Datatrøbbel hos Skatteetaten rammer landets arbeidsgivere
Langvarig datatrøbbel hos Skatteetaten med a-ordningen skaper problemer for alle landets 260 000 arbeidsgivere og deres regnskapsførere, som månedlig innrapporterer opplysninger for over 4 millioner arbeidstakere og pensjonister. – Vi har i dag tidlig igjen tatt kontakt med Skatteetaten, inkludert skattedirektøren for å få en løsning på problemet, og tettere dialog videre, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.

– Det er nå store problemer med a-ordningen, og dette har vi kommunisert med Skatteetaten helt fra starten av nyåret. Det viktigste er å få løst problemene, inkludert imøtekomme behov for fristutsettelse. Dernest må vi se på rutiner for å unngå tilsvarende senere. I dette tilfelle oppdatering av systemer rett før frist for innsendinger, og dette har vi dag tidlig kommunisert til skattedirektøren, sier Aale-Hansen.
Store summer
– Dette dreier seg blant annet om innrapporteringer av 190 milliarder kroner i lønn, pensjon og andre ytelser. Skatteetaten leverer elektroniske tjenester som holder uakseptabelt kvalitetsnivå, understreker Aale-Hansen.
Starten på 2025 har vært ille for arbeidsgivere som er lovpålagt å innrapportere lønns- og personalopplysninger til Skatteetaten. Etter nyttår fungerer Skatteetatens løsninger så dårlig at det har vært og er problemer med en rekke av Skatteetatens rapporteringstjenester.
– Jeg forventer at Skatteetaten tydelig erkjenner problemene, og enda tydeligere kommuniserer det til alle landets 260 000 arbeidsgivere og deres regnskapsførere som månedlig innrapporterer opplysninger for over 4 millioner arbeidstakere og pensjonister, sier Aale-Hansen.
Kan bli lovbrytere
– Denne hendelsen har sin bakgrunn i vedlikehold av løsningen hos Skatteetaten. Dette vedlikeholdet hadde dårlig timing, i og med at det var kort tid frem mot frist for innrapportering av lønnsytelser. Det som er verre, er at Skatteetatens løsninger i lang tid har fungert altfor svakt. Det er stadig vekk treghet og nedetid. Dette er uakseptabelt, sier Aale-Hansen.
Innrapportering av lønn skjer gjennom en ordning som kalles a-ordningen. Dette er en samordnet måte for arbeidsgivere å rapportere opplysninger om inntekt og ansatte til NAV, SSB og Skatteetaten. Ordningen er digital. Opplysningene blir sendt elektronisk. Skatteetaten forvalter ordningen på vegne av de andre etatene.
– Vi opplever at Skatteetaten er i ferd med å gjøre landets arbeidsgivere til lovbrytere. De som skal gjennomføre innrapporteringene er svært frustrerte og slitne, og at utfordringene er gjentakende gjør det vanskelig å tolerere at løsningene ikke fungerer slik de skal, sier Aale-Hansen.
Helt uakseptabelt
A-ordningen ble tidligere forvaltet av Altinn/Digitaliseringsdirektoratet.
– A-ordningen ble innført for 10 år siden, og uvisst av hvilken grunn ble dette i 2020 overført til Skatteetaten. Det er grunn til å stille spørsmål hvor smart dette var. Skatteetaten har mye kompetanse og ressurser, men åpenbart ikke tilstrekkelig. Det vi nå ser er uakseptabelt. Vi skriver 11. januar og problemene er fortsatt ikke løst, sier Regnskap Norge-sjefen:
– Frist for å innrapportere ble flyttet til 7. januar, og samtidig ble sanksjoneringsløpet utsatt. Dette gjør likevel at de som innrapporterer etter fristen blir lovbrytere. Nå nærmer vi oss frist for innbetaling av skattetrekk og arbeidsgiveravgift. Flere uttrykker store bekymringer for om de rekker å få beløpene korrekte innen innbetalingsfristen den 15. januar. Dersom fristen ikke overholdes, kommer det rentebelastninger. Skatteetaten må imøtekomme arbeidsgiverne med utsatte frister eller utsette rentebelastninger, og ikke minst løse sine tekniske utfordringer både på kort og lang sikt, understreker adm. direktør Rune Aale-Hansen i Regnskap Norge.
FAKTA:
I a-ordningen gir hvert år 260 000 arbeidsgivere opplysninger om 4,6 millioner ansatte og pensjonister.
Hver måned blir det rapportert:
-
190 milliarder kroner i lønn, pensjon og andre ytelser,
-
50 milliarder kroner forskuddstrekk,
-
16 milliarder kroner arbeidsgiveravgift,
-
150 millioner kroner finansskatt på lønn.
90 prosent av arbeidsgiverne har et lønns- og personalsystem og sender a-meldingen fra systemet. Disse står for over 99 prosent av opplysningene som kommer i a-ordningen.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn Haakon NilsenSeniorrådgiver kommunikasjonRegnskap Norge
Tel:90627321bjorn.haakon.nilsen@regnskapnorge.noLene N. SundalskleivSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:47314948lene@regnskapnorge.noFølg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
75 000 foretak i stor fare for å få tvangsmulkt31.10.2025 09:18:53 CET | Pressemelding
Hele 75 000 selskaper og andre rapporteringspliktige som ikke har innrapportert hvem som er reell eier av foretaket, risikerer tvangsmulkt som potensielt utgjør drøyt 4600 kroner for én ukes forsinkelse. – Forsømmer alle virksomhetene seg, vil dette på én uke innebære samlet tvangsmulkt på 344,9 millioner kroner bare på den uken, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Solid vekst i regnskapsbransjen - Aider troner øverst etter oppkjøpsraid29.10.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Stadig nye oppkjøp sender Aider rett inn på 1. plass over de 10 store aktørene i regnskapsbransjen. –Oversikten viser hvordan konsolidering og PE-fondenes inntog i bransjen påvirker størrelsen på de ulike aktørene, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Konkursnedgang i 3. kvartal: Et pustehull, men ingen hvilepute22.10.2025 12:51:13 CEST | Pressemelding
– Nedgangen er fra et høyt konkursnivå i første halvår. Det gir et lite pusterom, men er likevel ingen hvilepute. Handelskrig og svekket konkurranseevne er uten tvil utfordrende i tiden fremover, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Statsbudsjettet 2026: Uten ambisjoner for redusert byråkrati15.10.2025 11:08:45 CEST | Pressemelding
Regjeringen er opptatt av å øke produktivitet både i offentlig og privat sektor, men fremmer ingen nye ambisjoner om å forenkle næringslivets administrative byrder. – Den siste stortingsperioden har myndighetenes mål vært å redusere næringslivets byrder med 11 milliarder kroner. Dette er første budsjett for den nye stortingsperioden, og det er dessverre tomt for nye ambisjoner, sier Rune Aale-Hansen adm. direktør Regnskap Norge.
Regnskap Norge: Bruk innestemme innestemme i skattedebatten8.10.2025 08:59:36 CEST | Pressemelding
– Partiene på Stortinget må snakke sammen for å få til et bredt skatteforlik. Valget er over, nå må partiene bruke innestemme, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom