Større åpenhet, lite læring
19.12.2024 13:56:40 CET | Mattilsynet | Pressemelding
Dette er Mattilsynets viktigste oppsummering etter ett år med systemrevisjoner av noen av de største oppdretterne i Norge.

Gjennom systemrevisjoner i 2024 har Mattilsynet undersøkt om oppdrettsselskapene har systemer, rutiner og internkontroll som oppfyller regelverkskravene rundt dyrevelferd og -helse.
Kart og terreng må stemme overens
En revisjon av selskapene inkluderer også verifikasjonstilsyn hos 10 – 15 % av selskapets lokaliteter. Hensikten er å sjekke kart og terreng, om selskapets overordnede planer og systemer omsettes til enhetlig praksis på merdkanten.
- Vi mener at forbedring på systemnivå betyr forbedring for flest mulig dyr, sier direktør Bård Skjelstad i Mattilsynet. – Dersom revisjonen avdekker avvik eller forbedringspunkter skal selskapet følge opp dette i alle ledd i selskapet.
Mattilsynet følger opp funn i tett dialog med selskapene, men det er oppdretternes ansvar å vurdere hvilke tiltak som vil være nødvendige for å korrigere avvik og de skal forsikre seg om at tiltakene faktisk har hatt effekt.
Skal bidra til læring
Et viktig mål i revisjonsarbeidet er å bidra til felles læring i næringen, og Mattilsynet publiserer derfor alle revisjonsrapporter fortløpende.
– Vi opplever at åpenheten har blitt større gjennom året som har gått, med tanke på hvilke dokumenter selskapene er komfortable med å gi innsyn i. Samtidig ser vi foreløpig liten læringseffekt mellom selskapene, sier Skjelstad.
Mange av de samme funnene går igjen
Det er stort sprik i hvor godt selskapene forstår regelverket. Etter åtte gjennomførte systemrevisjoner ser Mattilsynet også flere funn som går igjen:
-
Data samles ikke inn systematisk, slik at disse kan brukes som beslutningsgrunnlag.
-
Velferd dokumenteres ikke i tilstrekkelig grad, slik at selskapene kan vurdere risiko og utarbeide tiltak for å beskytte fisk mot unødig påkjenning og belastning.
-
Mangler knyttet til å vise sammenheng mellom risikovurderinger og de planene og tiltakene de planlegger/gjennomfører.
-
Biosikkerhetsplaner er i varierende grad tilpasset og satt ut i livet på lokalitetene.
-
Mangler knyttet til å trekke ut læring av avvikshåndteringen, slik at det kan bidra til systematisk, kontinuerlig forbedring.
Positiv respons fra oppdrettere som har hatt tilsyn
Noen av tilbakemeldingene fra oppdrettsselskapene har vært at revisjonen har vært krevende, men lærerik, og at revisjonen har fått opp gode funn og bidratt til å løfte dem som selskap.
Her kan du lese årets revisjonsrapporter systemrevisjon av oppdrettsselskapene.
Om oss
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.

Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Mindre produksjonsfisk og høyt slaktevolum i første halvår 202623.8.2026 16:00:00 CEST | Pressemelding
Andelen produksjonsfisk har ikke vært lavere i første halvår siden 2019. I første halvår 2026 utgjorde andelen 10,6 prosent av slaktevolumet, mot 17,7 prosent i første halvår 2025 og 30 prosent i første halvår 2024. Samtidig er slaktevolumet rekordhøyt.
Mattilsynet åpner driftsplandata fra akvakulturanlegg i sjø for alle21.8.2026 11:40:39 CEST | Pressemelding
Mattilsynet offentliggjør opplysninger om planlagt drift, brakklegging, flytting og utsett fra alle akvakulturanlegg i sjø. Antall fisk er det eneste som ikke deles, fordi dette anses som kommersielt sensitiv informasjon.
Utenlandsreiser kan gi alvorlig sykdom hos hund20.5.2026 14:37:35 CEST | Pressemelding
Flere norske hunder har de siste årene fått påvist alvorlige sykdommer etter reiser i Europa. Mange hundeeiere er ikke klar over smitterisikoen. Mattilsynet og Veterinærinstituttet anbefaler å la hunden bli hjemme eller ta nødvendige forholdsregler.
Ta vare på hunden din på 17. mai13.5.2026 11:55:03 CEST | Pressemelding
Det som for oss er en festlig dag, kan for de fleste hunder være skremmende og stressende. Mattilsynet oppfordrer hundeeiere til å vurdere hundens behov. Hunden bør slippe folkemengder, høyt lydnivå og overveldende sanseinntrykk.
Mattilsynet har deltatt i kontrollaksjoner innen transport og omsetning av fisk og sjømat11.5.2026 12:11:40 CEST | Pressemelding
Flere offentlige etater har i vinter gjennomført omfattende kontrollaksjoner innen transport, omsetning og eksport av fisk og sjømat.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom