Norsk Folkehjelp i beredskap for snøværet i Sør-Norge
Frivillige redningsmannskaper over hele Sør-Norge er i beredskap for snøværet som er varslet mandag og tirsdag.

– Alle våre frivillige redningsgrupper i Sør-Norge er klare til å rykke ut ved behov. Det er forberedt på å måtte jobbe under svært krevende forhold, sier Ola Lislien, seksjonsleder for førstehjelp og redningstjeneste i Norsk Folkehjelp.
Mandag og tirsdag er det oransje farevarsel for mye snø over store deler av Sør- og Østlandet. Ifølge Meteorologisk institutt kan det komme opp til 50 cm snø i enkelte områder.
– Vi har tett kontakt med aktuelle kommuner og statsforvaltere, og er klare til å bidra, sier Ola Lislien.
For et år siden skapte et langvarig snøvær kaos på Sørlandet, og mannskapene i Norsk Folkehjelp Arendal og Norsk Folkehjelp Åmli var ute daglig i én uke for å støtte lokalbefolkningen og sikre at hjemmetjenesten kom seg fram i de krevende forholdene.
Denne gangen ser det også ut til at Agder blir hardest rammet.
– Vi har lært mye om håndtering av ekstremvær i de siste årene, og er forberedt på å bistå i de fleste situasjoner. Vi ser for oss transportproblemer, helseberedskap og eventuelle evakueringer som de mest aktuelle scenariene, men må også være forberedt på det uforutsette sier Lislien.
Kontakter
Håkon ØdegaardPresseansvarligNorsk Folkehjelp/Norwegian People's Aid
Tel:95045667hakono@npaid.orgOla LislienSeksjonsleder førstehjelp og redningstjeneste i Norsk Folkehjelp
Tel:93298996OlaLis490@npaid.orgOm oss
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær nedrustning, redningstjeneste og flyktning og integrering. Norsk Folkehjelp har 2200 ansatte i mer 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp: Norge må mobilisere for støtte til grasrota som redder liv i Sudan14.4.2025 12:37:01 CEST | Pressemelding
På tirsdag – som markerer to år siden krigen brøt ut – deltar utviklingsminister Aukrust på toppmøte i London for å diskutere løsninger på verdens verste humanitære krise. – Over 26 millioner mennesker i Sudan står i fare for å sulte. Norge må bruke toppmøtet til å hindre at internasjonale bistandskutt kveler det eneste hjelpeapparatet de har, sier Gry Ballestad, Norsk Folkehjelps leder for utvikling og humanitært samarbeid.
Norsk Folkehjelp: – Still forberedt til årets påsketur11.4.2025 15:10:01 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelp oppfordrer påsketuristene til å være forberedt på uhell og skiftende vær under årets påskeferie.
Presseinvitasjon: Helseminister Jan Christian Vestre og justisminister Astri Aas-Hansen på øvelse med Norsk Folkehjelp før påskeferien7.4.2025 10:12:12 CEST | Pressemelding
Sted: Trollvannstua, Grefsenkollen Tidspunkt: Fredag 11. april, 12:00-13:15
Det siste Europa trenger i en krevende tid, er en ny generasjon amputerte barneføtter4.4.2025 16:07:40 CEST | Pressemelding
- Vi har full respekt for at en ekstraordinær sikkerhetssituasjon krever ekstraordinære sikkerhetstiltak. Men det eneste som er ekstraordinært med antipersonell-landminer, er at de dreper og lemlester barn og sivile i flere tiår etter en krig er over, sier generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Raymond Johansen.
Jordskjelvkatastrofen i Myanmar: Norsk Folkehjelp etterlyser internasjonal støtte30.3.2025 11:14:36 CEST | Pressemelding
– Naturkatastrofen rammer et land som allerede er i en dyp politisk og humanitær krise. Nå hjelper lokalbefolkningen naboene sine ut av sammenraste bygninger mens nødhjelpsbehovene vokser for hver time, sier Trygve Augestad, seksjonsleder for Afrika og Sørøst-Asia i Norsk Folkehjelp.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom