Frivillig mekling for streikende i private omsorgstjenester
22.11.2024 08:00:00 CET | Parat | Pressemelding
Fredag morgen møter Parat, Delta og NHO til frivillig mekling etter å ha streiket i 20 dager. Partene har selv tatt initiativ til et nytt møte, der de med hjelp fra Riksmekleren skal forsøke å komme til enighet for å kunne avslutte den pågående streiken.

Streiken i private omsorgstjenester ble iverksatt lørdag 2. november og omfatter behandlingsinstitusjoner innen barnevern, omsorg og ideelle virksomheter som Stendi, Ecura Bo og habilitering, Blindeforbundet og Frelsesarmeen.
NHO må møte kravene fra arbeidstakerne
Forhandlingsleder for Parat, Kjell Morten Aune, sier han nå forventer at NHO i større grad må komme arbeidstakerne i møte på deres krav for å få slutt på streiken.
– Før ny mekling står vi like langt fra hverandre som før ordinær mekling i synet på hva som er en forsvarlig lønnsøkning. Det som ble lagt på bordet fra NHO under forhandlingene er ikke i tråd med forventningene fra våre medlemmer og vi har derfor nå vært i streik i 20 dager. Fra vår side kan vi stå i en streik som dette svært mye lenger, men målet er selvfølgelig å komme til en løsning. En løsning vi håper kan løses gjennom den frivillige meklingen som starter fredag, sier Aune.
Lavtlønnet
Han sier ansatte i de streikeberørte virksomhetene fortjener et lønnsnivå på linje med offentlig ansatte i tilsvarende stillinger.
– Vi ser dessverre at våre medlemmer i private omsorgstjenester jobber døgnkontinuerlig arbeidstidsordninger, men allikevel har en lønn på under 500.000 kroner. Dette er langt under det offentlige lønnsnivået, noe vi mener er helt urimelig og årsaken til at vi nå er i streik, sier Aune.
Ønsker løsning, men klar for langvarig streik
Forhandlingslederen peker samtidig på at arbeidstakerne i private omsorgstjenester jobber med utsatte grupper som er helt avhengig av døgnkontinuerlig oppfølging.
– Vi har et ansvar for å løfte lønnsnivået for våre hardtarbeidende medlemmer, men som mange helt sikkert har fått med seg er streikeuttaket begrenset for å ikke ramme alle de som er avhengig av kontinuerlig hjelp på disse institusjonene. Gjennom den pågående streiken klarer vi allikevel å ramme arbeidsgiver. Nå går vi inn i mekling med mål om å finne en løsning, men om nødvendig vil streiken fortsette og vil kunne bli trappet opp, sier Aune.
Parat forhandler sammen med Fagforbundet, FO og Delta.
Nøkkelord
Kontakter
Kjell Morten AuneForhandlingsleder
Tel:977 85 814kjell-morten.aune@parat.comTrygve BergslandAnsv. redaktør og leder av kommunikasjonsavdelingen i Parat
Tel:+47 90585639trygve.bergsland@parat.comBilder

Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Pause i meklingen mellom Parat og NHO Geneo27.9.2026 06:28:38 CEST | Pressemelding
Meklingen mellom Parat og NHO Geneo om overenskomst 536 er satt på pause til 28. oktober. Det blir dermed ingen streik nå.
Parat og NHO Geneo mekler på overtid27.9.2026 00:00:39 CEST | Pressemelding
Meklingsfristen mellom Parat og NHO Geneo gikk ut ved midnatt, men partene fortsetter meklingen på overtid.
Parat og NHO Geneo i mekling – kan streike fra søndag25.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Parat og NHO Geneo møtes til mekling fredag etter bruddet i tarifforhandlingene før sommeren. Lønn og ordninger ved sykdom og permisjon står sentralt når partene skal forsøke å unngå streik.
Enighet for 2500 medlemmer i Funksjonæravtalen24.9.2026 19:24:24 CEST | Pressemelding
Parat og NHO er enige om årets oppgjør på Funksjonæravtalen. Enigheten skal blant annet bidra til å sikre medlemmene i ulike livsfaser.
Forhandler om arbeidsvilkårene til 2500 Parat-medlemmer23.9.2026 11:44:52 CEST | Pressemelding
Onsdag starter forhandlingene om Funksjonæravtalen mellom Parat og NHO. Rundt 2500 Parat-medlemmer i 250 virksomheter omfattes av avtalen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom