Moelven har overlevert foreldrehotell på Rikshospitalet
Med modulbygg som byggemetode kunne graving og grunnarbeid i Oslo pågå parallelt med at 57 moduler ble produsert hos Moelven Byggmodul. Nå er det treetasjes modulbygget tatt i bruk av pårørende foreldre på Gaustad i Oslo.

Bygd for gjenbruk
Det er en av Nordens største utleieaktør innen modulbygg, Expandia, som er kunde av Moelven Byggmodul. Expandia leier ut bygget til Oslo universitetssykehus HF som benytter bygget i påvente av det nye Rikshospitalet som settes i drift i 2031.
Da er modulbygget klart for demontering, flytting og til bruk i andre prosjekter.
– Vi er svært fornøyde med det tette samarbeidet med Moelven Byggmodul. Sammen har vi levert et flott sluttprodukt som vil gi stor verdi for Oslo universitetssykehus og deres pårørende. Dette prosjektet er et bevis på hva vi kan oppnå når vi jobber sammen mot et felles mål, sier salgssjef Fredrik Björling i Expandia.

Tids- og kostnadseffektivt
– En stor fordel med å velge modulbygg er den raske byggetiden i prosjektet. Den parallelle prosessen som foregikk i Oslo og på fabrikken vår i Moelv, gjorde at foreldreovernattingen ble klar til bruk langt raskere enn om man skulle plassbygd, sier direktør i Moelven Byggmodul, Frode Henning Killi.
Da grunnarbeidene var ferdige ved Rikshospitalet, ble de 57 modulene transportert fra Moelv, heist på plass og koblet sammen til et ferdig kvalitetsbygg i Oslo.
– Komplette bad, toaletter, kjøkkeninnredning og det meste av tekniske installasjoner var allerede på plass i modulene. Det er noe av grunnen til at modulbyggeri er en gunstig byggemetode både tids- og kostnadsmessig, avslutter Killi.
Hotellstandard og romslige fellesfasiliteter
Bygget gir 70 sengeplasser fordelt på 38 rom med eget bad. I tillegg er det romslige fellesrom på hovedplan med kjøkken, vaskerom, stue og stillerom.
Store vinduer med motoriserte screens, Svane rammemadrasser fra Ekornes, TV, kjøleskap og tidsriktige møbler på alle rom, er blant fasilitetene som skal bidra til et komfortabelt opphold.
Om Moelven Byggmodul
• Produserer moduler med høy ferdigstillingsgrad innendørs i Moelv.
• Cirka 300 ansatte og med rekordomsetning i 2024.
• Ukentlig utkjøring fra fabrikk ligger på 60–70 moduler.
• Modulene blir til bl.a. skoler, barnehager, anleggsrigger, kantiner, kontorer, studentboliger, hoteller og omsorgsboliger.
Nøkkelord
Kontakter
Frode Henning KilliAdministrerende direktørMoelven Byggmodul AS
Tel:+47 922 36 991frode.henning.killi@moelven.noBilder












Om oss
Moelven Industrier ASA er et skandinavisk industrikonsern som produserer og leverer bærekraftige produkter og løsninger til byggebransjen. Konsernet hadde en omsetning i 2023 på rundt NOK 12,9 milliarder, og har ca. 3300 medarbeidere. Moelvens 34 produksjonsselskaper er fordelt på 40 produksjonssteder i Norge og Sverige, og er organisert i tre divisjoner: Timber, Wood og Byggsystemer.
Følg pressemeldinger fra Moelven
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Moelven på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Moelven
Lederbytte ved Moelven Eidsvoll AS4.12.2025 15:46:35 CET | Pressemelding
Lars Johannesen trer til side som direktør for Moelven Eidsvoll AS. Lars Kristen Holst går inn som konstituert direktør for selskapet inntil videre.
Omorganisering ved Moelven Van Severen - 9 stillinger berøres6.11.2025 14:46:43 CET | Pressemelding
Moelven Van Severen AS gjennomfører endringer i både administrasjon og produksjon for å sikre lønnsom drift og styrke selskapets konkurransekraft i et krevende marked.
Trond Skjellerud blir ny administrerende direktør i Moelven Byggmodul AS6.11.2025 09:16:11 CET | Pressemelding
Trond Skjellerud blir ny administrende direktør i Moelven Byggmodul AS. 54-åringen starter i jobben 1. februar.
Audun Brekke blir ny daglig leder ved Moelven Granvin Bruk13.10.2025 17:21:46 CEST | Pressemelding
Audun Brekke (51) tar over som daglig leder ved Moelven Granvin Bruk. Han kommer fra stillingen som vedlikeholdsleder ved bedriften, en rolle han har hatt siden 2021.
Helge Eliassen blir ny daglig leder ved Moelven Sør-Tre2.10.2025 11:30:14 CEST | Pressemelding
Fra 1. desember tar Helge Eliassen over ledertrøya ved Moelven Sør-Tre AS. Han har lang fartstid i selskapet og kjenner virksomheten godt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom