Kravet til egenkapital senkes: OBOS tror på økt boligbygging
4.12.2024 11:27:29 CET | OBOS | Pressemelding
Endringene i utlånsforskriften - med lavere krav til egenkapital - vil gi flere mulighet til å komme inn på boligmarkedet. Dette vil spesielt treffe førstegangskjøpere i Oslo og de andre byene hvor prispresset er størst.

Sammen med de varslede rentekuttene vil dette kunne gi langt flere enn i dag mulighet til å eie sin egen bolig.
- Samtidig vil boligbyggingen høyst sannsynlig ta seg kraftig opp igjen, sier OBOS-sjef Daniel Kjørberg Siraj.
- Mange med betjeningsevne som i dag ikke får lån, vil med kuttet i egenkapitalkravet komme innenfor kravene til finansiering. Dette vil ha spesielt god effekt for de som velger å kjøpe bolig med Deleie-modellen. Med kjøp av halve boligen vil kravet til egenkapital være nede i fem prosent fordi du i utgangspunktet kjøper halve boligen. Det vil også hjelpe at myndighetene forhåpentligvis snart får på plass lovendringen som åpner for økt bruk av av Deleie-modellen, sier han.
Vil myke opp leilighetsnormen
Han mener kuttet i egenkapitalkravet vil ha størst effekt på de mindre boligene i byene, og spesielt i Oslo som har de høyeste prisene.
- Økt urbanisering, flere single husholdninger og høye kostnader gjør at mange er på jakt etter mindre boliger. Derfor er det viktig at dette tiltaket kombineres med en oppmykning av leilighetsnormen, slik at vi kan bygge de boligene folk trenger og har råd til.
Vanskelig å spare i dyrtid
- Vi tror ikke endringene i egenkapitalkravet vil gi en sterk prisøkning alene. Økonomien er allerede presset for de fleste boligkjøpere, og det har vært vanskelig for mange å ha spare opp nok egenkapital i dyrtiden.
- Selv om kuttet i egenkapitalkravet bra, er vi skuffet over at fleksibilitetskvoten for utlån ikke har blitt utjevnet over hele landet. Dette ville vært enda et godt virkemiddel for å få fart på den helt nødvendige boligbyggingen, sier Kjørberg Siraj.
Nøkkelord
Kontakter
Daniel Kjørberg SirajKonsernsjef i OBOS
Tel:913 82 777daniel.kjorberg.siraj@obos.noThomas SkjennaldKommunikasjonsdirektør
Tel:926 86 100thomas.skjennald@obos.noOm OBOS
OBOS BBL er en medlemsorganisasjon med over 500 000 medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
OBOS-prisene opp 1,9 prosent i mars1.4.2026 10:56:27 CEST | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo og på landsbasis gikk opp med 1,9 prosent fra februar til mars.
Seks tips: Slik blir du økonomisk beredt31.3.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Forsvinner strøm og internett forsvinner også betalingsevnen til mange nordmenn. Her er OBOS-bankens seks råd for å være økonomisk forberedt i en krise.
OBOS Prosjekt girer kraftig opp27.3.2026 10:51:49 CET | Pressemelding
Etterslepet i norske borettslag øker. På vei inn i generalforsamlingssesongen styrker OBOS Prosjekt staben med 18 nye ansikter. – Vi skal være der med en gang kunden trenger, lover Helge Skaftnes.
Hanne Leknes blir ny leder for personmarkedet i OBOS-banken25.3.2026 09:13:15 CET | Pressemelding
OBOS-banken fant ny PM-sjef i egne rekker.
Nytt boligprosjekt på gang i Oslo24.3.2026 08:46:12 CET | Pressemelding
Planene for boligprosjektet Frøen Hage i Oslo begynner å ta form. Går alt etter planen kan byggingen av 212 leiligheter og barnehage starte neste år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom