H.K.H Kronprins Haakon besøkte Jamaica som UNDP Goodwill ambassadør for å fremme løsninger for klima, hav og fattigdom
H.K.H Kronprins Haakon deltok nylig på et tredagers besøk i Jamaica sammen med FNs utviklingsprogram (UNDP) for å fremheve løsninger for å beskytte marine økosystemer, forebygge klimaendringer og utrydde fattigdom. Besøket understreket viktigheten av samarbeid for å nå bærekraftsmålene.

Kronprinsen har vært en engasjert Goodwill-ambassadør for UNDP siden 2003, med utrydding av fattigdom (SDG 1) og livet i havet (SDG 14) som sine kjernesaker. Kronprinsens besøk bidro til å fremheve bærekraftige løsninger som styrker sårbare lokalsamfunn og inspirerer til global handling.
UNDPs representant i Jamaica, Kishan Khoday snakket varmt om kronprinsens evne til å fremheve små øystaters utfordringer. Klimaendringer fører til rekordhøye temperaturer og ødeleggelse av marine økosystemer, med alvorlige konsekvenser for lokalsamfunn.
"Det er avgjørende å forstå sammenhengen mellom disse trendene og hvordan vi kan fremme helhetlige løsninger lokalt for å bygge en mer bærekraftig fremtid. Dette kom tydelig frem under kronprinsens besøk", sier Khoday.
Kronprinsen fikk et godt inntrykk av UNDPs arbeid i Jamaica. I fiskerlandsbyen Rocky Point, fikk Kronprinsen se hvordan det norskfinansierte programmet Blue Resilience hjelper fiskere med å bekjempe ulovlig fiske og beskytte det biologiske mangfoldet i havet.
Kronprinsen fikk også lære om kommunale vannsystemer i Thompson Town som gir innbyggerne tilgang til rent drikkevann, særlig i tørketiden. Prosjektet demonstrerer hvor viktig bærekraftig forvaltning av vann er i en stadig varmere verden.
“UNDPs kontor i Jamaica spiller en viktig rolle i det lokale utviklingsarbeidet fordi de bruker helhetlige tilnærminger til fattigdomsbekjempelse og kriseberedskap. UNDP setter kjernebudskapet om at “ingen skal utelates” i praksis, slik at det “usynlige” flertallet, blant annet personer med nedsatt funksjonsevne, ungdom, kvinner og lokalsamfunn på landsbygda, blir inkludert og ivaretatt.” sa Kronprinsen under sin tale på mottakelsen i Kingston.
Kronprinsen fikk også se hvordan partnerskapet mellom UNDP, lokale myndigheter og fiskere bidrar både til å gjenopprette korallrev og øke fiskebestanden. Kronprinsen fremhevet særlig UNDPs initiativ i reservatet Oracabessa Fish Sanctuary:
"Biomassen i havet her har økt med mer enn 500 prosent i løpet av det siste tiåret, takket være samarbeidet mellom lokale fiskere, UNDP og lokale myndigheter for å beskytte dette reservatet", sa Kronprinsen.
Kronprinsen deltok også på en konferanse med unge ledere og studenter fra University of West Indies hvor han fremhevet hvordan unge kan utgjøre en forskjell for et mer inkluderende og bærekraftig samfunn.
Ved hjelp av støtte fra Norge og andre partnere kan UNDP utføre viktig arbeid på Jamaica. Kronprinsens besøk var et inspirerende eksempel. Det viste hvordan internasjonalt samarbeid kan fremme bærekraftmålene og bidra til et inkluderende samfunn der ingen blir etterlatt.





Kontakter
Emilie AndresenFNs Utviklingsprogram UNDP
Tel:46463687Tel:46463687emilie.andresen@undp.orgFølg pressemeldinger fra United Nations Development Programme
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra United Nations Development Programme på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra United Nations Development Programme
Tre år etter invasjonen: Ukrainas gjenoppbygging vil koste 524 milliarder dollar25.2.2025 10:10:35 CET | Pressemelding
KYIV, 25. februar 2025 – Tre år etter Russlands fullskala invasjon har Ukraina lidd enorme ødeleggelser. En ny rapport fra den ukrainske regjeringen, Verdensbanken, EU-kommisjonen og FN anslår at gjenoppbyggingen vil koste 524 milliarder dollar over det neste tiåret. Analysen bygger på omfattende vurderinger, med faglig og teknisk ledelse fra FNs Utviklingsprogram (UNDP) i Ukraina.
Ny FN-rapport: Hva har 14 år med konflikt kostet Syria?20.2.2025 18:00:00 CET | Pressemelding
Fjorten år med krig har tatt 618 000 liv, drevet halve befolkningen på flukt og redusert Syrias BNP fra 61 til 29 milliarder dollar. En ny rapport fra FNs Utviklingsprogram (UNDP) viser at landet kan returnere til sitt økonomiske førkrigsnivå innen ti år – men dette krever kraftig vekst og omfattende reformer.
UNDP og Norge støtter Kharkiv med kritiske energiløsninger13.12.2024 16:42:50 CET | Pressemelding
Kyiv, 13. desember 2024 – FNs Utviklingsprogram (UNDP) har i dag levert gassmotorer for varme og elektrisitet til Kharkiv som en del av Green Energy Recovery Programme. Dette initiativet har som mål å dekke byens kritiske energibehov, og blir muliggjort gjennom støtte fra Norge, Sverige og EU.
H.K.H. Kronprins Haakon besøker Jamaica med FNs Utviklingsprogram (UNDP) for å fremme bærekraftige løsninger for hav, klima og fattigdom28.10.2024 12:00:00 CET | Presseinvitasjon
Dato: 18 - 20. november 2024 Besøket er knyttet til kronprinsens rolle som goodwill-ambassadør for FNs utviklingsprogram (UNDP).
H.K.H. Kronprins Haakon besøker Jamaica med FNs Utviklingsprogram (UNDP) 18.-20. november. Bærekraftige løsninger for hav, klima og fattigdom er tema for turen.28.10.2024 10:00:00 CET | Pressemelding
Kronprins Haakon vil reise til Jamaica i perioden 18. til 20. november 2024 i sin rolle som goodwill-ambassadør for FNs utviklingsprogram (UNDP). Kronprinsen, som har hatt denne rollen siden 2003, er sterkt engasjert i arbeidet med å fremme FNs bærekraftsmål, særlig mål 1 om å utrydde fattigdom og mål 14 om å bevare livet i havet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom