Lyttet til YS: - Regjeringens gode likestillingsstrategi må sikres ressurser
Fredag 6. desember la regjeringen fram sin nye likestillingsstrategi, «Strategi for likestilling mellom kvinner og menn 2025–2030». YS berømmer regjeringen for å sette fokus på likestilling i arbeidslivet og å komme med mange konkrete forslag. Nå blir det viktig at det settes av tilstrekkelige ressurser til god oppfølging.

Strategien reflekterer langt på vei YS sine tre prinsipper for et likestilt arbeidsliv. Kvinner og menn skal kunne forsørge seg selv, ha en fullverdig tilknytning til arbeidslivet og være likeverdige omsorgspersoner.
- Arbeidslivet har fortsatt store utfordringer med likestilling, og det er godt og riktig å sette søkelys på dette. Nå forplikter regjeringen seg til konkret innsats, noe vi støtter, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud.
I tråd med YS’ anbefalinger
Hvert år legger YS frem sitt Arbeidslivsbarometer, som er en grundig undersøkelse av arbeidstakeres utfordringer i arbeidslivet. Undersøkelsen har gjennom flere år dokumentert at likestillingen er kommet for kort.
- Jeg er spesielt glad for at regjeringen fremhever tiltak som skal øke bruken av hele og faste stillinger i offentlig og privat virksomhet, at barnehagedekningen skal bli bedre, og at man skal øke sysselsettingsgraden for innvandrere. Dette er i tråd med de anbefalinger YS har gitt, sier Skjæggerud.
Likestillingsstrategien, som er signert av 10 ministre, har mange konkrete forslag. Flere av forslagene må være støttet av betydelige ressurser dersom de skal la seg realisere.
- For å hindre at strategien blir liggende i en skrivebordsskuff, er det viktig at regjeringen følger opp med tilstrekkelige ressurser. I tillegg er det viktig at partene i arbeidslivet involveres i oppfølgingsarbeidet. Vi ser derfor frem til en videre dialog med regjeringen på hvordan forslagene kan bli gjennomført, og sammen skape et mer likestilt arbeidsliv, avslutter Skjæggerud.
Kontakter
Liv Hilde HansenKommunikasjonsrådgiverYrkesorganisasjonenes Sentralforbund
Tel:95 27 07 14liv.hilde.hansen@ys.noOm oss
YS er en partipolitisk uavhengig hovedorganisasjon. YS forhandler om lønns- og arbeidsvilkår på vegne av 250 000 medlemmer i våre 11 YS-forbund.
Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
Enighet i kommuneoppgjøret: Unngikk streik28.5.2025 01:00:00 CEST | Pressemelding
YS-medlemmer i kommunene er sikret reallønnsvekst, sier leder for YS Kommune og forbundsleder i Delta, Trond Ellefsen.
YS Kommune varsler opptrapping av mulig streik27.5.2025 12:30:00 CEST | Pressemelding
YS Kommune dobler antall medlemmer som tas ut i streik i kommunene, om det ikke blir enighet hos riksmekleren i dagens mekling i lønnsoppgjøret.
YS Kommune varsler streik i åtte kommuner og ett fylke22.5.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
YS Kommune tar ut 462 medlemmer i åtte kommuner og ett fylke i streik, hvis det ikke blir enighet hos riksmekleren i årets lønnsoppgjør.
Full seier for YS: Nå blir alle dekket av yrkesskadeforsikring under øvelser21.5.2025 09:28:34 CEST | Pressemelding
Stortingets arbeids- og sosialkomite stilte seg i dag bak et mangeårig krav fra YS om at alle arbeidstakere skal være dekket av yrkesskadeforsikring ved pålagte øvelser. - Dette er en stor seier for YS som organiserer flere yrkesgrupper med jevnlige beredskapsøvelser, som brannfolk, politi, forsvar og ambulansepersonell, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud.
Enighet i sykehusoppgjøret for YS-forbundene15.5.2025 19:45:00 CEST | Pressemelding
YS-forbundene Delta og Parat er enige med Spekter i årets lønnsoppgjør. - YS-medlemmene i sykehusene er sikret reallønnsvekst, sier Trond Ellefsen, forhandlingsleder for YS-forbundene og leder i Delta.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom