Sp-exit: –Vi har store forventninger til Arbeiderparti-regjeringen.
Senterpartiet forlot torsdag regjeringskontorene og tilbake ligger en uløst realfagskrise og en redusert satsning på forskning og høyere utdanning.

–Vi forventer en snuoperasjon fra en ny regjering, sier Tekna-president Elisabet Haugsbø.
De siste årene har regjeringen kuttet i bevilgninger til forskning og høyere utdanning. Med en slik politikk risikerer Norge å havne bakpå, mens nabolandene og EU satser mer enn noensinne. Dette svekker vår konkurransekraft og evne til å møte nye utfordringer.
Tekna-president Elisabet Haugsbø har tillit til at Arbeiderpartiet vil vise større vilje til å investere i forskning og høyere utdanning.
–Vi ser at Norge sakker akter ut på forskningsfronten. Samtidig som Sverige, Danmark, Finland og EU satser som aldri før på forskning, så ser vi tilbake i tid og kutter i bevilgningene. De siste fem årene har verden forandret seg, og vi har helt nye utfordringer. Det må møtes med større innsats og vilje av en ny regjering, sier Tekna-president Elisabet Haugsbø.
Det har aldri vært flere som tar høyere utdanning enn i dag, men stadig færre velger naturfag. Både næringslivet og samfunnet har vært tydelig på at teknologi og naturvitenskap er helt nødvendig for å oppnå målene regjeringen har satt innenfor digitalisering, energiomstilling, naturvern, utvikling av forsvarsteknologi og helseteknologi, klimatiltak og beredskap, for å nevne noe.
– Oddmund Hoel, som inntil nå har vært Forsknings- og høyere utdanningsminister har den siste tiden uttrykt seg positivt til at det er et behov for økt satsning på realfag. Vi håper at en ny statsråd tar stafettpinnen og løfter denne svært viktige og samfunnskritiske saken videre. Det vi trenger fremover er en regjering som har en reell vilje til å finne konkrete tiltak for å sikre en økt rekruttering til teknologi, matematikk og naturfagene, og Tekna etterlyser en helhetlig realfagssatsing, sier Elisabet Haugsbø.
Kontakter
Haakon BruusgaardSpesialrådgiver
Tel:93 25 95 72haakon.bruusgaard@tekna.noEn fagforening for fremtiden
Tekna er fagforeningen for 110 000 naturvitere, teknologer og studenter. Trygge arbeidsvilkår, kompetanse og læring er avgjørende for arbeidslivet. Det jobber vi for – hver eneste dag.
Følg pressemeldinger fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
- Det er på tide at vi begynner å se på fisken som et individ.11.3.2025 11:18:16 CET | Pressemelding
Selvom færre oppdrettsfisk døde i 2024, er det fremdeles store utfordringer med sykdom og dyrevelferd i oppdrettsnæringen. Det viser Veterinærinstituttets fiskehelserapport for 2024.
NHOs kompetansebarometer 2024: -Realister og teknologer er ettertraktet arbeidskraft13.2.2025 10:47:19 CET | Pressemelding
Om du velger teknologi eller ingeniørfag står næringslivet i kø for å ansette deg. Det viser NHOs kompetansebarometer for 2024.
Stabil lønnsutvikling i 2024 for Teknas medlemmer11.2.2025 08:22:38 CET | Pressemelding
Teknas lønnsstatistikk for 2024 er nå klar. I privat sektor var veksten i gjennomsnittslønnen på 4,7 prosent.
Vi må bygge sikkerhetskompetanse5.2.2025 10:23:39 CET | Pressemelding
De nasjonale sikkerhetsmyndighetene advarer om at verden blir mer usikker, og at trusselen mot Norge øker. – Vi trenger å satse mer på kompetanse, teknologi og sikkerhet, sier Tekna-president Elisabet Haugsbø.
Synkende resultater i matte og naturfag - bekymringsverdig utvikling4.12.2024 11:09:16 CET | Pressemelding
Norske elever på barnetrinnet har hatt en tilbakegang i naturfag mellom 2019 og 2023, viser TIMSS-resultatene som ble lagt frem i dag. På ungdomstrinnet holder resultatene seg stabile. Bekymringsverdig mener Tekna-presidenten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom