Kifinfo | Pressemelding
Likestilling og mangfold i akademia forklart på fire minutter og 22 sekunder. Kif-komiteen lanserer film.

Av: Kristin Aukland, Kifinfo
Komité for kjønnsbalanse og mangfold i forskning (Kif-komiteen) ble for første gang oppnevnt for 20 år siden. Da var mangelen på kvinner i toppstillinger hovedproblemet.
De siste årene er likestilling blitt mye mer enn bare kjønnslikestilling, og Kif-komiteens mandat er utvidet til både etnisitet og klasse i tillegg til kjønn.
Nå har Kif-komiteen laget en kort film om utviklingen på feltet fra 2004 til i dag. Hva var viktig for 20 år siden, og hva blir viktig framover?
– Som kunnskapsminister var jeg først og fremst opptatt av kjønnsbalanse. Kvinner måtte få en mer rettferdig plass i utdanning og forskning, sier Kristin Halvorsen i filmen.
Halvorsen var kunnskapsminister fra 2009 til 2013 og er nå direktør ved CICERO Senter for klimaforskning.
– Det er problemer i systemet, og jeg har vært opptatt av å prøve å avdekke de problemene, sier Curt Rice, som var leder for komiteen fra 2014 til 2022.
Mangfoldet akademia mister
– Komiteen har særlig vært opptatt av hva som gjør at mangfoldet forsvinner gjennom et karriereløp, sier Ragnhild Hennum, leder i Kif-komiteen og dekan ved Det juridiske fakultet, Universitetet i Oslo.
– Hvis du opplever å ikke kjenne kodene, ikke vite hvordan du gjør det fordi du har en annen klassebakgrunn enn mange av de andre, kan det være én årsak til at du slutter i akademia, sier Hennum.
Forsker Julia Orupabo er særlig opptatt av fraværet av etterkommere i forskningssektoren:
– Hvorfor er det sånn at denne gruppa er overrepresentert i høyere utdanning, men nærmest fraværende i akademia?
– Noe av det som har vært viktig for oss i Kif-komiteen er å snu problemforståelsen litt, og spørre: Hva er det sektoren kan gjøre for å øke representasjonen av etterkommere, sier Orupabo, som også er medlem i Kif-komiteen.
Hennum oppfordrer alle til å tenke:
– Når slutter vår institusjon å være mangfoldige? Når begynner vi å bli veldig like?
Nøkkelord
Kontakter
Kristin AuklandSeniorrådgiver
Tel:22 03 80 86Tel:95 12 14 86ka@kilden.forskningsradet.noOm Kifinfo
Kifinfo drives av Kilden kjønnsforskning.no for Komité for kjønnsbalanse og mangfold i forskning (Kif-komiteen). Sekretariat hos Universitets- og høgskolerådet.

Følg pressemeldinger fra Kifinfo
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kifinfo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kifinfo
Forskere fra arbeiderklassen har mer bein i nesa11.9.2026 10:00:37 CEST | Pressemelding
Mange med arbeiderklassebakgrunn blir sortert ut lenge før de får en forskerkarriere. Men de få som kommer så langt, kan være spesielt godt rustet til å navigere i akademia, viser en tysk studie.
Derfor skårer Norge lavt i en europeisk kartlegging av vold og trakassering i akademia31.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Forskere har undersøkt hvordan land i Europa forebygger vold og trakassering i akademia. Og kanskje overraskende: Norge kommer ikke særlig godt ut av det.
– Vi må unngå en angiverkultur13.8.2026 14:15:22 CEST | Pressemelding
Det var høy temperatur da Kif-komiteen satte krysspresset mellom sikkerhet og likebehandling i akademia under lupen på Arendalsuka.
Hjemme er det «hans» kontor og «hennes» kjøkken7.8.2026 15:39:04 CEST | Pressemelding
Mens mannen kaprer hjemmekontoret, blir kvinnen ofte sittende ved stue- og kjøkkenbordet. En norsk studie har undersøkt hvordan hjemmekontoret påvirker hverdagen til kvinnelige og mannlige forskere.
Ny spenning mellom sikkerhet og likestilling i akademia26.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Forskningens grunnverdier er åpenhet, tillit, deling av kunnskap og internasjonalt samarbeid. Mens sikkerhet er preget av å beskytte nasjonale verdier, prosedyrer, ordrelinjer og etterlevelse, sier Silje A. Hole fra Institutt for energiteknikk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom