TV 2 får advarsel av Medietilsynet
20.12.2024 06:50:00 CET | Medietilsynet | Pressemelding
Medietilsynet gir TV 2 advarsel for brudd på reglene om produktplassering. I en episode av Farmen ble tubeost fra Kavli gitt for stor plass.

Medietilsynet førte tilsyn med TV 2s underholdningsprogram Farmen i høst. I episoden tilsynet så nærmere på belønnes deltagerne med tubeost fra Kavli. Det jubles for belønningen, og i en lang sekvens nytes osten både på brød og rett fra tuben.
– Produktet er gitt en unødig fremtredende rolle, i strid med regelverket. Lengden på innslaget, lydbildet og zooming på tuber og merkenavn er i sum utenfor det som er lov for produktplassering, sier avdelingsdirektør Hanne Sekkelsten i Medietilsynet.
TV 2 fikk også tidligere i år advarsel for brudd på reglene om produktplassering
Produktplassering skiller seg fra tradisjonell reklame ved at produktet kan inngå i eller vises til i et program. Sendinger som inneholder produktplassering skal merkes, og produktet kan ikke gis en unødig fremtredende rolle, heter det i regelverket.
Det er STRIX som produserer Farmen, men det er TV 2 som er ansvarlig for at reglene for produktplassering blir fulgt. Medietilsynet mener regelen som TV 2 har brutt i denne saken er sentral og vel etablert, og at kanalen har utvist uaktsomhet.
– Medietilsynet har vært i kontakt med TV 2 om brudd på reglene om produktplassering tre ganger tidligere det siste året. Denne gangen gir vi sanksjon i form av advarsel for bruddet, sier Sekkelsten.
Nøkkelord
Kontakter
Hanne Nistad Sekkelstendirektør for juridisk og regulatorisk avdeling
Tel:48076123hanne.sekkelsten@medietilsynet.noOm Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder barn og unge i bruk av digitale medier, fører tilsyn med aldersgrenser for film, forvalter støtteordninger, fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kultur- og likestillingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Deler ut drøyt fem millioner kroner til medieforskning9.2.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
Medietilsynet har fordelt 5,3 millioner kroner til forskning på medier og dataspill. Støtten til medieforskning blir fordelt på åtte forskningsprosjekter og seks mastergradsstudenter. Ett av prosjektene får støtte fra regjeringens handlingsplan mot spilleproblemer.
Medietilsynet må behandle søknad om tilskott på nytt6.2.2026 16:42:00 CET | Pressemelding
Medieklagenemnda har vedtatt å oppheve Medietilsynets vedtak om avslag på søknad frå iNyheter AS om produksjonstilskott i 2024.
Gode rutiner med politiattest i produksjonsselskapa3.2.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
Produksjonsselskapa har gode rutinar for å hente inn politiattest for medarbeidarar som skal jobbe med barn. Det er Medietilsynets konklusjon etter at dei har ført tilsyn med forholda hos eit breitt utval av aktørar.
Innføringa av lova om digitale tenester er forseinka30.1.2026 17:15:14 CET | Pressemelding
Arbeidet med å innføre EUs forordning for digitale tenester, DSA, i norsk rett er forseinka. Årsaka er at forhandlingane med EU om nødvendige tilpassingar i EØS-avtalen tar lengre tid enn venta.
Avisene kan søke om 456 millionar kroner i produksjonstilskott30.1.2026 08:42:31 CET | Pressemelding
Medietilsynet opnar nå for søknader til årets produksjonstilskott, den største direkte mediestøtteordninga for avisene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom