Formuesskatten raserer næringsutvikling
I en ny undersøkelse fremkommer det at 84 % av bedriftene mener næringslivet har fått dårligere rammevilkår i løpet av inneværende stortingsperiode.

Undersøkelsen er gjennomført av Respons Analyse og bestilt av SMB Norge, Bergen Næringsråd og Næringsforeningen i Ålesundregionen. Målet har vært å avdekke bl.a. hva norske eiere og daglige ledere i norske bedrifter ville brukt formuesskatten på arbeidende kapital til hvis den blir fjernet.
Administerende direktør i SMB Norge, Jørund H. Rytman, er ikke overrasket over resultatet.
- Dette er viktige funn i en tid der vi hører Norges statsminister si at skattene kun har økt med 200 millioner for næringslivet og at alt går så bra, mens realitetene er at nærmest hele norsk næringsliv mener at næringslivet har fått dårligere rammevilkår under dagens regjering, sier Rytman.
Han viser til at dette er en solid undersøkelse som viser flere interessante resultater, som regjeringen og politikerne bør merke seg.
- I tillegg til at en veldig stor overvekt av bedriftene som har svart mener næringslivet har fått dårligere rammevilkår i løpet av inneværende stortingsperiode, viser også undersøkelsen at de fleste bedriftene ville foretatt større investeringer og skapt flere arbeidsplasser dersom virksomheten hadde sluppet å betale formueskatt på arbeidende kapital, sier Rytman.
Formuesskatten går utover bedriftenes investeringsevne, og det kan bli kritisk for utviklingen av næringlivet.
- 60 prosent av bedriftene som betaler formueskatt, oppgir at skatten har stor betydning for hvilke typer investeringer man gjør. I underkant av 20 prosent mener formueskatten har liten betydning for investeringene i selskapet. Dette viser hvor hardt dagens formuesskatt rammer næringslivet og behovet for investeringer, sier Rytman.
Nøkkelord
Kontakter
Jørund H. Rytmanadministrerende direktørSMB Norge
Tel:(+47) 909 33 499rytman@smbnorge.noLenker
Følg pressemeldinger fra SMB Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SMB Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SMB Norge
Pressemelding revidert nasjonalbudsjett 2025: - Utfordrende tider for næringslivet møter liten forståelse15.5.2025 11:03:26 CEST | Pressemelding
Regjeringen setter ny rekord i oljepengebruk i revidert nasjonalbudsjett, men finner likevel ikke rom eller energi til å adressere utfordringene som hverdagsnæringslivet står i, mener SMB Norge, interesseorganisasjonen for landets små og mellomstore bedrifter.
Bedriftsundersøkelse: 43 prosent ønsker Solberg tilbake i statsministerstolen14.5.2025 09:19:15 CEST | Pressemelding
I en fersk undersøkelse blant næringslivet I Norge viser at Erna Solberg er den desidert mest foretrukne kandidaten til statsministerposten til stortingsvalget i 2025. Undersøkelsen, som er gjennomført av Respons Analyse på oppdrag fra SMB Norge, viser at hele 43 prosent av de spurte ønsker Solberg tilbake i statsministerstolen.
- Veldig spesielt at regjeringen ikke vil ha en handelsavtale med USA24.4.2025 11:26:03 CEST | Pressemelding
I forbindelse med at statsministerens og finansministeren skal besøke Presidenten i USA har regjeringen blitt spurt om de ønsker å starte arbeidet med en handelsavtale. Svaret er at regjeringen har ingen planer om å starte et slikt arbeid. SMB Norge reagerer kraftig på regjeringens manglende ønske om å forhandle frem en handelsavtale med USA.
- Hvorfor snakker ikke statsministeren om hverdagsnæringslivet?5.2.2025 13:23:32 CET | Pressemelding
Statsministeren har lagt frem sine endringer i regjeringen, og lagt frem sine prioriterte saker ovenfor Stortinget om hva han og regjeringen skal prioritere de månedene som er igjen før valget i september. SMB Norge stiller ett stort spørsmålstegn ved hvorfor statsministeren ikke vil snakke om bedriftene og konkrete løsninger for å bedre rammevilkårene.
Hvor er strømgrepet for å hjelpe bedriftene?31.1.2025 14:05:23 CET | Pressemelding
Når statsministeren i dag lanserer ny strømpolitikk og nye tiltak ovenfor husholdningene så etterlyser SMB Norge ny politikk ovenfor næringslivet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom