Rekordmange arrangementer når Friluftslivets år sparkes i gang
DNT har 180 arrangementer over hele landet under Kom deg ut-dagen på lørdag, som i år har bål som tema. De venter 40 000 deltakere.

Lørdag 18. januar markeres startskuddet på Friluftslivets år 2025 med “Hele Norge båler” som er et samarbeid mellom en lang rekke friluftslivsorganisasjoner og andre aktører. I år legger Den Norske Turistforening (DNT) også Norges største utedag, Kom deg ut-dagen, til 18. januar og har bål som tema på de 180 arrangementene sine.
– Med Hele Norge båler og Kom deg ut-dagen håper vi at flere skal oppleve hvor hyggelig det er å samles rundt et bål ute i naturen og hvor enkelt det kan være å drive med vinterfriluftsliv, sier Kristin Oftedal, fagsjef for barn og unge i DNT.
Hun gleder seg til årets store vinterutedag av flere grunner.
– Vi skal sparke i gang både Friluftslivets år og turvinteren! Og vi har ikke hatt så mange arrangementer på Kom deg ut-dagen på vinteren før. Nå håper vi alle tar med venner og familie til et arrangement der de bor og tilbringer dagen ute sammen, sier Oftedal.
Oftedal understreker at det er helt gratis å være med, og at det er fokus på det nære friluftslivet og lavterskelaktiviteter. På arrangementene, som alle er lett tilgjengelige, får deltakerne være med på morsomme vinteraktiviteter, natursti og turer. I tillegg til samling rundt bål som er årets store tema.
Med de årlige Kom deg ut-dagene ønsker DNTs foreninger at alle skal få en smakebit av friluftslivet og at det skal gi mersmak. DNT har aktiviteter for barn og familier hele året, blant annet gjennom 250 Barnas Turlag-grupper.
Nøkkelord
Kontakter
Andreas Blaauw-HvalKommunikasjonsansvarlig
Tel:93806942andreas.blaauw-hval@dnt.noDNTs pressetelefon
Åpen også kveld og helg (ikke sms)
Bilder





Lenker
Følg pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Turistforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
1 av 6 har opplevd farlige situasjoner på fjellet14.4.2025 08:19:01 CEST | Pressemelding
Nesten 80 prosent av oss tenker på Fjellvettreglene før eller under fjelltur. Samtidig rapporterer 1 av 6 at de har opplevd farlige situasjoner på fjellet.
Overraskende start i påskefjellet13.4.2025 14:31:19 CEST | Pressemelding
Til tross for sen påske er besøkstallene på DNT-hyttene nivå med i fjoråret. Men fortsatt er det plass til flere gjester.
Stor interesse for fjellpåske i siste liten12.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Over femti prosent skal ikke reise bort i påskeferien. Samtidig opplever DNT stor interesse for spontan fjellpåske.
Denne DNT-hytta har den beste frokosten11.4.2025 08:01:00 CEST | Pressemelding
Glitterheim stakk av med prisen for beste frokost, men også andre hytter kan juble over frokost-skryt. DNT tror flere vektlegger matopplevelser når de legger årets ferieplaner.
Presseinvitasjon: Fjellvettdagen10.4.2025 07:45:00 CEST | Presseinvitasjon
Mandag 14. april markerer Den Norske Turistforening (DNT) og Røde Kors Fjellvettdagen for å minne om trygg ferdsel i påskefjellet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom