Tilsynsrapport truleg klar før jul
21.11.2024 10:26:36 CET | Nasjonal kommunikasjonsmyndighet | Pressemelding
I haust har det vore fire hendingar som har ført til at folket har hatt avgrensa eller ingen moglegheit til å kontakte naudetatane. Nkom arbeider med tilsynsrapport som skal omfatte alle desse, og den skal etter planen vere klar før jul.

Dette er hendingane:
- 29. august var 112 råka av utfall i nesten 2,5 timar, og innringarane fekk ikkje kontakt med naudsentralane.
- 16. september oppstod det ein feil som gjorde at samtalar til naudnumra blei oppfatta som stumme anrop hos naudetatane. Anropa frå Telenors kundar til 113 viste dessutan tidvis feil telefonnummer frå innringar.
- Utfallet natta mellom 17. og 18. oktober varte i over tre timar. Naudnumra 110 og 112 blei råka, men situasjonen blei avhjelpt av reserveløysingar.
- 13. november opplevde Telenor feil på fleire system knytta til mobilnettet. 110, 112 og 113, pluss 02800, fungerte ikkje som normalt frå 10.25 til 16.40. I tillegg var det i same periode lang oppkoplingstid for vanlege samtalar.
— Allereie etter første hending 29. august varsla Nkom tilsyn mot Telenor. Diverre har fleire hendingar ført til at tilsynet er utvida i fleire rundar, og det tek derfor lengre tid å ferdigstille denne, seier direktør i Nkom John-Eivind Velure.
Han sier vidare:
— Vi forstår at mange har behov for å få svar på kvifor dette har skjedd og kva konsekvensane blir for Telenor, og vi kan forsikre om at vi jobbar så effektivt og grundig som mogleg. Vi planlegg å ferdigstille tilsynsrapporten før jul. I den samanheng vil vi offentliggjere våre hovedfunn og førebelse konklusjon i saka.
Telenor vil få tre veker på å kome med si tilbakemelding.
Nøkkelord
Kontakter
Rita Lund ThuneKommunikasjonsdirektørNasjonal Kommunikasjonsmyndighet
Tel:+47 922 06 466rlt@nkom.noBilder

Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Myndighetene ber flere rapportere svindel10.2.2026 14:25:33 CET | Pressemelding
Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) oppfordrer flere til å rapportere svindelforsøk.
Jo mer du scroller – desto enklere er det å svindle deg6.2.2026 09:33:38 CET | Pressemelding
Man skulle kanskje tro at de som tilbringer mest tid på telefonen enklere klarer å skille svindel fra ekte innhold. En ny undersøkelse viser det motsatte.
Én av fem nordmenn har blitt svindlet27.1.2026 10:40:12 CET | Pressemelding
I en fersk undersøkelse svarer én av fem nordmenn at de har blitt svindlet minst én gang i løpet av livet. E-post, utenlandske anrop og SMS-er er verstingen.
Bredbåndsregulering: Fortsatt behov for regulering i deler av landet6.1.2026 13:34:48 CET | Pressemelding
Tre aktører ønsker ikke å åpne sine bredbåndsnett frivillig. Dermed varsler Nkom ny regulering av Tussa IKT, Tafjord Connect og NEAS.
Inngår strategisk samarbeidsavtale om nytt nødnett18.12.2025 14:19:09 CET | Pressemelding
Norge skal få nytt nødnett i 2031. Nå inngår Nkom strategisk samarbeid med mobiloperatørene om å teste og utvikle nye tjenester i nytt nødnett.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom