Resolusjon om Oslofjorden
27.11.2024 20:12:25 CET | Norges Jeger- og Fiskerforbund | Debattinnlegg
Bærekraftige tiltak for en levende fjord og et aktivt fritidsfiske. Oslofjorden er Norges kanskje viktigste friluftsområde.

Mer enn 1,7 millioner innbyggere bor i kommunene rundt; mange av dem med et nært forhold til fjorden. Dessverre er Oslofjorden sterkt påvirket av menneskelig aktivitet, og står nå overfor alvorlige utfordringer som må tas tak i for å bevare både natur- og rekreasjonsmuligheter. De største utfordringene er:
• Forurensning fra landbruk, avløp og industri, med høye nivåer av nitrogen, fosfor og ulike miljøgifter.
• Langvarig overfiske, inkludert betydelig bunntråling som har skadet havbunnen og økosystemet.
• Utbygging i strandnære områder, som både begrenser allmennhetens tilgang og øker belastningen på fjordens sårbare økosystemer.
Livsviktig engasjement
Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) understreker behovet for mer målrettede tiltak for å sikre Oslofjordens fremtid. Situasjonen er alvorlig, og det kreves en samlet innsats fra alle aktører, inkludert sports- og fritidsfiskere. Det er viktig at tiltakene er godt faglig forankret, forholdsmessige og ikke mer inngripende enn nødvendig.
Når det gjelder regulering av fiske, støtter NJFF nødvendige tiltak som sesongbegrensninger, fredning av truede arter, og strengere reguleringer av både fritids- og yrkesfiske. Samtidig advarer vi mot uhensiktsmessig store, permanente nullfiskeområder, da en uten tilstrekkelig aksept for tiltaket blant brukerne risikerer å få redusert det livsviktige engasjementet for fjorden. Et nettverk av flere, hver for seg mindre, men mer hensiktsmessig inndelte nullfiskeområder anbefales derfor dersom det er nødvendig med nullfiskeområder for å ta vare på hele økosystem. Tiltak må uansett være basert på grundige faglige vurderinger slik at man sikrer at man tar de rette grepene. Dette behovet styrkes ved at dette er tiltak som på grunn av tilstanden i fjorden vil gjelde i svært lang tid.
NJFFs landsmøte mener
1. NJFF støtter opp om viktigheten av å gjennomføre tiltak i henhold til helhetlig tiltaksplan for en ren og rik Oslofjord med et aktivt friluftsliv
2. NJFF støtter at arter som trenger beskyttelse, slik som torsk, kan beskyttes gjennom fredning, og erkjenner at denne typen fredning vil kunne kreve særskilt strenge reguleringer også for annet fiske.
3. Et totalforbud mot fiske bør ikke innføres med mindre det er absolutt nødvendig. Strenge, målrettede, reguleringer som sikrer et bærekraftig fritidsfiske er veien å gå.
4. Det må settes av tilstrekkelig ressurser til å gi god og løpende informasjon til alle brukere av fjorden, samt at oppsynsvirksomheten må økes for å påse at regler overholdes.
5. Yrkesfisket må også reguleres strengere; bl.a. ved å stanse brislingfisket og minimere negative konsekvenser som følge av bunntråling.
6. NJFF vil fortsette å samarbeide med myndighetene for å sikre at fjorden kan brukes til et bredt friluftsliv av fremtidige generasjoner.
NJFF oppfordrer alle berørte parter til å samarbeide for å redde Oslofjorden – på en måte som både beskytter naturen og sikrer fortsatt sterkt engasjement for fjorden.
NJFFs landsmøte 17. november 2024
Kontakter
Line Lillebø OsfossInformasjonssjefNJFF
Tel:99270014line.lillebo.osfoss@njff.noSondre BreianNJFF fagavdelingen
Tel:46 91 06 62sondre.breian@njff.noØyvind FjeldsethFagrådgiver
Tel:97 19 32 87o.f@njff.noOm oss
Norges Jeger- og Fiskerforbund er den eneste landsdekkende interesseorganisasjon for jegere og fiskere i Norge. Vi er en partipolitisk nøytral organisasjon, men har et sterkt jakt-, fiske-, og naturpolitisk engasjement i mange saker.
Følg pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Jeger- og Fiskerforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Skal 14 laks redde Orkla?26.10.2026 15:44:49 CET | Pressemelding
Det er en svært alvorlig situasjon for laks og sjøørret i Orkla. Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) slår alarm: – Hele bestanden kan dø ut.
Spenner beina under rekruttering til jakt16.10.2026 11:12:05 CEST | Pressemelding
Både Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) og Norges Bondelag er kritiske til forslaget om kraftige gebyrøkninger for våpensøknader.
Ny undersøkelse: Jegerne deler på viltkjøttet14.10.2026 14:20:40 CEST | Pressemelding
Langt flere enn jegerne selv nyter godt av jakta. En ny undersøkelse viser at nesten 30 prosent av oss får viltkjøtt fra andre.
NJFF: – Å være nasjonal laksefjord betyr visst ikke noe1.10.2026 12:12:21 CEST | Pressemelding
Regjeringen gir nå tillatelse til fortsatt dumping av gruveavfall i Førdefjorden de neste tre årene. Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) er svært skuffet over beslutningen.
Jakta for folk flest23.9.2026 15:00:19 CEST | Pressemelding
Fredag 25. september starter elgjakta og rådyrjakta. Fortsatt er det den tradisjonsrike elgjakta som får flest jegere ut i skogen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom