Klementiner eller mandariner? Slik vet du forskjell
Klementiner og mandariner forveksles ofte, men det finnes klare forskjeller. Ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen ved Opplysningskontoret for frukt og grønt gir innsikt i hva som gjør disse små sitrusfruktene unike, og hvorfor klementiner har blitt en julefavoritt.

– Klementiner er faktisk en videreutviklet sort av mandarin. Begge fruktene er lette å skrelle, saftige og som regel steinfrie, men de har noen forskjeller. Mange tror at klementiner alltid er uten steiner, mens mandariner har steiner. Det er ikke helt feil, men heller ikke helt riktig, sier Bogstrand Sagen.
Klementiner – søte og milde favoritter i julen
Klementiner selges i hovedsak i perioden november til januar, når sesongen for de spanske Clemenules-klementinene er på topp. Dette er de klassiske «juleklementinene» vi fyller skålene våre med gjennom høytiden. I løpet av ukene før jul spiser vi nordmenn i snitt hele 5 kilo klementiner hver.
– Klementiner har som regel ikke steiner, men hvis du finner en stein, skyldes det ofte krysspollinering, altså at en bie med pollen fra for eksempel sitrontrær lander feil, og kan bestøve klementinblomsten, forklarer hun.
Hva med mandariner?
Mandariner er også tilgjengelige i Norge, men disse fruktene selges primært utenom vintersesongen. De er små, aromatiske og kan ha både tynnere skall og steiner, noe som tidligere gjorde det lettere å skille dem fra klementiner.
– Før klementinene kom til Norge på 1960-tallet, var mandariner den eneste småsitrusen i butikkene. De hadde mange steiner, var hardere i konsistensen og krevde mer innsats for å skrelle. I dag har forskjellene mellom de to blitt mindre, sier Bogstrand Sagen.
Klementiner i Norge siden 1963
Klementinene gjorde sitt inntog i norske butikker i 1963 og har siden tatt en fast plass på fruktfatet, spesielt i julen. Selv om vi fremdeles spiser mandariner i sommerhalvåret, er det altså klementinene som dominerer når vi tenker på småsitrus.
God kilde til vitamin C
– Med bare tre små klementiner dekker du dagsbehovet for vitamin C. Perfekt nå i forkjølelsessesongen. Fiberrike er de også, så de metter godt som et lite mellommåltid, avslutter ernæringsrådgiveren.
Nøkkelord
Kontakter
Iselin Bogstrand SagenInnholdsrådgiver ernæring
Tel:954 18 998iselin.sagen@frukt.noOm oss
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Slik unngår du å kaste frukt og grønt før sommerferien2.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Skal du reise bort i sommer? Med noen enkle grep kan du redusere matsvinn i dagene før avreise – og samtidig sørge for at det er hyggelig å åpne kjøleskapet når du kommer hjem.
Rekordmengder på moreller og tidlig sesongstart26.6.2025 09:26:41 CEST | Pressemelding
Årets morellsesong ser svært lovende ut. Prognosene viser store mengder, tidlig sesongstart og jevnt god kvalitet.
Nye kåringer skal løfte økologisk frukt og grønt i dagligvarebransjen19.6.2025 08:24:38 CEST | Pressemelding
For første gang i konkurransens 18-årige historie lanseres det to nye priser i NM i frukt og grønt dagligvare for å fremme økologisk frukt og grønt: «Beste butikk på økologisk frukt og grønt» og «Beste kjede på norsk økologisk frukt og grønt».
Disse grønnsakene får TikTok til å koke15.6.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Et raskt søk på #cabbagesteaks eller #crispypotatoes på TikTok gir millioner av treff. Grønnsaker har blitt en av de heteste mattrendene i 2025 – både blant hjemmekokker og influensere. Alt fra kålbiffer med urtesmør til ovnsbakte grønnsaker med hot honey er blant det mest populære innholdet akkurat nå.
8 tips til 8 om dagen10.6.2025 10:14:26 CEST | Pressemelding
Vi gir barna våre mye frukt og grønt de første årene, men etter fylte fire gir vi dem mindre og mindre. Vi glemmer også å passe på at vi får i oss grønnsaker selv. Faktisk glemmer hele 1,3 millioner av oss å spise grønnsaker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom