Manuell dirigering, ledebil og nedsatt fart over E6 Stavåbrua i Rennebu
4.12.2024 14:38:02 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Mandag 9. desember starter Statens vegvesen arbeidene med utskifting av plateelementer for den midlertidige brua som krysser elva Stavåa i Rennebu kommune.

Det har siden midten av oktober vært skiltet for glatt veibane for den midlertidige brua på grunn av slitasje på plateelementene som fører til dårlig friksjon og glatt veibane:
Slik blir trafikkavviklingen
Arbeidene vil pågå i uke 50 og 51. Disse ukene blir det manuell dirigering og ledebil mandag til torsdag mellom klokken 09:00 og 17:00 og fredag mellom klokken 09:00 og 13:00. Siste dag med manuell ledebil og dirigering blir da fredag 20. desember om arbeidene går som planlagt.
Dersom arbeidene krever lengre tid enn forventet vil noen av dekkeelementene bli byttet ut i etter nyttår. Fra og med mandag 9. desember settes også fartsgrensen ned til 50 km/t frem til alle plateelementene er skiftet ut.
Kjør forsiktig over brua
– Friksjonen over brua er nå så lav at vi kommer med en sterk oppfordring om å kjøre rolig over brua. Brua er trygg å ferdes på, men trafikanter må være oppmerksomme på at veibanen på brua kan være glatt og at farten må tilpasses vær- og føreforhold, sier byggeleder Henrik Opem Holmstad.
Nordgående kjørefelt vil bli prioritert først, da friksjonen er dårligst i dette feltet.
– Vi ber om at skilting, dirigering og ledebil blir fulgt og respektert. Sikkerheten til trafikantene og de som arbeider på brua er det aller viktigste, understreker Holmstad.
Om brua
Interimsbrua åpnet mars i 2022, og var den gangen den lengste midlertidige brua som hadde blitt bygd i Norge. Brua har et totalt spenn på 140 meter, hvorav 99 meter fritt spenn.
Brua som er av typen Mabey Delta, hvor elementene ble bygd i England, er dimensjonert for 10 tonns akseltrykk og totalvekt på 60 tonn. Når den nye E6-traseen er ferdigstilt vil den midlertidige brua bli demontert og inngå som ei av Statens vegvesens beredskapsbruer.
Følg med på oppdatert trafikkinformasjon
Det anbefales å følge med på vegvesen.no eller Vegvesenets trafikk-app for oppdatert informasjon om arbeidene og trafikkavviklingen:
Nøkkelord
Kontakter
Henrik Opem HolmstadByggeleder vedlikeholdVedlikehold midt - divisjon drift og vedlikehold
Byggeleder bruvedlikehold
Pressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Advarer mot ekstra lange køer på E18 inn mot Oslo18.9.2026 15:51:05 CEST | Pressemelding
Togstreik gjør at Statens vegvesen forsterker oppfordringen om å la bilen stå, velge andre ruter og beregne god tid.
En av de verste ulykkessomrene på ti år – dette gikk galt på norske veger18.9.2026 10:31:43 CEST | Pressemelding
Sommeren 2026 er en av de verste ulykkessomrene på ti år. Hittil i år har 91 mennesker omkommet i trafikken, og hele 57 av dem mistet livet i månedene fra mai til august. Mange omkom på MC og sykkel.
Forventer køer på E18 og sideveiene også kommende helg17.9.2026 10:45:19 CEST | Pressemelding
E18-traseen legges om på Ramstadsletta. Det betyr nok en helg med køer og forsinkelser på E18 og sideveiene i Asker og Bærum.
Flere eldre trafikanter – det krever ny kunnskap17.9.2026 09:05:15 CEST | Pressemelding
Vi blir stadig flere eldre i Norge. Fram mot 2050 forventes andelen nordmenn over 65 år å øke fra 18 til 24 prosent av befolkningen. Det betyr flere erfarne bilførere på veiene, men også flere fotgjengere, syklister og kollektivreisende som er utsatte dersom noe går galt.
Vegvesenet: Kan ikke bruke 4D-modell for å finne kvikkleire16.9.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen sier nei til å bruke en omstridt 4D-modell for å kartlegge grunnforholdene i forbindelse med ny rv. 22 over Glomma ved Fetsund. Årsaken er at modellen har vist store feil i tester.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom