Bra! Regjeringen med syvmillssteg i forenklingsarbeidet
20.1.2025 07:00:00 CET | Regnskap Norge | Pressemelding
– Regjeringen varslet før helgen utredning av digitalt krav til bokføring og bruk av e-faktura. Beregninger fra Regnskap Norge viser at dette vil spare næringslivet for opp mot 14 milliarder kroner i effektivisering. Dette er et syvmilssteg fra regjeringen som sliter med egen målsetning med å forenkle regelverk og administrative byrder for næringslivet med på 11 milliarder kroner i inneværende stortingsperiode, sier Rune Aale-Hansen, administrerende direktør i Regnskap Norge.

Regjeringen har hatt som målsetting å redusere administrative byrder for næringslivet med 11 milliarder kroner. På sin egen forenklingsportal, rapporteres det per mars at det så langt er forenklet for 3,5 milliarder kroner.
Lytter til Regnsap Norge
– Dette er en gladmelding! Regnskap Norge har i flere år pekt på at innføring av pliktig EHF-faktura (elektronisk handelsformat) vil være et viktig bidrag for å redusere administrative byrder for næringslivet. Jeg ser regjeringen henviser til våre beregninger om at e-faktura delen innebærer en potensiell forenkling på drøyt 5 milliarder kroner. Det er riktig, men i tillegg vil dette bane veien for å innføre EHF i andre deler av transaksjonsløpet også som medfører mer effektiv og digital samhandling i kjøps- og salgsprosesser. Dette har etter våre beregninger et ytterligere effektiviseringspotensial for næringslivet på rundt 9 milliarder kroner, sier Rune Aale-Hansen, administrerende direktør i Regnskap Norge.
Bidrar også til å redusere moms-svindel
– En kjærkommen sideeffekt ved dette konkrete forenklingsforslaget, er at det legger til rette for digital og mer effektivt moms-oppgjør i sanntid, og harmonerer godt med utviklingen EU knyttet til «VAT in Digital Age (ViDA)». ViDA er et sett med EU-regler for å oppdatere dagens mva.-system til den digitale tidsalderen. Dagens mva.-system tar ikke tilstrekkelig høyde for utfordringene som er knyttet til den digitale økonomien. I tillegg er det ofte mva.-svindel i forbindelse med mva.-rapportering, siden dataene for transaksjoner kontrolleres flere måneder etter at de leveres, påpeker Regnskap Norge-sjefen:
– I høst anmeldte Skatteetaten alene 67 personer for skattekriminalitet etter å ha avdekket omfattende merverdiavgiftsbedrageri mot etaten på 600 millioner kroner. Dette er trolig bare toppen av isberget. Med innføring av EHF og ViDA vil bekjempelse av mva.-svindel bli kraftig styrket.
Arbeidet må ikke stoppe
– Vi gleder oss over at målet om reduserer administrative byrder for næringslivet med 11 milliarder kroner i løpet av inneværende stortingsperiode, er innen rekkevidde. Det er samtidig viktig å si at dette ikke gir grunn for å nedprioritere fortsatt arbeid med forenkling, sier Rune Aale-Hansen:
– Regjeringer de siste 25 årene har hatt store ambisjoner om å redusere administrative byrder for næringslivet. Til tross for at mye er oppnådd, kommer stadig nye byrder. Noe av det viktigste fremover er derfor å begynne å sette mål om netto-forenkling. Det vil disiplinere regelverksutviklingen på en helt annen måte enn vi har sett frem til nå. Det hjelpe lite å forenkle med en hånd når man stadig innfører nye byrder med den andre.
Kontakter
Bjørn Haakon NilsenSeniorrådgiver kommunikasjonRegnskap Norge
Tel:90627321bjorn.haakon.nilsen@regnskapnorge.noLene N. SundalskleivSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:47314948lene@regnskapnorge.noBilder

Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
Regnskapsbransjen står støtt i befolkningen – og stoltheten i bransjen øker4.8.2026 07:55:00 CEST | Pressemelding
Regnskapsbransjen har et stabilt godt omdømme i befolkningen, samtidig som stoltheten blant dem som jobber i bransjen øker. Det viser en ny undersøkelse gjennomført av Apeland på vegne av Regnskap Norge.
Etterlevelse av hvitvaskingsregelverket koster næringslivet milliarder av kroner.8.7.2026 07:57:54 CEST | Pressemelding
1,2 milliarder kroner. Det er den årlige kostnaden eksterne regnskapsforetak må betale for å etterleve anti-hvitvaskingsregelverket. Det anslår en fersk masteravhandling. Omfanget av regelverket er blitt så krevende at det er på overtid å se på forenklingsmuligheter, mener Rune Aale-Hansen, administrerende direktør i Regnskap Norge.
Alvorlig: To dager før siste innleveringsfrist kneler Skatteetatens nettside.29.6.2026 09:36:32 CEST | Pressemelding
Fristen for innsending av skattemelding for næringslivet er 31. mai. Samtidig er det mulig å søke om utsettelse til 30. juni. Problemet nå er imidlertid at Skatteetatens nettside er nede med en rekke tjenester ute av drift – knapt to dager før den utsatte fristen. - Dette er ugreit. Den siste tiden har vært krevende for næringslivet i forbindelse med omlegging fra Altinn 2 til Altinn 3. Nå kommer dette på toppen og skaper ytterligere usikkerhet og heft rett før siste frist, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Næringslivet trenger stabil skattepolitikk24.6.2026 13:52:05 CEST | Pressemelding
Skattekommisjonen har i dag lagt frem sin rapport, som nå sendes på høring. Regnskap Norge mener det er positivt at kommisjonen, til tross for ulike politiske utgangspunkt, har klart å samle seg om flere felles standpunkter. – Det er en bragd i seg selv. Næringslivet trenger stabile og forutsigbare rammebetingelser som står seg over tid og gjennom regjeringsskifter, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Forenklinger: «Næringslivet tåler ingen ny sovepute»24.6.2026 07:13:04 CEST | Pressemelding
Regnskap Norge applauderer ny strategi for en enklere hverdag for næringslivet. – Men den har ingen verdi hvis den blir en ny sovepute. Den må etterleves, mener Regnskap Norge-sjefen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom