Kartverket styrker global skipsfart
17.12.2024 15:17:34 CET | Kartverket | Pressemelding
Kartverket gir internasjonal skipsfart tilgang til 99 prosent av verdens offisielle elektroniske sjøkart. Dekningen ble utvidet i desember da Marokko ble nytt medlemsland.

Mandag 9. desember signerte det marokkanske Forsvaret avtalen som gir skipsfart verden over tilgang til Marokkos elektroniske sjøkart.
– Tilgangen til offisielle sjøkart er avgjørende for å styrke sjøsikkerheten i internasjonalt farvann. Gjennom samarbeid mellom medlemslandene, inkludert Marokko, kan vi sikre nøyaktige og oppdaterte navigasjonskart. Et sterkere globalt samarbeid gir tryggere sjøveier for alle, sier kartverkssjef Johnny Welle.
De marokkanske sjøkartene dekker ei kystlinje på nærmere 3.500 kilometer, med tilgang til Middelhavet i nord og Atlanterhavet i vest, som er bindeleddet mellom Europa, Afrika og Amerika.
Internasjonalt samarbeid ledet av Kartverket
Det internasjonale sjøkartsamarbeidet PRIMAR driftes non-profit av Kartverkets sjødivisjon på vegne av landene som er medlemmer.
Delegater fra Norge i Marokko var foruten kartverkssjefen, fungerende direktør Gudmund Jønsson fra Kartverkets sjødivisjon og direktør Hans Christoffer Lauritzen som leder PRIMAR, hvor tilgang til sjøkart er organisert. Med rundt 22.000 offisielle elektroniske sjøkart (ENC) i PRIMAR-katalogen er vi verdensledende på området.
Norske sjøterritorier
Kartverket har et stort ansvarsområde til sjøs. Vi har ansvar over alle norske sjøterritorier, og grovt oppsummert blir det 4,3 millioner kvadratkilometer. Dette betyr at vi også har sjøkart i Antarktis, Bouvetøya, Svalbard, Jan Mayen og Bjørnøya – et ansvar vi overtok fra Norsk Polarinstitutt i 1984.
Tilgang til oppdaterte sjøkart er viktig for sikkerheten til sjøs. Den internasjonale sjøsikkerhetskonvensjonen (SOLAS) stiller krav om at alle skip skal ha oppdaterte, offisielle sjøkart og nautiske publikasjoner for sin planlagte sjøreise.
Nøkkelord
Kontakter
Sissel Kanstadkommunikasjonsrådgivar og presseansvarlegkommunikasjonsavdelinga i Kartverket
Tel:51 85 88 28Tel:99 51 38 48sissel.kanstad@kartverket.noBilder



Lenker
Om oss
Kartverket blei etablert i 1773 og er den eldste tekniske etaten i Noreg som framleis er i drift. Oppgåvene våre har endra seg i takt med digitaliseringa av samfunnet. Vi er ei moderne og innovativ verksemd med blikk for framtida.
Følg pressemeldinger fra Kartverket
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kartverket på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kartverket
Jamming hindrer kartlegging av Norge8.9.2026 19:29:13 CEST | Pressemelding
Forstyrrelser og manipulering av satellittsignaler er et økende problem når Kartverket skal flyfotografere og kartlegge landet i nord. Under Jammertest 2026 skal Kartverket teste hvor sårbare systemene er når satellittsignalene blir jammet.
Nasjonalt løft gir ny IT-avtale26.6.2026 11:13:12 CEST | Pressemelding
Kartverket er en bærebjelke i Norges digitale grunnmur. Kartverket har store, nasjonale satsinger foran seg de neste årene innenfor eiendom og nasjonal, kritisk infrastruktur. Nå er det inngått avtale med to leverandører som støtte i det store digitaliseringsløftet.
Sikrere seilas til Florø havn med nye sjøkart18.6.2026 15:22:56 CEST | Pressemelding
Nye elektroniske sjøkart fra Kartverket gir en mer presis og detaljert oversikt over dybdeforholdene fra Stabben fyr til Florø havn. Det gjør innseilinga tryggere for sjøtrafikken.
Ny vannstandsmodell for Saltstraumen5.5.2026 14:26:21 CEST | Pressemelding
Den oppdaterte vannstandsmodellen innenfor Saltstraumen i Nordland gir mer presis kunnskap om tidevann og vannstand. Dette gir bedre varsling, viktig for planlegging og beredskap i kystsonen.
Ny vannstandsmåler på Sørlandet22.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
En ny vannstandsmåler i Arendal fyller et hull i det nasjonale målernettet. Den vil gi bedre grunnlag for farevarsel om høy vannstand langs sørlandskysten, og blir en viktig del av Norges samfunnsberedskap.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom