Våpenhvilen i Gaza gir håp: Norsk Folkehjelps partnere står klar med livsnødvendig hjelp
– Nå som våpenhvilen er på plass haster det med å åpne grensene og sikre at nødhjelp når frem til over to millioner mennesker i en desperat situasjon, sier Norsk Folkehjelps generalsekretær Raymond Johansen.

I over tre måneder har Norsk Folkehjelps palestinske partner Ma’an stått fast med forsyninger på grensen til Gaza med mat til 2640 familier og 800 pakker med hygieneartikler til kvinner, med støtte fra både innsamlede midler og NORAD.
– Norge og det internasjonale samfunnet må sørge for at Israel oppfyller sin del av avtalen – som også innebærer en slutt på blokaden av nødhjelp, og at de 600 daglige lastebillassene med nødhjelp fra humanitære organisasjoner slipper til. Verdenssamfunnet må også stå sammen for å sikre at et traumatisert palestinsk folk endelig får en langvarig fred etter over 15 måneder med bomberegn, fortsetter Johansen.
– Norsk Folkehjelps ansatte og partnere på bakken uttrykker lettelse over at det palestinske folket endelig kan få en pause fra lidelsene. Men vi ser at det vil være enorme og langvarige konsekvenser for befolkningen som har mistet alt i Gaza.
Over 46 000 mennesker har mistet livet i Israels angrep. Siden mai 2024, da en lignende våpenhvile ble presentert, har situasjonen i Gaza gått fra vondt til verre. Siden den gang har 10 000 mennesker blitt drept, flesteparten av disse er barn.
De mentale lidelsene er enorme og vold mot kvinner har også skutt i været - flere kvinner og barn har blitt utsatt for seksuell vold. Israels bruk av eksplosive våpen i Gaza har ført til at mange barn hver måned har fått funksjonsnedsettelser som tap av hørsel og kroppsdeler.
Norsk Folkehjelps partnere står klare til å gi juridisk bistand og psykososial støtte til voldutsatte kvinner og jenter i Gaza. I tillegg står Ma’an klar med mat og hygieneartikler. Vi har også partnere som skal jobbe for å hindre at flere får livsvarige skader fra rester av våpen og eksplosiver, som spesielt truer barn.
For intervju med Raymond Johansen, ta kontakt med Håkon Ødegaard, senior kommunikasjonsrådgiver: 95045667
Kontakter
Håkon ØdegaardPresseansvarligNorsk Folkehjelp/Norwegian People's Aid
Tel:95045667hakono@npaid.orgFølg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp: Norge må mobilisere for støtte til grasrota som redder liv i Sudan14.4.2025 12:37:01 CEST | Pressemelding
På tirsdag – som markerer to år siden krigen brøt ut – deltar utviklingsminister Aukrust på toppmøte i London for å diskutere løsninger på verdens verste humanitære krise. – Over 26 millioner mennesker i Sudan står i fare for å sulte. Norge må bruke toppmøtet til å hindre at internasjonale bistandskutt kveler det eneste hjelpeapparatet de har, sier Gry Ballestad, Norsk Folkehjelps leder for utvikling og humanitært samarbeid.
Norsk Folkehjelp: – Still forberedt til årets påsketur11.4.2025 15:10:01 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelp oppfordrer påsketuristene til å være forberedt på uhell og skiftende vær under årets påskeferie.
Presseinvitasjon: Helseminister Jan Christian Vestre og justisminister Astri Aas-Hansen på øvelse med Norsk Folkehjelp før påskeferien7.4.2025 10:12:12 CEST | Pressemelding
Sted: Trollvannstua, Grefsenkollen Tidspunkt: Fredag 11. april, 12:00-13:15
Det siste Europa trenger i en krevende tid, er en ny generasjon amputerte barneføtter4.4.2025 16:07:40 CEST | Pressemelding
- Vi har full respekt for at en ekstraordinær sikkerhetssituasjon krever ekstraordinære sikkerhetstiltak. Men det eneste som er ekstraordinært med antipersonell-landminer, er at de dreper og lemlester barn og sivile i flere tiår etter en krig er over, sier generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Raymond Johansen.
Jordskjelvkatastrofen i Myanmar: Norsk Folkehjelp etterlyser internasjonal støtte30.3.2025 11:14:36 CEST | Pressemelding
– Naturkatastrofen rammer et land som allerede er i en dyp politisk og humanitær krise. Nå hjelper lokalbefolkningen naboene sine ut av sammenraste bygninger mens nødhjelpsbehovene vokser for hver time, sier Trygve Augestad, seksjonsleder for Afrika og Sørøst-Asia i Norsk Folkehjelp.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom