Kasakhstan er kåret til det mest fredelige landet i Eurasia i Global Peace Index 2024
31.12.2024 10:09:33 CET | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
Det australske Institute for Economics & Peace (IEP) i sin rapport Global Peace Index (GPI) 2024 rangerer Kasakhstan som det mest fredelige landet i Eurasia. IEP er et uavhengig, ikke-statlig og nonprofit tankesmie som setter søkelyset på fred som en positiv, oppnåelig og håndgripelig indikator på menneskehetens velvære og fremgang.
GPIs 18. utgave vurderer fredsnivået i 163 uavhengige stater og territorier og omfatter 99,7 prosent av verdens befolkning. Kasakhstan har den største fredsøkningen blant de 12 landene i sin region (Armenia, Aserbajdsjan, Belarus, Georgia, Kasakhstan, Kirgisistan, Moldova, Russland, Tadsjikistan, Turkmenistan, Ukraina og Usbekistan). Kasakhstans poengsum øker med 10,8 prosent, og dermed stiger landet fra 78. plass til 59. plass av 163 land.
"Kasakhstan registrerte forbedringer på alle områder, med de mest betydelige forbedringene registreres når det gjelder på voldelige demonstrasjoner, intensitet av interne konflikter, atomvåpen og tunge våpen, og våpenimport. Nedgangen i antall demonstrasjoner viser et fall i konfliktrisiko og intern misnøye det siste året", nevnes det i rapporten.
Ifølge rapporten forblir imidlertid flere av de sosioøkonomiske faktorene og misnøyen som skapte uro i 2022 uløste, og landets forverring når det gjelder politiske voldstrusler antyder at disse problemene kan dukke opp igjen i nær fremtid.
Rapporten poengterer også at den eurasiske regionen har den største forbedringen i fredsindikatorer sammenlignet med andre regioner. Til tross for en økning på 0,6 prosent i regionens gjennomsnittlige fredsnivå, er det fortsatt lavt. Fredssituasjonen er bedre i fire av regionens land – Kasakhstan, Moldova, Tadsjikistan og Usbekistan. Mens den er forverret i åtte av regionens land – Armenia, Aserbajdsjan, Belarus, Georgia, Kirgisistan, Russland, Turkmenistan og Ukraina.
Island er fortsatt verdens mest fredelige land ifølge rapporten, en posisjon landet har hatt siden 2008. Jemen er det minst fredelige landet.

Kasakhstan er kåret til det mest fredelige landet i Eurasia i Global Peace Index 2024
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
President Kassym-Jomart Tokayev deltok på toppmøtet i Shanghai-organisasjonen for samarbeid2.9.2026 13:29:38 CEST | Pressemelding
President Kassym-Jomart Tokayev deltok 1. september på toppmøtet i Shanghai-organisasjonen for samarbeid (SCO) i Bisjkek i Kirgisistan.
Kondolansetelegram etter bortgangen til Kong Harald V av Norge31.8.2026 06:05:09 CEST | Pressemelding
President Kassym-Jomart Tokayev sendte et kondolansetelegram til Kong Haakon VIII i forbindelse med bortgangen til hans far, Kong Harald V.
262 utenlandske IT-spesialister får digital nomad-status i Kasakhstan26.8.2026 17:30:32 CEST | Pressemelding
ASTANA – Til sammen 262 utenlandske IT-spesialister har fått digital nomad-status i Kasakhstan gjennom programmene Digital Nomad Residency og Digital Nomad Visa, viser oppdaterte tall fra Astana Hub.
Adilet-partiet leder etter Kasakhstans første valg til Kurultai med 71,17 prosent24.8.2026 11:26:47 CEST | Pressemelding
ASTANA – Partiet Adilet fikk 71,17 prosent av stemmene i Kasakhstans første valg til Kurultai, ifølge foreløpige resultater fra landets sentrale valgkommisjon. Valgkommisjonen la fram de foreløpige resultatene mandag 24. august, etter valget søndag.
Kasakhstan viderefører balansert utenrikspolitikk21.8.2026 10:13:56 CEST | Pressemelding
ALMATY – Kasakhstans reviderte utenrikspolitiske konsept for 2020–2030 viderefører landets balanserte og pragmatiske utenrikspolitikk. Samtidig er dokumentet tilpasset den nye konstitusjonelle modellen, endrede geopolitiske forhold og et sterkere fokus på å beskytte interessene til kasakhstanske borgere og selskaper i utlandet, ifølge analytikere. Endringene ble undertegnet av president Kassym-Jomart Tokayev og trådte i kraft 14. august. De innebærer ikke en ny utenrikspolitisk doktrine, men skal tilpasse dagens kurs til et mer komplisert internasjonalt landskap og endringer i landets institusjoner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom