Pakketabbene du bør unngå i juleutfarten
Usikker på reglene for julegaver i bagasjen? Her er tipsene du bør huske på om du skal fly i julen.

Juleutfarten nærmer seg, og hundretusener av nordmenn skal fly til sin juledestinasjon i ukene fremover. Mange av dem har koffertene fulle av julegaver.
- Vi velger allerede nå å gå ut med noen råd både for innsjekket bagasje og julegaver i håndbagasjen. Det er noen pakketabber som går igjen hvert eneste år, og det er leit både for de reisende og sikkerhetskontrollørene om vi må enten pakke opp eller fjerne gaver fra bagasjen. Målet vårt er fornøyde reisende og å få alle julegaver gjennom røntgenmaskinene, og da må man huske på at julegaver ikke er unntatt reglene, forklarer kommunikasjonssjef Monica Fasting i Avinor.
Vent med innpakking
Tidligere i år kunne Avinor fortelle at det kastes 47 tonn mat, drikke og skjønnhetsprodukter i sikkerhetskontrollen per år bare på Oslo lufthavn. Det skyldes både at mange er usikre på regelverket, eller glemmer å ta ut væskeholdige produkter. I julen er det også en del som tar med seg gaver de ikke kjenner innholdet i. Kanskje det går an å spørre den du har fått julegavene av om de inneholder noe som ikke kan tas med i håndbagasjen, uten at de avslører hva gaven er?
- Reiser du kun med håndbagasje, er det spesielt viktig at du husker på at det kun er tillatt med væske i beholdere som er under 100ml, og at disse må ligge i en gjennomsiktig pose. Dette gjelder også julegaver. Har du kjøpt en krem eller parfyme som er over denne grensen, må gaven sendes i innsjekket bagasje, forklarer Fasting.
Hun forteller også at mange er usikre på reglene for julemat.
- Når det gjelder julekaker, er alle syv slag innenfor det du kan ta med deg gjennom sikkerhetskontrollen. Også ribbe og pinnekjøtt er tillatt, mens surkålen inneholder væske.
Sjekk inn bagasjen
Det enkleste mener Fasting er å sende julegavene i innsjekket bagasje.
- Da er du sikker på å få med lekepistolen, bunadskniven og den dyre parfymen. Powerbanks er det eneste unntaket av typiske julegaver – den må i håndbagasjen.
Hun råder også de reisende til å sette seg godt inn i flyselskapenes regler for bagasje.
- Når du sjekker inn, så signerer du også på at du ikke har med deg gjenstander flyselskapet ikke tillater, og det gjelder også innpakkede gaver du har fått fra andre. Følger du disse rådene, så unngår du at julegavene må bli igjen på flyplassen.
Faktaboks: Regler for væske gjennom sikkerhetskontrollen
Regelen om væske i 100 ml-beholdere ble innført i 2006, etter at britiske sikkerhetstmyndigheter avdekket en planlagt terroraksjon. Terroristene planla å skjule eksplosiv væske i brusflasker i håndbagasjen.
Du kan ha med deg én gjennomsiktig plastpose som kan lukkes. Posen skal ikke være større enn 1 liter, og hver væskeholder i posen kan ikke romme mer enn 100 milliliter.
Du kan ha med deg en tom vannflaske gjennom sikkerhetskontrollen, og fylle den med vann på innsiden.
Nøkkelord
Kontakter
Monica Iren FastingKommunikasjonssjef, Oslo lufthavn
Tel:+47 98445674monica.iren.fasting@avinor.noPressetelefon (ikke SMS)Kun til bruk for journalister.
Vi svarer ut mediehenvendelser mellom 08.00-17.00 med mindre det inntreffer større hendelser. For generelle henvendelser ber vi om at det sendes e-post. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Bilder

Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Avinor må ha kontroll på alle områdene ved Stavanger lufthavn16.12.2025 15:26:45 CET | Pressemelding
Det er innført et nytt system for styring og kontroll av det svært trafikkerte området foran Stavanger lufthavn, Sola. Aktører som har tilgang til området er blant annet buss, taxi, varelevering og crew-transport. Alle aktørene har tilgang til området gjennom en passeringsavtale. Dette er noen taxisentraler uenige i, og enkelte løyvehavere velger derfor å ikke inngå slike avtaler for sine biler. Resultatet er at det er langt færre taxier enn normalt tilgjengelig på lufthavnen.
Nå starter julerushet på Trondheim lufthavn, Værnes16.12.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Nesten 171 000 passasjerer skal reise gjennom Værnes de neste to ukene. Her er oversikten over de travleste dagene i juleutfarten.
Nå starter juletrafikken på norske flyplasser16.12.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
2,2 millioner passasjerer skal reise gjennom landets flyplasser de neste to ukene. Her er oversikten over de travleste dagene i juleutfarten.
Avinor lyser ut Norges største parkeringskontrakt12.12.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Oslo, 12.desember – Avinor lyser nå ut Norges største parkeringskontrakt. Den gjelder drift og kommersiell utvikling av parkeringsanleggene ved Oslo lufthavn for perioden 2027–2031, med en estimert verdi på om lag 3,5 milliarder kroner.
Rutenyhet: Air Lingus starter flyvninger mellom Dublin og Oslo11.12.2025 15:05:00 CET | Pressemelding
Dette er gode nyheter for reiseglade nordmenn. Reisetiden er under to og en halv time, og mulighetene for opplevelser står i kø.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom