Å Energi inngår langsiktig kraftavtale med Hydro
18.12.2024 08:00:00 CET | Å Energi | Pressemelding
Å Energi har inngått en langsiktig kraftavtale (PPA) for levering av kraft til Hydros norske aluminiumsverk over en periode på ti år.

Kraftavtalen omfatter leveranse av totalt 4,4 TWh til Hydros aluminiumsverk i prisområde NO3, i perioden 2025-2034.
– Vi skal være en sterk partner for norsk industri og har hatt et langt samarbeid med Hydro. Avtalen sikrer kraft til konkurransedyktige betingelser og gir forutsigbarhet for en viktig industriaktør. Det er en viktig del av vårt samfunnsoppdrag, sier Ingvill Mykland, konserndirektør Marked i Å Energi.
Langsiktige kraftavtaler er avgjørende for at Hydro fortsatt skal være en ledende produsent av lavkarbonaluminium. Denne avtalen sikrer Hydro fastpris på årlige 438 GWh i avtaleperioden.
Om Å Energi
Å Energi er Norges største fornybarkonsern med virksomhet i hele verdikjeden, fra kraftproduksjon til sluttkunde.
Å Energis visjon er å gi kraft til en fornybar fremtid. Konsernets viktigste samfunnsoppdrag er å øke produksjonen av ren fornybar energi, sørge for at strømmen leveres effektivt gjennom nettet, og utvikle nye og bedre energitjenester i Norge og Norden.
Konsernet har over 2 000 ansatte i syv land.
Om Hydro
Hydro er et ledende aluminium- og energiselskap som bygger virksomheter og partnerskap for en mer bærekraftig fremtid. Hydro skal være ledende i arbeidet med å skape en mer bærekraftig fremtid og ønsker å skape mer livskraftige samfunn gjennom nyskapende og effektiv utvikling av naturressurser til løsninger og produkter.
Siden 1905 har Hydro skapt trygge arbeidsplasser og selskapet har i dag 33 000 ansatte fordelt på mer enn 140 lokasjoner i 40 land.
Kontakter
Ingvill Heskestad MyklandKonserndirektør MarkedÅ Energi
Tel:95 12 66 63ingvill.mykland@aenergi.noBilder


Følg pressemeldinger fra Å Energi
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Å Energi på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Å Energi
Samarbeid bidrar til økt produksjon av fornybar energi4.3.2026 08:30:00 CET | Pressemelding
Å Energi og Bulk Infrastructure (Bulk) har inngått en langsiktig kraftavtale i forbindelse med byggingen av Øygard kraftverk i Åseral.
Fullfører historisk vannkraftløft i Åseral2.3.2026 08:30:00 CET | Pressemelding
Å Energi har vedtatt å bygge Øygard kraftverk, det siste av syv store vannkraftprosjekter i Åseral. Med dette fullføres et historisk vannkraftløft til over 3,5 milliarder kroner i totale investeringer.
Å Energi leverer solid resultat for 202527.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Å Energi leverte et underliggende driftsresultat på 6 672 millioner kroner i 2025, opp fra 5 473 millioner kroner året før. Resultatene er drevet av fortsatt høy produksjon i vannkraftporteføljen og solid utvikling innen områdene strømnett og marked.
Advarer mot usikker is og åpne råker12.2.2026 10:42:24 CET | Pressemelding
Isen på regulerte vann er usikker og skigåere, og andre som ferdes på vann, oppfordres til å være svært forsiktige. I tillegg advares isbadere mot å bade i åpne råker, da disse kan skyldes farlige strømninger i vannet.
Odderøya kan bli Kristiansands største energilager21.1.2026 13:26:54 CET | Pressemelding
Kristiansand kan få et nytt, fornybart energilager i en fjellhall på Odderøya. Det foreslåtte anlegget kan lagre opptil 1,4 GWh overskuddsenergi og vil kunne levere fjernvarme til byen i flere uker. Løsningen gir ingen synlige inngrep og vil styrke både beredskap og energiforsyning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom