Kirken bidrar med flere milliarder på kulturfeltet
14.11.2024 08:30:00 CET | Den norske kirke | Pressemelding
En ny rapport forteller at Den norske kirkes arbeid innen kultur og kulturarv bidrar med verdiskaping på 4,3 milliarder kroner. Årlig verdiskapes det 1 milliard kroner fra kulturaktivitetene i kirken.

– Den norske kirke er en landsdekkende kulturaktør med bygg, kunst, instrumenter, musikere, formidlere og frivillige. Det er spennende å for første gang se hva dette er verdt i kroner og øre for det norske samfunnet.
Det sier Harald Hegstad, leder i Kirkerådet etter at en fersk rapport om folkekirkens verdiskapning på kulturfeltet offentliggjort torsdag.
Den norske kirkes samfunnsøkonomiske bidrag til kultur og kulturarv er tallfestet til 4,3 milliarder kroner årlig. Hegstad mener rapporten viser hvilken rolle kirken har som kulturaktør:
– Kunst, musikk og kultur er viktige elementer i et lokalsamfunn. De skaper fellesskap, tilhørighet og beveger noe i mennesker. Denne rapporten løfter frem det store arbeidet som skjer i landets menigheter og kirkebygg og får frem kirkens rolle som formidler og kulturaktør i lokalsamfunnet.
Trykk her for å åpne rapporten (pdf)
En tiendedel av statens kulturbudsjett
Rambøll Management Consulting har gjennomført en samfunnsøkonomisk analyse av Den norske kirkes bidrag innen kultur og kulturarv. Det er første gang en slik rapport har blitt utarbeidet.
Av den totale verdiskapningen på 4,3 milliarder kroner, utgjør kirkebygg 3,3 milliarder og kirkens øvrige kulturvirksomhet rundt 1 milliard hvert år.
– Når vi vet at statsbudsjettet i 2022 satte av totalt 10 milliarder til kulturformål generelt, er det interessant at verdiskapningen av kirkens kulturaktiviteter tilsvarer en tiendedel av dette, påpeker Hegstad.
Rapporten omfatter både musikk, språk, litteratur, samisk kulturliv, bygg, arkitektur, visuell kunst, turisme og kulturfrivillighet.
Jon Martin Sjøvold i Rambøll Management Consulting forklarer at de økonomiske beløpene i rapporten kan være høyere:
– Rapporten bruker både kvalitative og kvantitative metoder for å gjøre beregningene. Flere av tallene er usikre og summen på 4,3 milliarder kroner årlig er derfor et konservativt anslag. Vi har heller ikke sett på ringvirkninger, så det er grunn til å tro at det reelle tallet er høyere.
Verdsettingen oppsummeres i rapporten slik:
|
Kategori |
Verdi (i millioner kroner) |
|
Musikk- og kulturarrangementer |
627 |
|
Litteratur og språk |
10 |
|
Bygg og arkitektur |
3 227 |
|
Visuell temporær kunst |
2,4 |
|
Turisme |
37 |
|
Kulturfrivillighet |
194 |
|
Øvrige kulturelle aktiviteter |
168 |
|
Totalt |
4 266 |
Rapporten har også vurdert samisk kultur og kulturarv. Det er ikke tilstrekkelig datagrunnlag til å vurdere dette økonomisk, og derfor er det gjort en kvalitativ vurdering av dette. På en skala fra 1 til 9, der 9 er det mest positive, blir kirkens arbeid med samisk kultur og kulturarv vurdert til 7.
Fakta om rapporten:
- Utarbeidet av Rambøll Management Counsulting på oppdrag fra Kirkerådet, bestilt i mai 2023 og levert i november 2024.
- Rapporten bygger på både kvantitativ og kvalitativ verdisetting. I tillegg inneholder rapporten historier fra seks ulike menigheter for å illustrere tallene.
- Tar for seg datagrunnlag fra 2019 og 2022, og beregningene baserer seg på et fiktivt år med utgangspunkt i gjennomsnitt mellom 2019 og 2022.
- Omfatter ikke kirkens gudstjenestelige og diakonale virksomhet, bare kulturvirksomhet i kirken og Den norske kirkes ansvar for kulturarv
- Rapporten måler kun de direkte verdiene, ikke indirekte verdier, effekter over tid og ringvirkninger
- Tallene viser verdier som skapes årlig, og dermed er for eksempel ikke eksisterende kirkebygg, kunst og musikk en del av beregningene.
Nøkkelord
Kontakter
Anders Emil KaldholPressekontakt og rådgiver, avdeling for kommunikasjon og samfunnskontakt
Tel:98801428ak547@kirken.noBilder

Lenker
Om oss
65 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 75.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene og statsbudsjettet.
Mer himmel på jord
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Gravferden vises på storskjerm i over 140 kirker8.9.2026 12:16:35 CEST | Pressemelding
Over hele landet inviterer menigheter inn til å se kong Haralds gravferd sammen med andre. I fellesskap kan man oppleve den historiske begivenheten i kirkerom fra Kristiansand i sør til Longyearbyen i nord, og fra Sotra i vest til Trysil i øst.
Disse deltar fra Den norske kirke i den kongelige gravferden7.9.2026 10:02:12 CEST | Pressemelding
Onsdag 9. september er det gravferd for kong Harald i Oslo domkirke. Biskopene, Kirkerådets leder og flere representanter blant de folkevalgte i kirken deltar.
Den norske kirke: Glede og hverdag midt i landesorgen4.9.2026 09:05:00 CEST | Pressemelding
Midt i landesorgen fortsetter livet – også i kirkene. I disse dager samles mennesker i kirkene for både sorg og feiring, til gudstjenester, dåp, mange konfirmasjoner, bryllup og andre gravferder. Ta kontakt med den lokale menigheten for å høre hvordan helgen vil preges.
Ett minutts stillhet for kong Harald og én time klokkeringing for kong Haakon3.9.2026 14:00:00 CEST | Pressemelding
På dagen for gravferden til kong Harald V ringer kirkeklokkene over hele landet. Først til minne om den avdøde kongen, senere i bønn for Hans Majestet Kong Haakon VIII.
Bispevigsling i Stavanger utsettes2.9.2026 14:08:52 CEST | Pressemelding
Bispemøtets preses Olav Fykse Tveit har bestemt at vigslingen av Tor Magne Nesvik som ny biskop i Stavanger blir utsatt til etter perioden med hoffsorg. Ny dato for vigsling er ikke fastsatt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom