Får plass i Norges dokumentarv 2024
Nordnorsk folkemusikksamling og joikearkiv ved Norges arktiske universitetsmuseum i Tromsø, blir tatt opp som en del av Norges dokumentarv 2024.

– Vi er både glade og stolte nå. Dette er en viktig anerkjennelse av samlingens uvurderlige bidrag til bevaring av norsk kulturarv, sier direktør Lena Aarekol ved Norges arktiske universitetsmuseum og akademi for kunstfag (UMAK).
Norges dokumentarv er den norske delen av UNESCOs verdensdokumentarv og administreres av Kulturdirektoratet. Formålet er å fremheve dokumenter som har unik verdi for nasjonal historie og identitet.
Samlingen ved UMAK består av omfattende dokumentasjon av folkemusikktradisjoner fra Nord-Norge og Sápmi, inkludert det samiske joikearkivet.
Unikt kulturhistorisk arkiv
Nordnorsk folkemusikksamling og joikearkiv er et resultat av innsatsen til blant andre lektor Arnt Bakke og Ola Graff. Den samiske og kvenske delen av arkivet inneholder over 8000 unike lydopptak av joik. Det er den eldste delen, med materiale innsamlet mellom 1949 og 1972, som nå innlemmes i Norges dokumentarv. Denne delen inkluderer lydopptak fra Nord-Norge og Sápmi inkludert deler av dagens Russland. Materialet dokumenterer ulike folkemusikk- og sangtradisjoner som sammen utgjør en enestående del av Nord-Norges kulturarv.
Verdens største samling av joik
Blant høydepunktene i arkivet finner vi joikearkivet, som er en særskilt del av samlingen. Joikearkivet er kjent som verdens største samling av joik og er i dag en sentral ressurs for studier i samisk språk, musikk og kultur. Arkivet er i dag under utvikling gjennom digital formidling av opptakene på Digitalt Museum og strømmetjenester som publikasjoner fra «Luohtearkiiva – joikearkivet».
Et nasjonalt og internasjonalt kulturminne
Nordnorsk folkemusikksamling og joikearkiv har allerede fått stor oppmerksomhet nasjonalt og internasjonalt. NRK har beskrevet joikearkivet som «en av Sápmis største skatter».
Gjennom prosjektet DigiJoik, støttet av Kulturdirektoratet, har samlingen blitt mer tilgjengelig for publikum. Se kataloger og informasjon om samlingen på universitetsmuseet nettsider.
– Museets ansatte har gjennom årene bygget opp den desidert største samlinga i verden av nordnorsk folkemusikk og av joik, og innsamlingen har vært vitenskapelig kuratert i 70 år. Det har gitt samlingen ved museet en helt enestående status i folkemusikkens fagmiljøer og i de samiske miljøene, sier direktør Lena Aarekol ved UMAK.
– Felles nasjonale hukommelse
– Norges dokumentarv er en del av vår felles, nasjonale hukommelse. Jeg er derfor glad for at vi i denne runden får utvidet listen til å også inneholde mer materiale fra marginaliserte grupper og fra de senere tiårene, sier historiker og førstekonservator Mads Langnes, nestleder i den norske komiteen for verdens dokumentarv i forbindelse med offentliggjøringen av Norges dokumentarv 2024 torsdag.
Nøkkelord
Kontakter
Lena AarekolDirektørNorges arktiske universitetsmuseum og akademi for kunstfag
Tel:77645010Tel:48049883lena.aarekol@uit.noChristel Slettli HansenFaggruppelederNorges arktiske universitetsmuseum og akademi for kunstfag
UiT Norges arktiske universitet
Bilder
UiT Norges arktiske universitet
UiT Norges arktiske universitet er et breddeuniversitet med elleve studiesteder over hele Nord-Norge. Vi har 4000 ansatte og 17 000 studenter. Vår visjon er å skape et nasjonalt og internasjonalt kraftsenter for kompetanse, vekst og nyskaping i nordområdene.
Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Presenterer ny forskning på russisk påvirkning i nord28.10.2025 15:37:26 CET | Pressemelding
Russland bruker krigsminner i Finnmark aktivt for å svekke den vestlige sanksjonspolitikken. Det er ikke tilfeldig, ifølge forskerne.
UiT-forskere får 4 millioner euro til banebrytende hjerteforskning23.10.2025 14:18:59 CEST | Pressemelding
Prosjektet HeartVision, ledet av UiT-forskerne Krishna Agarwal og Åsa Birna Birgisdottir, er tildelt fire millioner euro gjennom EIC Pathfinder – EUs flaggskipprogram for forskning på banebrytende teknologi.
7 nye leiarar til UiT15.10.2025 13:31:07 CEST | Pressemelding
Styret ved UiT Norergs arktiske universitet bestemde i dag kven som skal få tilbod om ei rekkje leiarstillingar ved UiT.
Skal lage en plan for et nasjonalt kompetansesenter15.10.2025 10:59:03 CEST | Pressemelding
Nå skal et nasjonalt kompetansesenter om fornorskningspolitikk og urett bli konkret. Regjeringen gir UiT Norges arktiske universitet et oppdrag med å lage en plan for senteret, i tett dialog med samiske, kvenske og skogfinske miljø.
Statsbudsjettet styrker UiTs rolle som kunnskapsleverandør i nordområdene15.10.2025 10:58:03 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil ha mer klimaovervåking, polarforskning og tilstedeværelse i nord, og UiT får en nøkkelrolle for flere nasjonale satsinger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
