Norsk Folkehjelp: Barn i Gaza dør mens livreddende hjelp står på vent
«Skal verden fortsatt bare stå å se på at barn dør? Israel må stanse blokaden av livreddende hjelp og verden må presse partene til en slutt på angrep mot sivile» sier genresekretær Raymond Johansen i Norsk Folkehjelp.

Nå foregår en kraftig eskalering av luftangrep i Gaza, med målrettede angrep på sykehus og helsearbeidere, mens flere spedbarn drepes av vinterkulden.
Hittil i 2025 har åtte nyfødte på Gazastripen dødd som følge av kaldt vær og mangel på husly og livsnødvendige varer, mens 7700 nyfødte mangler tilgang til livreddende omsorg. Dette har skjedd mens vinterforsyninger har stått fast i flere måneder og ventet på godkjenning fra Israel om å komme inn i Gaza, ifølge FN.
“Flere telt har blitt bombet. Det finnes ingen tepper, ingen varme klær til barn og kvinner som kan beskytte dem mot vinden, iskaldt vær og fra vann som oversvømmer tusenvis av telt. Hjelpen som kommer inn møter bare syv prosent av behovene,” rapporterer Amjad Shawa fra Deir al-Balah i Gaza. Han leder Norsk Folkehjelps lokale partnerorganisasjon, Palestinian NGO Network.
Familier og sivile som trenger helsehjelp møter sykehus som er overveldet av alle ofrene fra bomberegnet og mangelen på forsyninger. Situasjonen er særlig prekær i Nord-Gaza, hvor 65.000 mennesker har vært isolert uten tilgang til mat, vann og helsetjenester siden 6. oktober i fjor. På fredag ble sykehuset Kamal Adwan i Beit Lahiya satt i flammer av israelske soldater, det siste av tre sykehus som stod igjen etter israelske angrep. Her ble også 300 helsearbeidere kidnappet, inkludert direktøren. “Flere pasienter og helsearbeidere er igjen uten utstyr,” sier Shawa, og forteller at ansatte risikerer livene sine for å hjelpe skadde som strømmer inn mens bombingen fortsetter. Det er også nesten ingen hjelpeorganisasjoner igjen i Nord-Gaza, fortsetter han.
Den 28. januar trer Israels vedtak i kraft, som forbyr arbeidet til FNs hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger (UNRWA). For palestinere på Gazastripen, er UNRWA en livline.
“Selv om Israel angriper hjelpearbeidere, fortsetter vi arbeidet vårt, slik vi har gjort fra dag én, og følger de humanitære prinsippene, med begrenset kapasitet og begrensende forsyninger,” sier Shawa.
Norsk Folkehjelps partner på bakken i Gaza står klar til intervju:
Amjad Shawa, leder for Palestinian NGO Network, er tilgjengelig på telefon fra Gazastripen. Ta kontakt med kommunikasjonsrådgiver Ingvild Vetrhus: 99021936
Sitater fra Raymond Johansen
For intervju med Raymond Johansen, ta kontakt med senior kommunikasjonsrådgiver, Håkon Ødegaard: 95045667
“At spedbarn dør mens livreddende hjelp står klar til å fraktes inn til familier i en desperat situasjon, er helt ubegripelig.”
“Nå som vi ser at forhandlinger om våpenhvile mellom Israel og Hamas begynner å ta form, er det katastrofalt at familiene og de som prøver å overleve resten av krigen i vinterkulden, står nærmest helt uten tilgang til mat og helsehjelp. Israels systematiske blokade av nødhjelp gjør en desperat situasjon verre enn noen sinne for over to millioner mennesker. Regjeringen og verdenssamfunnet må legge press på Israel for å slutt på denne krigen.”
Nøkkelord
Kontakter
Håkon ØdegaardPresseansvarligNorsk Folkehjelp/Norwegian People's Aid
Tel:95045667hakono@npaid.orgOm oss
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær nedrustning, redningstjeneste og flyktning og integrering. Norsk Folkehjelp har 2200 ansatte i mer 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp krever granskning av Gaza Humanitarian Foundation: Barth Eide må gjøre ord til handling7.7.2025 12:17:52 CEST | Pressemelding
– Hvor mange palestinske sivile skal drepes i matkø før verden griper inn? Vi ber Norge vise lederskap og fremme forslag i relevante FN-institusjoner om å sette opp en uavhengig granskningskommisjon, sier Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Ukraina varsler mulig uttrekning fra Minekonvensjonen – Norsk Folkehjelp advarer mot alvorlige humanitære konsekvenser, det er de sivile som taper3.7.2025 12:04:06 CEST | Pressemelding
– Ukraina er i dag et av verdens mest minelagte land, og det vil ta flere tiår å rydde områdene. Miner fører ikke bare til umiddelbare tap av liv og helse, men hindrer også gjenoppbygging, matproduksjon og trygg retur for fordrevne familier, sier Aksel Steen-Nilsen, leder for humanitær mine- og eksplosivrydding i Norsk Folkehjelp.
Norsk Folkehjelp: Aker BP ignorerte ofre for krigsforbrytelser18.6.2025 16:31:31 CEST | Pressemelding
18. juni konkluderte et ekspert-panel nedsatt av norske myndigheter med at Aker BP ikke respekterte menneskerettighetene da de fusjonerte med Lundin.
Forbud mot handel og næringsvirksomhet med okkupasjonen ønskes velkommen17.6.2025 10:56:05 CEST | Pressemelding
SV har sikret en forpliktelse fra regjeringen om å innføre et forbud mot handel og annen næringsvirksomhet med selskaper som bidrar til å opprettholde Israels ulovlige okkupasjon av palestinske områder. Dette kommer som resultat av budsjettforhandlingene.
Norsk Folkehjelp fordømmer Estlands beslutning om å trekke seg fra Minekonvensjonen5.6.2025 16:46:53 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelp (NPA) fordømmer på det sterkeste den estiske nasjonalforsamlingens beslutning om å trekke seg fra Konvensjonen som forbyr antipersonellminer – en traktat som har reddet utallige liv siden den ble vedtatt i 1997.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom