Vil ha bedre oversikt over datasentre
Datasenternæringen har vokst betydelig i Norge. Ny ekomlov vil gi norske myndigheter muligheten til å få bedre oversikt over næringen og føre tilsyn med aktørene.

Datasenteroperatører i Norge blir nå omfattet av registreringsplikten under den nye ekomloven, som trådte i kraft ved årsskiftet. Den nye endringen innebærer at alle som driver datasentre må registrere seg hos Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom), som er tilsynsmyndighet for datasenternæringen.
– Dette er ikke en tillatelses- eller godkjennelsesordning fra myndighetenes side. Det dreier seg om en ren registreringsplikt, og datasenteroperatører kan starte opp virksomheten så snart registeringen er gjennomført, sier sikkerhetsdirektør i Nkom, Svein Scheie.
Ny bransje
Ifølge en undersøkelse gjennomført av Respons Analyse på vegne av Nkom, svarer 44 prosent av befolkningen at de er positive til at datasentre etableres i Norge. En av tre klarer ikke å ta stilling til om de synes det er positivt eller ei.
– Vi er alle avhengige av datasentre, hver eneste dag. Omtrent alt vi gjør på en pc eller en smarttelefon er innom et datasenter. De er avgjørende i vår digitale hverdag. Samtidig er dette en ny bransje, som til nå ikke har vært regulert. Derfor vil regjeringen innføre registreringsplikt for hvem som står bak datasenteret, kontaktperson for senteret og hvilke tjenester som tilbys, sier digitaliserings- og forvaltningsminister, Karianne Tung.
Styrker sikkerheten
Ekomloven regulerer sikkerheten i datasentre knyttet til plassering av utstyr, strømforsyning, kjøling og internnettverk. Servere som kunder har plassert i datasenteret, eller tjenestene og appene som benytter serverne er ikke omfattet av de nye reglene.
– Det er i dag usikkerhet om hvor mange datasenteroperatører som har virksomhet i Norge, og anslagene fra ulike instanser varierer. Derfor er det viktig å få oversikt over bransjen, slik at vi bedre kan sikre vår digitale infrastruktur og iverksette tiltak som beskytter mot mulige trusler, sier Scheie.
Les mer om registreringsordningen for datasenter her
Hva betyr registreringsplikten for datasenteroperatørene?
- Alle datasenteroperatører må registrere seg hos Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom). Registreringen gjennomføres på Minside.
- Det skal registreres opplysninger om datasenteroperatørens navn, adresse, fysiske lokasjon og detaljer knyttet til datasenteroperatørens rettslige status eller organisasjonsnummer.
- Det vil bli en overgangsperiode fram til 1. juli for registrering av datasentre som allerede er i drift.
Nøkkelord
Kontakter
Rita Lund ThuneKommunikasjonsdirektørNasjonal Kommunikasjonsmyndighet
Tel:+47 922 06 466rlt@nkom.noSvein Sundfør ScheieSikkerhetsdirektør i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:95211189sss@nkom.noBilder


Lenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Ny rapport kartlegger svakheter i digital infrastruktur27.3.2025 12:59:24 CET | Pressemelding
En ny analyse bestilt av regjeringen viser sårbarheter i infrastrukturen for mobil og internett i Buskerud og Innlandet. Det er viktig å få fakta på bordet slik at vi kan sikre og trygge mobildekning og internett for folk i Ål og Hallingdal, sier digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung.
Presseinvitasjon: Overlevering av ny risiko- og sårbarhetsanalyse for Buskerud og Innlandet24.3.2025 12:49:17 CET | Pressemelding
Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) har kartlagt sårbarhetene i den digitale infrastrukturen i Innlandet og Buskerud. Regionen ble hardt rammet av ekstremværet Hans i 2023, og det er nå avdekket flere sårbarheter i fibernettet som krever umiddelbare tiltak. Torsdag 27.mars inviteres media til å delta på overleveringen av rapporten til digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne O. Tung på rådhuset i Ål i Hallingdal.
Mener mindre regulering nå vil gi lavere priser24.3.2025 12:16:48 CET | Pressemelding
Nordmenn betaler mer for tilgang til internett sammenlignet med svenske, danske og finske kunder. Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) foreslår nå å slippe opp reguleringen, etter at flere bredbåndsselskaper har bekreftet at de vil åpne nettene sine for konkurrerende selskaper.
Nkom blir vaktbikkje for kunstig intelligens21.3.2025 11:40:06 CET | Pressemelding
Regjeringen ønsker at KI-forordningen skal komme raskt på plass i Norge. I dag ble det klart at Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) får ansvaret for å koordinere arbeidet her hjemme.
Færre SMiShing-forsøk på skattemeldinga21.3.2025 10:32:03 CET | Pressemelding
Nasjonal kommunikasjonsmyndigheit (Nkom) har oppfordra offentlege verksemder til å ta grep for å hindre at namnet deiras blir misbrukt i SMS-svindel. Det har hatt stor effekt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom