Ella Marie lanserer kraftfullt debutalbum: "Varra - part 1" 31. januar
30.1.2025 09:59:58 CET | Universal Music Norge | Pressemelding

Den samiske artisten og aktivisten Ella Marie, er klar med del 1 av sitt etterlengtede debutalbum som soloartist. "Varra" markerer en ny æra i hennes musikalske reise, der tidløs og kraftfull popmusikk på nordsamisk formidler sterke budskap og en dyp tilknytning til hennes kulturelle røtter. Første del av albumet, som slippes 31. januar, utforsker temaer som motstand, samhold og stolthet over den samiske kulturarven. Del to av albumet slippes høsten 2025.
Ella Marie har gjennom syv år som frontfigur i ISÁK blitt hyllet for sin energiske scenepersonlighet og lidenskapelige formidling av joik. Hennes soloprosjekt viderefører denne lidenskapen og inviterer publikum inn i et intimt og trygt rom der samisk stolthet og kulturarv er i sentrum.
"Varra” som er tittelen på både fokuslåten og på albumet i sin helhet, betyr blod på nordsamisk, og setter tonen for albumets temaer. Ella Marie sier følgende om tittelsporet:
“Varra handler om å bli utsatt for splitt og hersk teknikk. Det handler om at folk under press, som opplever å ha mindre og mindre å rutte med, ofte begynner å stjele og ta fra andre. Denne låta er en påminnelse om å huske hvem som har blod på hendene, og hvem sitt blod som renner, om å ikke miste blikket på fienden. Låten handler om å kjempe mot hevnlyst.”
Låten er produsert av Benjamin Pinkus og slippes med albumet dagen før Ella Marie legger ut på sin nordiske turné, som starter på Svalbard 1. februar.
2025 blir et aktivt konsertår for Ella Marie: Det er planlagt 30 liveshows, som inkluderer en nordisk bransjeturné, samt festivaler i USA, Canada, Norge, Sverige, Danmark og Nederland. Hun skal også spille på den prestisjetunge bransjefestivalen Eurosonic i Nederland i januar. Tidligere har Ella Marie spilt på blant annet Øyafestivalen og P3 Gull i 2024. Med sine 40 000 + månedlige Spotify-lyttere og 40 000 + følgere på sosiale medier, følges hun av profiler som Shawn Mendes, Greta Thunberg og girl in red.
Mer om Ella Marie
Ella Marie fikk sitt nasjonale gjennombrudd da hun vant "Stjernekamp" på NRK i 2018. Siden den gang har hun i tillegg til musikkarrieren, vært en utrettelig forkjemper for samiske rettigheter og miljøvern. Gjennom musikken, boken "Derfor må du vite at jeg er same," og sin rolle i den prisvinnende filmen "Ellos eatnu - La elva leve," har hun etablert seg som en av Norges mest innflytelsesrike kulturformidlere og aktivister.
Nøkkelord
Kontakter
Ida GullhaugIsland Records
Tel:+47 970 96 680ida.gullhaug@umusic.comJohanna AlemHead of Event & Promotion
Tel:+47 464 15 830johanna.alem@umusic.comTina RyrEvent & Promotion Manager
Tina.Ryr@umusic.comBilder

Lenker
Om oss
Universal Music AS er verdens, og Norges, største musikkselskap og representerer blant annet artister som Sabrina Carpenter, The Weeknd, Alessandra, Billie Eilish, Ramón, Olivia Rodrigo, Post Malone, Ariana Grande, Dagny, Marstein, The Beatles, Odd Nordstoga, Taylor Swift, The Rolling Stones m.fl.
Følg pressemeldinger fra Universal Music Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universal Music Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universal Music Norge
Dinho slipper «Kongen På Haugen» 27. mars25.3.2026 15:51:36 CET | Pressemelding
Dinho slipper singelen «Kongen På Haugen» fredag 27. mars. Låten følger opp «Gutta Gråter Ikke» og tar utgangspunkt i artistens egne erfaringer med å komme seg videre etter en tung periode.
Makosir ute med «Slem»20.3.2026 10:15:00 CET | Pressemelding
Fredag 20. mars serverer Makosir en leken oppfølger: «Slem»! 27. februar slapp Makosir årets første singel, «Jessica», som markerer starten på en ny æra og et nytt musikalsk kapittel. Låten skildrer desperasjonen i å forsøke å fylle et tomrom, og følelsen av å smile utad mens det stormer på innsiden. Den gikk raskt viralt på sosiale medier og peaket på #19 på Spotify. Om den ferske oppfølgeren «Slem» sier Makosir: «Låten er en total banger som handler om tension på klubben» Hør låten her! «Jessica» og «Slem» er to viktige brikker i en ny æra, og Makosir hinter mot et kommende prosjekt. Han beskriver prosessen som den mest utviklende perioden i karrieren så langt: «Jeg har lært så mye i denne prosessen, men aller mest om meg selv. Jeg har aldri følt meg så sikker på hvem jeg er som artist og hva jeg vil formidle. Dette føles som et ‘stars align’-prosjekt, og jeg tror oppriktig at det ikke kunne blitt noe bedre. Vi er ekstremt stolte av hva vi har fått til!» - Makosir Mer om Makosir: Mak
Dagny - Dancefloor Erotica20.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Med singelen «Dancefloor Erotica» går Dagny inn i en ny æra. En æra som er selvsikker, rå og fryktløs, og som markerer et tydelig skifte i retning.
Aiba slipper sitt debutalbum AIDA fredag 20. mars19.3.2026 12:30:00 CET | Pressemelding
Mye har skjedd siden sist Aiba slapp musikk. Han har blitt far til Aida, og fredag 20. mars slipper Aiba sitt debutalbum AIDA. «Jeg har blitt far. Det finnes ingenting større, og hennes fødsel inspirerte meg til å lage mitt debutalbum. Det er oppkalt etter henne og slippes på bursdagen hennes», forteller Aiba om prosjektet.
Etter rekordår og listetopper: Tobias Sten deler sårbar låt til Eli13.3.2026 08:50:00 CET | Pressemelding
Etter et rekordår deler Tobias Sten sin mest personlige låt til nå. I dag, 13. mars, slipper den 22 år gamle countrystjernen fra Stord årets andre singel, «Tilgi meg», skrevet i savn og frustrasjon midt i et liv på veien.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom