Skade i bygningen? SINTEF kan bistå
Lang og bred erfaring er nyttig både når man skal finne årsaken til en byggskade og løse problemet.

Vi er i en parkeringskjeller på Vollebekk i Oslo. Bygget er ikke mange årene gammelt, men borettslaget opplever allerede problemer med parkeringssystemet og konstruksjonen grunnet fukt.
Rådgiver Øyvind Lødemel og ingeniør Henning Kleiv Karlsen fra SINTEF er på befaring, og skal blant annet sette opp sensorer for logging av inneklima og fuktforhold gjennom vinteren.
Dette er ikke et uvanlig oppdrag. Mange nye parkeringsanlegg mangler sluk, selv om det er anbefalt. Når snø og is dras inn og smelter, slipper ikke vannet ut igjen. Da kan det fort oppstå skader og dårlig inneklima. Ikke minst er det kjedelig om man må ha på langstøvler for å komme seg inn og ut av bilen.
Tre av fire er fuktskader
Faktisk er hele tre av fire skader på bygg fuktskader. Disse kan oppstå på grunn av vannlekkasjer, luftlekkasjer, byggfukt og kondens. Andre byggskader kan være knyttet til selve konstruksjonen, plasseringen og ytre miljø, for eksempel lastpåvirkning, klimapåkjenninger og setninger i grunnen.
Så hva skyldes alle byggskadene?
– Skadebildet er sammensatt. Det er ikke slik at de fleste skadene oppstår ved uforutsette hendelser, ekstremvær eller feil bruk. Årsaken er som regel feil prosjektering eller utførelse, forteller forskningsleder Monica Strøm Nodland i SINTEF.
Det beste er å forebygge
Byggskader koster eiere, forsikringsselskap og samfunnet store summer hvert år. Derfor er det viktig å både forebygge, og å analysere skaden hvis den først har oppstått. Den sikreste måten å unngå byggskader på er å planlegge godt og bruke kjente prinsipper og dokumenterte materialer.
Klimatilpasning, stedstilpasning og detaljprosjektering er også viktig for å unngå byggskader. I tillegg kommer riktig bruk av bygningen.
SINTEF tilbyr byggteknisk spesialrådgivning som et forebyggende tiltak mot byggskader.
– Metodene vi bruker er befaringer, dokumentgjennomgang, beregninger, analyser, simuleringer, feltmålinger og laboratorieprøvning, sier Strøm Nodland.
Kundene er alt fra byggherrer til entreprenører, borettslag og sameier.
Avdekker skadeårsak og forslag til utbedring
I over 60 år har SINTEF kartlagt byggskader i Norge. Forskningsinstituttet analyserer skader på alt fra småhus til avanserte industri- og næringsbygg.
– I skadeanalyser avdekker vi skadeomfanget og vurderer hvilke konsekvenser skaden har. Selve skadeårsaken finner vi oftest ved å foreta en befaring av skadestedet. I tillegg vurderer vi dokumentasjon, tegninger og beregningsgrunnlag, forteller Strøm Nodland.
– Vi utfører målinger i de skadde konstruksjonene, og tar ut prøver for analyse i våre laboratorier ved behov. Oppdragene ender i en grundig skaderapport, som beskriver skadeårsak og prinsippforslag til utbedring.
Tilstands- og skadeanalyser gir også underlag for godkjenningskriterier for ulike produktkategorier, samt anvisninger i Byggforskserien.
Kontakter
Monica Strøm NodlandForskningslederSINTEF Community
Tel:+47 90 56 44 21monica.nodland@sintef.noKathrine NitterSenior kommunikasjonsrådgiverSINTEF Community
Tel:+47 932 00 559kathrine.nitter@sintef.noBilder



Om oss
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
Slik sikrer du god overvannshåndtering i småhusområder3.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
En ny veileder fra SINTEF beskriver valg og drift av overvannsløsninger i boligstrøk. Den kan også brukes av personer uten fagbakgrunn.
Søker løsninger for å utnytte nettkapasiteten i nord bedre31.3.2025 08:13:00 CEST | Pressemelding
Nettselskap, kraftprodusenter og teknologiutviklere jobber sammen med klyngen Energi i Nord, Berlevåg kommune og SINTEF Energi for å løse utfordringer med lav kapasitet i strømnettet i Øst-Finnmark.
Betong med karbonfangst reduserer klimautslippene betydelig24.3.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
En ny studie viser at bruk av karbonfangst i sementproduksjon kan redusere klimautslippene fra byggeprosjekter betydelig.
Klart for Nasjonalt fuktseminar 20255.3.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Hva skjer når KI møter takstmannen? Og forsvinner forsikringsdekningen når muggsoppen begynner å vokse? Dette er noen av spørsmålene du får svar på 9. april på Ullevål.
Gjentar suksessen med kurs i praktisk bygningsfysikk24.2.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Torsdag 3. april kan du lære om materialvalg og detaljløsninger knyttet til fuktsikring, varmeisolering og lufttetthet hos SINTEF i Oslo.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom